Reklam
Reklam
istanbul escort

Danimarka- Kopenhag

Danimarka'nın güzel başkenti Kapenhag gezimizi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Danimarka- Kopenhag
Bu içerik 2118 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

 

Gezgin: Onur Sancak

 

 

 

İşte görmeyi hayal ettiğim şehirde Kopenhag'dayım. Ticaret limanı anlamına geliyor ismi. Neresinden nasıl anlatayım bilemiyorum ama benim için çok keyifliydi. Öncelikle bu mevsimde bile serin. Onlara göre ise gayet normal. Burası adalar ve doğal olarak da kanallar diyarı bir şehir. Kanal turuyla şehri gezmek oldukça keyifli. Aynı zamanda da bisiklet cenneti. Ben Amsterdam için böyle diyordum ama burası oradan da önce bisiklet hayatı yaşamaya başlamış. Bisikletleri çok kıymetli ve değerli. Çok geleneksel bir mimarisi var ve şehre 5 kattan fazla imar izni verilmeyerek bu yapı korunuyor. Öyle ki opera binası yapılacak olunuyor şehre onda da ancak 5 katı üstte geri kalan 6 katı yer altında olacak şekilde yapılıyor.

Opera binasının ısınması ve soğuması deniz suyundan yapılıyor. Bazı evlerin ısınmasını da topraktan sağlamaya başlamışlar. Metroları vatmansız. O bildiğimiz lego oyuncaklar buranın icadı. Kraliçe ve çocukları şehrin merkezinde kraliyet sarayında yaşıyorlar. Siyaset ve ticaret de olmak üzere hiçbir iş yapmıyorlar. Sıradan eve girer gibi halkın ve trafiğin içinde bir yaşamları var. Zaten buradaki kraliyet de sembolik. Hükümet yılda 1 kez gelir saygıdan huzurlarına çıkarmış. Tamamen dijital bir yaşama yönelim söz konusu. Para ödemeden, evrak yazmadan devlet dairesinde, okulda, iş ortamında tamamen dijital ve sanal ortamda işlemlerini halletmeye çalışıyorlar. 5 dakikada internetten şirket kurulabilinen bir yerden bahsediyoruz. Elektrikli araç ve bisiklet kullanımı yaygın. Rüzgâr gülü çok fazla ve denizde bile istasyonları var. Şehirde tamamen her şeyin serbest olduğu "Christiania" diye bir bölge var ki burada her türlü yasadışı maddeyi alıp kullanabiliyorlar. Stroget caddeleri var bizim İstiklal caddemiz kıvamında ve gayet keyifli. Ve de en ama en güzeli ise Nyhavn caddesi yani hayalimdeki kare. Şehrin en popüler caddesi. Kafeleri, restoranları ve gemileriyle birlikte şehre sembol olmuş bir yer durumunda. Halk protestan. Kilise ile irtibat çok az. Hatta halk ateistlik ile protestanlık arasında gidip geliyor ama gelişmişlik düzeyi çok yüksek. Kaç tane Türk ile karşılaştıysak da hepsi halinden gayet memnun.

Nyhavn

 

 

Nyhavn ; "yeni liman" gezinize ekleyin diyeceğim yerlerden, renkli, hareketli. Ama illa burada bir kafede oturmak yerine -ki kopenhag pahalı - Marketten alacağınız  kahve & sandviçle de yeni limanda oturup tadını çıkarabilirsiniz .İsterseniz buradan "paper island " a yürüyebilirsiniz Burası dünya mutfaklarının karışık olarak sunulduğu eski bir kâğıt deposu , çok kalabalık bizim Kemer altı çarsısı gibi , her tada damağa hitabeden ayaküstü yemek stantları var. Ucuz mu? Yok, ama Nyhavndan buraya yürükken kanal kenarındaki "Black Diamond" i ve karşısına yerleşmiş Opera binasını görmek çok keyifli.

Danimarka'da ki en güzel ve kalabalık cadde bence... Kanalların kıyı şeridinde biraz pahalıca birçok restoran ve bar bulunmakta.  Ama burası gerçekten çok güzel. Hatta belki para önemli değil diyorsanız birde kanalda kiralanan teknelerden görün bu güzel caddeyi derim...

Nyhavnda sokak sanatçılarını dinleyerek dinlenmek çok keyifliydi. limana uzun direkli yelkenliler girerken köprülerin nasıl kaldırıldığını gördük ve çok beğendik.

Kopenhag'ın en güzel ve en renkli yeri. Tekne turu yapmanızı ve mümkünse güneşli bir havada ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Rengarenk binaları ve kafeleri, restoranları ile sizi bambaşka bir atmosfere sokuyor. Temmuz ayında ziyaret etmemize rağmen hava biraz serindi fakat yine de keyifliydi.

Tivoli Bahçeleri

Kopenhag'ın merkezin de, tren garının karşısında harika bir peyzaj içine yerleşmiş

içinde sandalların dolaştığı bir göletin,26 eğlence parkurunun,32 restoranın, bir akvaryumun, pek çok konser alanının ve bir açık hava tiyatrosunun bulunduğu eğlence parkı. Park alanındaki roller coaster adrenalin istemini bastırsa da diğerleri sadece oyalayıcı. Restoranlar oldukça pahalı, acıktığınız da sosisli, dilim pizza, hamburger gibi atıştırmalıklar tercih edilebilinir.  Geceleri havuz başında lazer ve ses gösterileri yapılıyor.

Rosengborg Kalesi

Bence Rosenborg Kalesi Kopenhag'da kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Dışarıdan gördüğünüz zaman bile ne kadar ihtişamlı olduğunu anlayabilirsiniz. Kongens Have'de çimlerde oturup kaleye karşı bir şeyler atıştırıp zaman geçirmenizi tavsiye ederim.

Kurtarıcı Kilisesi

Çıkması ucuz ve görülmesi gereken her türlü manzarayı ayaklarınıza seriyor. Christina bölgesine giderken çıkmanızı öneririm biraz sıra bekliyorsunuz ancak buna değiyor. Malum tüm ülke ip gibi dümdüz. Ne bir dağ ne bir tepe dümdüz ülkeye bu kadar yüksek bir kuleden bakmak ise büyüleyici. Tüm şehri 360 derece görecek ve bir kez daha bu şehre aşık olacaksınız.

Christiansborg Sarayı

Cidden tarihi hissediyorsunuz.. Cophanagen kart ile bir kısmını görüp, ekstra bir şeyler ödeyerek tamamını görme şansı yakalıyorsunuz. Belirli sıklıklarla nöbet değişimi törenini de görmeniz mümkün.

Church of Our Lady - Copenhagen Cathedral

Sakin bir şekilde tasarlanmış ve zarif. İçi basit ama oldukça görkemli.  Güzel fresklerle süslenmiş. Görülmeye değer.

Kastellet

Etrafı su dolu hendeklerle çevrili beşgen şeklinde bir savunma tesisi. Askeri birlik bulunmakta ve bazı yerlerde nöbet tutmaktalar. Yakınında Mermaid ( denizkızı ) heykeli de deniz kenarında bulunmaktadır.

Copenhagen Opera House

Oturduğu alan olarak 3-4 futbol sahası büyüklüğünde bir bina , liman bölgesinin hemen karşısında tüm ihtişamı ile size bakıyor. Akustiğinin çok iyi olduğu söylendi. Hemen karşı kıyısında 4 metal sütun arasında bir havuz, havuzun arkasında hraliyet evleri ve onların arkasında kiliseyi andıran ama kütüphane olan bilim merkezi var. Sanat, yaşam, toplum ve bilim bir doğrultuda...

Papiroeen

Nyhavn bölgesinden "Papiroeen" sadece bisiklet ve yaya için açılan köprüden geçerek gidiyorsunuz. Opera binasına yakın daha önce fabrika olarak kullanılan bir bölgede içeride büyük bir şömine ve her türlü yiyeceğin satıldığı yiyecek stantları var. Tantuni satan bir Türk bile vardı! Ben ve arkadaşım deniz mahsulü içeren hamburger yedik.

Gefionspringvandet

Danimarka mitolojisine göre ana kraliçe işlerini yapmaları için 4 erkek evladına birkaç kez seslenmiş. Bu defalarca ve günlerce devam etmiş. Bir gün çok sinirlenmiş ve evlatlarını Öküze çevirerek sabanına bağlamış ve toprağı sürmeye başlamış. Havuzun olduğu yere geldiklerinde bir şey öküzlerin ilerlemesini engellemiş. Bir şeye takılmışlar. Çabalamışlar ve sonunda toprak altındaki nesneyi sökmeyi başarmışlar ama o aslında bulundukları toprakmış ve yerinden kopup, giderek christiansenin sarayının, kilisenin ve de eski Kopenhag’ın olduğu yani Danimarka’nın kurulduğu yer olmuş. Buna ithafen yapılan havuz muhteşem.

Dünyanın başka bir yerinde buluşmak üzere sevgiyle kalın.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik