Reklam
Reklam
istanbul escort

Norveç - Oslo

İskandinavların güzel başkenti Oslo'yu tanıtıyoruz size. Bu güzel başkentin tanıtımını haberimizin devamında bulabilrisiniz.

Norveç - Oslo
Bu içerik 2164 kez okundu.
Reklam

 

 

Gezgin: Onur Sancak

 

 

 

 

 

 

Nordiklerle buluşma noktamız Oslo. Vikinglerin diyarı burası. İskandinavyanın 4. büyük şehri. Fiyordların içine konumlanmış doğa dostu bir şehir. Nobel barış merkezi burada ve barış ödülleri burada veriliyor. Elektrik ile çalışan araç ve gemilere öncelik veriyorlar. Petrolü biz çıkartırız ama kullanmayız diyorlar. Folkemuseum'da eski zaman Nordiklerin yaşamları ve hayatları görülebiliyor.

Vikingler öldükleri zaman en çok sevdikleri şeyle gömüldüklerinden 750-1050 yılları arasında hüküm sürdüğü bu topraklardan çıkarılan bu gemileri bugün müze olarak sergilenmekte. Dünyanın en büyük heykel parkı yine burada. 212 heykel Vigeland Parkında yerini almakta. Bir insanın doğumundan ölümüne yaşadığı tüm duyguların heykelleştirildiği bir park. Buzulları çağrıştıran opera binaları oldukça ödül almış. Karl Johans caddesi yine bizim İstiklal caddemiz. Sonu kralın yaşadığı kraliyet sarayına çıkmakta. Halk luteryan. Sonra müslümanlar çoğunlukta. Ortalık çok sakin. Sebebi ise insanların sıcak bölgelere yazın tatile gitmeleri imiş.

Vigeland Müzesi

Şehir merkezinin biraz dışında yaklaşık 4 km oldukça büyük bir bahçesi ve içerisinde Gustav Vigeland tarafından bronz granit ve dökme demirden yapılma 200 ün üzerinde çıplak insan heykeli bulunuyor. Parkın içerisinde kafe ve restoranlar mevcut. Huzur dolu bir mekân.

The Norwegian National Opera & Ballet

Ödüllü bir yapıdır. Binanın içinden ziyade dışı daha çok dikkat çekicidir. Kışın ziyaret etmek çok uygun olmayabilir. Kafesi ve kahveleri güzel. Orada muhteşem manzarada bir kahve tatlı yemenizi tavsiye ederim. Oraya giderken üzerinize mont almayı unutmayın çünkü genellikle serin ve rüzgârlı oluyor.

Fram Polar Gemi Müzesi

Oslo’da iken görülmesi gereken yerlerden biri kuzey kutbunu keşfettikleri gemi. Geminin içini gezebiliyorsunuz. Etrafında kullandıkları materyaller görseller mevcut. Keşifle ilgili bilgi veriliyor. Çok zengin çeşitler olmasa da küçük bir kafesi var. Hediyelik eşya satan mağazası var. Oslo’daki hemen hemen her müzede olduğu gibi kısa film gösterimi var. Keşif sırasında insanların gemide kaldıkları odalar, mutfakları her şeyi görebiliyorsunuz çok büyük bir gemi değil ama görmeye değer.

Vigelandsparken

Ünlü heykeltraş Gustav Vigeland tarafından yapılan 200 den fazla heykel bulunan park çok güzel. Heykeller çıplak olarak yapılarak zamansız olmaları sağlanmış. Parkın teması yaşam ile ölüm arasındaki yaşam döngüsü olunca heykellerde aşk, kavga oyun gibi pek çok sunumla hayatın güzelliği yansıtılıyor.

Parkın en meşhur heykeli köprünün ortasındaki Kızgın çocuk heykeli. Ayrıca en tepede tek granit blok üzerine çalışılan 121 insan heykeli bulunan 18 metrelik eserde çok çarpıcı.

Oslo’nun en güzel heykel parkına mutlaka gidin. Kuzey sanatının en başarılı temsilcilerinden birisi.

Norveç Halk Müzesi

Norveç'in yaklaşık 15. yüzyıldan 20. yüzyıla kadarki yaşam biçimi. Birçok eski baraka bulunsa da bunlardan çok azı ziyarete açık. Çok da heyecan verici değil olmayan çiftlik hayvanları. Oraya sadece Viking Gemi Müzesi'ne gidiyorsanız gidin çünkü Gemi müzesi bileti ile buraya bedava girebilirsiniz (Gemi müzesinden sonra).

Akershus Şatosu ve Kalesi

Oslo’da, deniz kenarında bir yamaç üzerinde taştan yapılmış nefis bir kale. Etrafı ağaçlık ve yeşillik ile çevrili. Burada çok güzel fotoğraflar çektim.İçinde müzeler ve askeri ofisler var.

Drobak

Burası Oslo'dan yaklaşık bir saat. Burası çok güzel, ziyaret etmeye değer.  Santa postane ziyaret edebilir, satın alabileceğiniz bazı post kartlar hoşunuza gidecektir.

Oslo Belediye Binası

İki kuleden oluşan ve tamamı Stockholm Belediye Binası gibi tuğla kaplı olan yapı limanda sizi karşılıyor. Kulelerden birinde büyük bir saat ve binanın çeşitli yerlerinde güzel heykeller var.

Dünyanın başka bir yerinde buluşmak üzere sevgiyle kalın.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik