Reklam
Reklam
istanbul escort

İsveç- Stockholm

İsveç'in güzel başkenti Stockholm'ü merak ediyorsanız haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

İsveç- Stockholm
Bu içerik 1702 kez okundu.
Reklam

 

 

 

Gezgin: Onur Sancak

 

 

 

 

 

 

Evet, sendromlar şehrine hoş geldiniz. Malum banka soygununda kendisine aşık olan esirin hikayesi. Neyse konumuza gelelim burası 14 büyük ada ve 100'ünde yaşamın olduğu 35 bin adadan oluşan bir şehir. Eski şehir meydanı Gamla Stan diye bir bölge. Aynı zamanda burası fiii tarihinde Danimarka Kralının 92 kişiyi idam etmesi sebebiyle kanlı meydan diye de anılıyor. Alfred Nobel müzesi burada ve Nobel ödülleri Stockholm'de veriliyor. Ödül töreninden sonra belediye binasında Nobel yemeği veriliyor. Bu yemek buradaki halk tarafından 1700'lerden itibaren kralın halkına verdiği yemekle özdeşleştirilirmiş. Halk o gün açıklanan nobel menüsünü evde hazırlayıp akşam 1500 davetlinin katıldığı yemeği evlerinden canlı yayında izleyerek yerlermiş. Nobel kendisi dinamiti bulan kişi. Kendisinin vasiyetiyle topluma fayda sağlayan kişilere 5 dalda ödül verilmesini istemiş.

Daha sonra buna ekonomi alanında ödüller de eklenince verilen ödül sayısı 6 oluyor. Barış ödülleri hariç hepsi burada veriliyor. Ayrıca Vasa adında 1600'lü yıllarda suya indirilişinden birkaç mil ötede batan gemi olağan üstü ahşap süslemeleriyle yaklaşık 1961'de bulunarak su üstüne çıkarılıyor. Dönemin en güçlü gemisi olup aşırı top konulması sebebiyle savaşamadan batan bir gemi. Gemi neredeyse tamamına yakını su altından çıkarılıp 17 yıllık bakımın ardından sergilenmeye başlıyor. Burası 3 ay önce çıkan göçmen yasasına kadar bir göç ülkesiymiş. Son zamanda Avrupa’daki ırkçı söylemler burayı da etkilemiş. 10 milyon nüfuslu halkın %30'u göçmen kökenli. 145 bin Türkiye'den gelen 320 bin de Suriye'den gelen göçmen varmış. Bir de çok ilginç bir bilgi. Burası ısınmasını çöp ile sağlıyormuş. Hatta çöp ithal eden bir ülkeymiş. İyi haber yakında Türkiye'den de çöp ithal edeceklermiş. Ayrıca neredeyse saat 22.30'a kadar kararamayan beyaz geceleriyle yaz aylarında uzun gündüzlerin şehri.

Vasa Müzesi

Vasa Müzesi Vikinglerin denizcilik tarihini anlatıyor. Çok eski yıllarda bu kadar büyük gemilerde yapılabiliyormuş. Denize indirildikten kısa bir süre sonra çok ta açıkta olmayan bir noktada batması ve Vikinglerin bu başarısızlıktan ders alarak yani gemiler inşa etmelerine ışık tutması. Çok kalabalık oluyor. Önceden bilet alınması mantıklı olur.

İçinde 333 yıl boyunca suyun içinde kalmış bir gemi bulunan müze, geminin heybetli görüntüsüyle oldukça etkileyici. 3 kat olarak yer alan balkonlara çıkarak geminin her yerini gözlemleyebiliyorsunuz. Ayrıca geminin bazı bölümlerini de müzenin bir kısmında yeniden yapılmış ve ziyaretçiler bu odaları gezebilmesine olanak sağlanmış. Stockholm'e gittiyseniz mutlaka görmeniz lazım.

Stockholm Old Town

Çok güzel korunmuş daracık güzel sokaklar. Kraliyet sarayı yerleşkesini, Nobel Müzesi, Katedralleri, Rat House, Işıl ışıl turistik hediyelik eşya dükkanları, Kafe ve restoranlarını görmeli oralada kaybolmalısınız.

Bu kadar eski ve tarihi bir yeri çok güzel muhafaza etmişler. Avrupa bu konuda takdire değer, kültürüne, tarihine, binalarına önem verip günümüze kadar aktarabilmiş. Sokaklarında gezinirken hangi yüzyılda olduğunuzu unutabiliyorsunuz....

.

Kendinizi kaptırın sokaklarında kaybolun, kafelerinde oturup kahvenizi için küçük hediyelik eşyalardan alın ve günü doyasıya yaşayın.

Djurgarden

Metro ve tren ile kolayca ulaşabileceğiniz bu ada parçasında gözümüz de gönlümüz de yeşile doydu. Mayıs sonları baharın da gelmesi ile etraf o kadar yeşile doymuş ki, bol oksijeni ve temiz havayı alınca resmen oksijen sarhoşu olduk gibi. Bahçeler, müze ve parklar bambaşka bir ortam yaratmış. Doya doya dolaşıp gezmek için harika bir yer. Çok güzel vakit geçirilebilir, bizler çok beğendik.

Stockholm Belediye Binası

Stockholm gezinizde sizi gerçekten etkileyecek olan belediye binası yani city holl gerçekten bu ilgiyi hak etmektedir.10-12€ kişi başı ücretle rehber eşliğinde gezebilmektesiniz. Resmi bina olduğundan dolayı yalnız gezmenize müsaade edilmiyor. Maalesef Türkçe rehberlik hizmeti yok. Fakat Türkçe bilgilendirme metni bulabilirsiniz.

Drottningholm Palace

16.yüzyılda inşa edilen ve önceleri uzun bir dönem yazlık saray olarak kullanılan bu görkemli bina, mükemmel bir doğa parçası içinde yer alıyor. Bahçesi, parkları ve ormanı ile bir adanın tamamını kapsıyor. Biraz kentin dışında ama görmeye değer. Günümüzde, İsveç Kraliyet ailesi devamlı olarak burada oturmaktadır.

Stockholm Katedrali

Bazı kraliyet törenlerinin de yapıldığı bu katedral dışarıdan o kadar şaşaalı görünmüyor ama içerisi daha iyi. Şehir merkezinde olduğu için ulaşımı da kolay, tavsiye ederim.

ABBA The Museum

Müze gezisi genel kanısını yıkıp, bu kadar eğlendiğim başka zaman hatırlamıyorum...İlk girdiğimde acaba bu kadar küçük mü,  verdiğimiz para boşa gitti diye düşünürken booommmm her sey birden değişti...Haydiiiiii hoopp girin içine. Birden her taraf Abba şarkıları , görseller, videolar, odalar yapılan karaokeler..Öte yandan, ziyaretçiler, gurubun gerçek boyutlarındaki hologramı ile yanyana Abba şarkılarını söyleyebiliyor. Kısaca muhteşem muhteşem...Stockholme yolunuz düştüğünde bence uğranılması gereken bir müze.

Gustav II Adolfs Statue

Şehir merkezinde dolaşırken Royal Palace'nin arka kısmındaki küçük meydanın ortasındaki bu heykeli de görmüş olduk zaten. Anısı olsun diye fotoğraf çektik işte,o kadar. İsveç için önemli bir kral, O'nun heykeli.

Opera House (Operan)

Şehrin merkezinde , kraliyet binasının karşısında ,deniz turlarının yapıldığı yerde bulunan opera binasının içine giremedik, ancak mimarisiyle gerçekten çok etkileyici bir yer. Biz Zaman'ı uyduramadığımızdan mekanın içine giremedik ama aklımız orada kaldı doğrusu.

Dünyanın başka bir yerinde buluşmak üzere sevgiyle kalın.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik