Reklam
Reklam
istanbul escort

Hilmi Erdem ‘Sahnede olmak çok önemli.

‘Sahnede olmak çok önemli. Çok değerli benim için.Tiyatro için söylüyorum. Ondan sonra ailem. Şimdi benim on beş aylık bir kızım var. İsmi Zehra. Dünya tatlısı. Şuan da o gözüküyor. Ama sahne de olmak da çok güzel. Televizyonda iş yapmak zorundayız Onur. Başka şansımız yok maddi olarak. Burası özel bir yer. On yedi yıldır burada olmaya çalışıyorum. En büyük olmaz olmazı bu sanırım şu anda’. diyen Hilmi Erdem ile yaptığımız keyifli söyleşiyi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Hilmi Erdem ‘Sahnede olmak çok önemli.
Bu içerik 2154 kez okundu.
Reklam

 

 

Söyleşi: Onur Sancak

 

 

 

 

 

 

Bize biraz kendinizi tanıtır mısınız?

1972 İstanbul doğumluyum. Tiyatro oyuncusuyum.17 yıldır bu işi yapıyorum.Şimdi Asuman Hanım’ın tiyatrosunda Papazkaçtı’yla Ankara’dayız.

 

Biraz oyundan bahsedelim.

Oyun 1954 yılında yazılmış. Önce karmaşayı seyirciye gösterip sonra komiğe döndüren bir oyun.Çok eğlenceli bir oyun.Oyunu gösterdiğimiz her seyirciden aynı tepkiyi alıyoruz.1954 yılında yazıldığı için biraz eski bir oyun tabi.Oyun da bir Alman askeri var.Her şeyi birbirine karıştıran, insanları zorla bazı şeyleri yapmaya iten ve sonra da tabi çözümde en büyük rolü olan bir karakter.

Sizce oyunculuk nedir?

En kaba tabirle, insanı, insana, insanla aktarma sanatı. Akademide ilk öğrencilere anlatılan şey budur.Ama onun ötesinde bir yaşam biçimidir. Özel bir şeydir. Özellikle tiyatro için söylüyorum, tiyatro oyunu için. Oysa şimdi çok büyük bir kirlenme yaşıyoruz.Televizyon da, diziler de, sinemada her yerde. Ama tiyatro oyunculuğu özel başka bir şey.

 

Bir oyuncuda neler olması gerekir?

Her şeyden önce yetenek çok önemli bir şey. Sonra tabi ki eğitim, şeytan tüyü mü dersiniz, nasıl adlandırırsınız bilmiyorum. Sahne sempatisi.

Yetenek mi, çalışma mı?

Yetenek. Çok çalışıp bir yere gelemezsiniz. Ama çok yetenekli olup çalışmadan bir şeyler yapan, ülkemizde, dünyada çok sayıda oyuncu tanıyorum.

 

Hedeflerinizden bahsedelim biraz da.

Bir şey söyleyeyim mi sana Onur, böyle bir şey yok.Açıkçası bizim için bu ülkede en büyük handikap bu istikrarsızlık.Yarın ne yapacağımızı bilmiyoruz. Yapmaya çalıştığımız şey şu. Sezon içinde bulunduğumuz için tiyatro da görevimizi en güzel şekilde yerine getirebilmek. Sonrasını bilmiyorum. Seneye ne yapacağım onu da bilmiyorum.

 

Hilmi Erdem nasıl bir oyuncu?

Yetenekli bir oyuncuyum. Ama bir şeyler eksik. Belki şans, belki doğru proje, bir şey eksik. Ama ben iyi bir oyuncuyum.

Henüz istediğim bir proje de yer alamadım diyor musunuz?

Bugüne kadar bir tane oldu. Yaseminceydi. Sürahi Hanım o dönem çok güzeldi. Dört yıl sürdü. Ondan sonra hep gelip geçen şeyler oldu açıkçası. Şuana kadar yok, doğru söylüyorsun.

 

Proje seçiminde maddi kaygı taşır mısınız?

Çok önemli bu hepimiz için. Yani en fazla dört ya da beş kişi maddi kaygı gütmeden evet ya da hayır diyebilir. Ama bizim için önemli bu.

 

Popüler olmak oyuncuların kimliklerini değiştiriyor mu?

Elbette Çok etkiliyor.

Bir oyuncu ulaşılamaz olmalı mı?

Hayır. Öyle olduğu zaman koptu demektir insanlardan.İnsanlardan koptuktan sonra neyi üreteceğini bilmiyorum.

 

Peki, böyle bir çoğunluk olduğunu düşünüyor musunuz?

Çoğunluk demeyelim. Bazıları doğru ama çoğunluk değil.

 

Hilmi Erdem’in vazgeçilmezleri nelerdir?

Sahnede olmak çok önemli. Çok değerli benim için.Tiyatro için söylüyorum. Ondan sonra ailem. Şimdi benim on beş aylık bir kızım var. İsmi Zehra. Dünya tatlısı. Şuan da o gözüküyor. Ama sahne de olmak da çok güzel. Televizyonda iş yapmak zorundayız Onur. Başka şansımız yok maddi olarak. Burası özel bir yer. On yedi yıldır burada olmaya çalışıyorum. En büyük olmaz olmazı bu sanırım şu anda.

Üç tane en saysanız bunlar neler olur?

En sevdiğim işim, tiyatro oyunculuğu olarak söylüyorum bunu. En sevdiğim yer evim, evcimenim. En sevdiğim kişi de babam.

 

Kendinize örnek aldığınız oyuncular var mı?

Olmaz olur mu? Türkiye’de örneğin Müşfik Hocayı çok severim. Metin Bey’i çok severim. Ahmet Gülhan’ ı çok severim. Pek çok var.

 

Yeni bir dizi var mı?

Var. TRT’ de ‘Baba Oluyorum’ diye bir dizi.

Sinema filmi projesi var mı?

Yok. Yıllar önce yönetmen Yeşim Hanım’ın filminde oynadım. Sonra bir türlü olmadı. Belki benim bir eksiğim vardır. Ya da doğru kastı bulamıyorumdur.

 

Hilmi Erdem olması gereken yerde mi sizce?

Buna ben karar veremem tabi ki. Zaman zaman isyan ettiğim şeyler oluyor ama bu karşı taraftan bakıldığında demek ki ben de bir şeyleri eksik yapıyorum demek ki. Olmam gereken yerde değilim öyle bir yer varsa.

Bana vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim, sevgiler.    

 

  

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik