Reklam
Reklam
istanbul escort

Finlandiya - Helsinki

Dünyada nehirleri ve denizleri buz tutan bir ülkenin şehri Helsinki. Teknelerin hepsi kışın denizden kaldırılıp yazın suya indiriliyor. 9 adet buzkıran gemileri var. Buz 7 cm kalınlığında olunca yürüyorlar, 13 cm olunca da araçla geçiyorlar. Bu sene -42 derece görülmüş. Dünyanın en iyi eğitim sistemi burada. Dünyada milli gelirin %50'sinden fazlasını eğitime harcayan tek ülke. Ezberciliğin olmadığını, 6 ve 9 yaşındaki iki kızını evde ödev yaparken hiç görmediğini söylüyor burada yaşayan bir Türk. İsveççe ve fince iki resmi dil var. İngilizce zaten var.

Finlandiya - Helsinki
Bu içerik 1734 kez okundu.
Reklam

 

 

 

Gezgin: Onur Sancak

 

 

 

 

 

Dünyada nehirleri ve denizleri buz tutan bir ülkenin şehri Helsinki. Teknelerin hepsi kışın denizden kaldırılıp yazın suya indiriliyor. 9 adet buzkıran gemileri var. Buz 7 cm kalınlığında olunca yürüyorlar, 13 cm olunca da araçla geçiyorlar. Bu sene -42 derece görülmüş. Dünyanın en iyi eğitim sistemi burada.

Dünyada milli gelirin %50'sinden fazlasını eğitime harcayan tek ülke. Ezberciliğin olmadığını, 6 ve 9 yaşındaki iki kızını evde ödev yaparken hiç görmediğini söylüyor burada yaşayan bir Türk. İsveççe ve fince iki resmi dil var. İngilizce zaten var.

 Üniversite dahil ücretsiz ve bu maliyet ortalama 55-60 bin euro bir öğrenci mezun olana kadar. 5,4 milyon nüfusluk bir ülke. 11 bin Türk olmak üzere %9.5 göçmen var. 1962-1968 yılları arasında ilk fotoğrafımdaki kayanın içerisine yapılan Kaya kilisesi dünyanın görülecekler listesindeki Finlandiya'daki tek yer. İlk bayan papaz buradaymış. Özel ayinler haricinde burası herkese açık toplantı ve müzik dinletilerin olduğu bir yer olarak da kullanılmakta.

Bunun haricinde yine 2 tane daha büyük katedralleri mevcut. Halk luteryan ama ateistlik ile Hristiyanlık arasında bir yerdeler. Sibelius Parkında 600 adet org borusu şeklinde bir anıt var. Kendisi Fin milli marş yazarı meşhur bi müzisyenmiş. Yani bizim Mehmet Akif'imiz diyebiliriz. Çok fazla rüzgar çıktığında bu anıt melodili ses çıkartırmış. Gelirine göre ceza sistemi var burada. 100 km olan yerde 132 km hız ile gittiği için 620 bin euro ceza yiyen olmuş.

Alkol ve uyuşturucu kullanımı yüksek. 1818 yılından beri her gün açık şirin bi pazar yerleri var. Buranın da somonları gayet lezzetli. Ayrıca bizim hamsiye benzer küçük balıkları var kızarttıkları. Alexander caddeleri meşhur. Dünyanın ilk alttan ısıtmalı caddesi burasıymış. Aynı zamanda sahile dikey inen güzel ve şehrin kalbinin attığı bir parkları var.

Uspenskin Katedrali

Rus mimari tarzında yapılmış Ortodoks kilisesi. Çok görkemli bir yapı. İçi de dışı da görülmeye değer. İçeri girmek için biraz merdiven çıkmanız gerekiyor. Giriş ücretsiz. İç süslemeler, fresk ve figürler muhteşem. Şehrin merkezine yakın. Mutlaka ziyaret edin.

Suomenlinna Kalesi

Helsinki pazar meydanından 15dk yolculukla buraya geçiliyor. Şehir içi günlük ulaşım bileti bu hatta da geçerli. Birkaç saat yeşillik içindeki bu ada da geçirilebilir. Finlandiya’nın en turistik yeri burası imiş. Helsinkiye kadar gelmişken gidelim diyor insan. Yoksa çokta matah bir şey yok. Şanslı olup da hava açık denk gelirse keyifli bir yarım gün geçirilebilecek bir yer. Küçük bir müze kasaba birkaç restoran kafe, kale ve bunların arasında yürüyüş yolları var.

Helsinki Tram System

Arkadaşlar şehir merkezinde Helsinki turizm ofisinin 20 metre ilerisindeki tramvay durağında 3 nolu tramvaya binin ve tüm şehri daire çizerek dolaşın. İlk gittiğinizde,  ilk gün bu tramvay a binip belli başlı yerleri görebilirsiniz. Ayrıca çok ucuz. Panorama city bus a dünya kadar para vereceğinize kesinlikle 3 nolu tramvay a bunun.

Luteran Katedrali

Kentin en güzel meydanında çok güzel bir mimariye sahip harika bir yapı. Meydandaki merdivenlerde oturup hem dinlenebilir hem de fotoğraf için poz verebilirsiniz. Meydan tarafından çıkarsanız kilise Avlusundakilerle beraber 52 basamak çıkmanız lazım. Daha az merdiven çıkmak istiyorsanız yan yoldan da giriş var. Kilisenin içi oldukça sade ama org muhteşem. Mutlaka görülecek yerlerden birisi.

Temppeliauko Kilisesi

Giriş €3.Helsinki Töölen bolgesinde.Tren istasyonundan 10 dk uzakta.Ilginc ve bir o kadarda akustik bir kilise.Gidilmesi gereken bir bölge.

Kamppi Chapel of Silence

Şehrin kalabalık bir meydanında dini bir yapı için alışılmadık mimaride enteresan bir şapel. Vaktiniz olursa ziyaret edin en fazla beş dakikanızı alır. Girişi ücretsiz.

The Esplanadi Park

Helsinki'nin ortasında güzel bir park. O kadar. Abartılacak çokta bir şeyi yok. Temiz, düzenli ve kocaman ağaçların sıralandığı yürüme yolu kenarında banklar. Dinlenmek için güzel.

Old Market Hall

Şehrin en ilginç yerlerinden birisi. Yerel yiyecekleri tadabileceğiniz diğer Iskandinav şehirlerinde de örneklerine rastlayabileceğiniz bir merkez. Yaz kış ziyaret edilebilir, mola verip karnınızı doyurmak için ideal yerlerden birisi. Şehrin merkezi bir bölgesinde, ulaşımı kolay.

Hakaniemi Market

Belediye meydanında deniz kenarında kurulan bir pazar. Hem ucuz ve taze yiyecekler bulup ayni zamanda karnınızı doyurabilirsiniz hem de çoğu el işi birçok giysi, ev eşyası ve hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Hemen önünden tur tekneleri kalkıyor. Ayrıca havuz ve sauna tesisi de çok yakınında. Mutlaka gezin burayı.

Seurasaari Açıkhava Müzesi

Finlandiya'nın az sayıda kalan geleneksel konutlarının tanıtılabilmesi amacıyla bölgedeki köylerden sökülerek adaya taşınmış binalar burada yeniden inşa edilmiş. Geleneksel kıyafetler giyen insanlar, o dönemlerdeki hayatı canlandırıyorlar. Adanın doğası muhteşem. Bu müze adada keyifli ve huzurlu zamanlar geçirebilirsiniz.

Ulusal Tarih Müzesi

Muhteşem dekorasyonu, modern bir müze işletmeciliği ve içeride sırasıyla sunulan tarihi senaryo ile çok hoşumuza giden bir müze oldu.

Dünyanın başka bir yerinde buluşmak üzere sevgiyle kalın.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik