Reklam
Reklam
istanbul escort

Levent Kırca “Başka yerden kazandığım parayı tiyatroya yatırıyorum. Tiyatro yaparak malımın zekâtını ödüyorum.”

İki yıl önce bugün kaybettiğimiz değerli sanatçı Levent Kırca ile yaptığımız güzel söyleşiyi ölüm yıl dönümünde tekrar yayınlıyoruz. usta sanatçıyı saygıyla anıyoruz.

Levent Kırca “Başka yerden kazandığım parayı tiyatroya yatırıyorum. Tiyatro yaparak malımın zekâtını ödüyorum.”
Bu içerik 1318 kez okundu.
Reklam

 

 

 

Söyleşi: Onur Sancak

 

 

 

 

 

Levent kırca bu uzun yaşam hikâyesinden neler hatırlar?

Herkes gibi bende yaşadım işte yani. Benimkinin farkı sanatla doluydu. Onu hatırlıyorum. Babamın ressam olduğunu ondan bana yağlı boya bulaştığını hatırlıyorum.annemin süper bir kadın olduğunu hatırlıyorum. Mesleğimde başarılı olduğumu, efendi olduğumu, çok efendi çocuklara sahip olduğumu hatırlıyorum. İşte onları hatırlıyorum.

Büyük prodüksiyonlara imza atıyorsunuz hep. Kalabalık kadro masraflı oluyordur mutlaka. Geri dönüşü oluyor mu harcanan paranın? Çünkü tiyatronun kazancı olmadığı söyleniyor.

Geri dönüşü çok olmuyor. Ama birilerinin tiyatro yapması lazım. Özellikle bilen birilerinin yapması lazım ki piyasa boş kalmasın. Çünkü tiyatro yapılması gerekir. Başka yerden kazandığım parayı tiyatroya yatırıyorum ben özellikle. Çünkü tiyatro yaparak malımın zekatını ödüyorum.

Yaratıcılık bildiğimiz gibi çocuk yaşlarda var oluyor. Sonraki yıllarda azalıyor. Sizce insanlarda büyüdükçe yaratıcılığı engelleyen şey nedir?

Büyüdükçe yaratıcılık engelleniyor mu ondan çok emin değilim. Bende inadına gelişti diye düşünüyorum. Çünkü gelişen bir şey o da. Yaratıcılığı engelleyen şeyler işte sansürdür, işte denetimdir, işte baskılardır. İşte zihin olarak kapalı olmak, kalp olarak kapalı olmak. Çağdaş olup insanları sevmek bilakis insanların ufkunu açar.

Bir oyun sergilerken ticari kaygılar güdüyor musunuz? Yoksa gişe yapmasa bile oyunun niteliği sizin için önemli midir?

Oyunun niteliği benim için çok önemlidir. Benim oyunlarım halkla buluşan, seyircisiyle buluşan oyunlardır. Onun için çok fazla korkmuyorum. Sevilen bir sanatçı olmak hoşuma gidiyor.

Seyircinin ilgisizliğiyle karşılaştığınız bir oyununuz oldu mu? Oysa siz bu oyun çok tutar demiş miydiniz?

Oldu. Bir iki tane oldu tabi. Olmaz mı oldu.

Size sunulan bir projeyi kabul edip etmeyeceğinize nasıl karar veriyorsunuz?

Genelde bana sunulan projeleri kabul etmiyorum. Yüzde seksenini kabul etmiyorum. Okuyorum, bakıyorum, araştırıyorum, düşünüyorum. Daha toplumcu, topluma hizmet eden bir şey söyleyen, toplumu eğiten gerçekten doğru dürüst çatılmış ve başarılı yazılmış senaryolarda olmayı tercih ediyorum.

Olacak o kadar televizyonu yeniden başlayacak mı?

Çok talep var. İsteyen çok. Sokaklarda bana söylüyorlar ama yeniden buluşmayacak. Yeni bir programla inşallah seyircinin karşısına çıkacağız.

Televizyon kanallarında yoğun olan ama amacı eğitmek mi, öğretmek mi, eğelendirmek mi olduğu tartışılan programlar hakkında neler söylersiniz?

Çok mutlu değilim bu açıdan. Televizyonlar kitle iletişim aracı olarak birer okul olmak zorundalar ama hem eğlence, hem okul olmak zorundalar ama görevlerini yerine getirmiyorlar. Sadece ticari amaçla bakıyorlar. O günkü reytingi kurtarmak için bakıyorlar. Patronlar televizyonlarını propaganda aracı olarak kullanıyorlar.

Biraz oyununuzdan bahseder misiniz? Oyununuzun gördüğü ilgiden memnun musunuz?

Çok memnunuz. İstanbul’ da kapalı gişe oynuyoruz. Ful oynuyoruz. Oyunumuz bugünkü Türkiye’ de orta sınıf bir aileyi anlatıyor. O ailenin çöküşünü, göçüşünü, kayboluşunu, yitirilişini bir kültür erozyonunu anlatıyor. Ve bu kültür erozyonunda başrolü basının oynadığı gazetenin oynadığı televizyonun oynağını söylüyor. Tabi tek suçlu sistem.

Bir oyuncu olarak yeni yapımlar hakkında görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

Hep birbirinin tekrarı. Birbirinin aynısı. İnsanları uyutan, insanlara boşa vakit  harcatan, insanların değerli vakitlerini harcayan yapımlar izliyoruz. Bunların arasında güzel diziler de yok değil muhakkak ama genelde televizyonların durumu kötü.

Sinema filmi projeniz var mı?

Var. İlk para bulduğum zaman, inşallah bir sponsor bulabilirsem film yapacağım.

 

Bazen kendinizi hiçbir şey yapmamış gibi hissediyor musunuz?

Hayır.

Sanatta dünya ölçüsünü nasıl arayacağız?

Kendi ölçümüzü tutturabilsek yeter. Dünyayı boş ver. Kendi ölçümüz daha mühim.

 

Başarınızda mutlaka mütevazılığınızın payı var. Sahnede olduğu gibi sahne arkasında da aynı yaşamı sürdürüyor musunuz?

Kesinlikle. Çok mütevazı bir insanım doğrudur.

Benimle vaktinizi paylaştığınız için teşekkür ediyorum.

Ben teşekkür ediyorum. Hoş geldin sağ ol.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik