Reklam
Reklam
istanbul escort

Konya - Sille Köyü

Güzel şehir Konya'nın, Sille köyüne yaptığımız güzel geziyi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Konya - Sille Köyü
Bu içerik 3856 kez okundu.
Reklam

 

 

 

Gezgin: Onur Sancak

 

 

 

 

 

Havası, manzarası, 5000 yıllık geçmişi, şirin mekânları ve sıcak insanları ile farklı bir deneyim.  Her yaştan dilden, dinden insanı buluşturabilecek harika bir ortam.  Konya ya gidiyorsanız zaman ayırıp muhakkak görmelisiniz. 

Şehir merkezine sadece 8 km uzaklıkta araba ve toplu taşıma ile ulaşabilirsiniz. Rahat kıyafetler ve yürüyüş için rahat ayakkabı giyin.  kral mağara mezarlarına çıkmanız gerekir ve fotoğraf makinenizi sakın unutmayın.

Eski evler restore edilip ufak kafelere ve dükkânlara çevrilmiş. Küçük hatıralık eşyalar alabilirsiniz.

Yolun sonunda Aya Elenia Kilisesi var. Türkiye’nin en erken dönem kiliselerinden birini görmelisiniz.

Zamanın ötesinde,  Konya ve onun geçmişini yasamak için görülmeye değer. İçindeki resimler falan çok etkileyiciydi, bir restorasyon geçirmiş, eski bir kilise bu, fakat tek eksik bilgilendirme yok, herhangi bir broşür yok, ben daha önceden bilgi almasaydım, bu geziden zevk alamazdım...

Muhteşem huzurlu bir köy Konya gezinizde görmeniz gereken yerlerden biri bu köy. Köyde gezindikten sonra bir yerde oturup,  sac böreği yiyin, çay için. Mis gibi kekik, nane, sumak, tarhana, biber satan bir teyze var.  Onu bulun ve sevdiğiniz baharatlardan alın benim gibi.  seyahat dönüşü o doğanın mis gibi kokusunu evinize taşıyın.

Tarihi bir mekân, küçük mağara yerleşkeleri biraz da olsa Peri Bacalarını andırıyor.  Konya’ya gelinince buraya bir uğramak,  havayı tamamen değiştiriyor.  

Hafta içi, kimse olmadığı için bazı kafeler kapalı oluyor. Ama hafta sonu hem insanlar oluyor hem de daha canlı oluyor. Pek gezilecek bir yeri yok aslında. Etrafta kafeler var. Serpme Kahvaltı için güzel yerler var. Oturup kahve de içilebilirsiniz.

Konya'nın biraz dışında fakat Belediyenin Otogardan kalkan servisleri var.  Ayrıca şehirden de sanırım 2 katlı gezi otobüsü geliyor, ben kendi imkânlarımla gittim. Köy meydanını gezdim,  bir Kafe’de çay ve gözleme yedim, ayrıca kahvesi de çok güzeldi.

Çanak, çömlek ve çeşitli hediyelik eşyaların satıldığı yerler var. Özellikle köyde saat müzesi var mutlaka görülmeli. Eskiden zamanın nasıl ölçüldüğünü görmek çok ilginçti! Ayrıca birtakım astronomiyle ilgili ölçümlerde yapılmış ve doğruluğu da yabana atılacak gibi değil...

Başka bir şehirde buluşabilmek dileğiyle sevgiyle kalın.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik