Reklam
Reklam
istanbul escort

Erdal Güney" Ben dizi müzisyeni değilim."

Erdal Güney ile yaptığımız keyifli ve güzel söyleşiyi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Erdal Güney
Bu içerik 2912 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

Söyleşi: Onur Sancak

 

 

 

 

 

Erdal Güney kendisinden bahsetse neler söyler?

Zordur insanın kendisini anlatması. Anamurluyum. İstanbul Üniversite’si İktisat Fakültesi’nde okudum.  Çocuklukta müziğe karşı aşırı ilgim vardı. Üniversite yıllarında bu ilgim müzik öğrenmeye yönlendirdi beni ve müzik öğrenerek devam etti hayat.  Tahsin İncirci, Elmira Eşrofov, Kemal Kaplan ve Ferhat Livaneli’den müzik dersleri aldım. Fransa’da bir kültür kuruluşunun davetlisi olarak bağlama dersleri verdim.  Almanya’da özel bir kuruluş olan Alman Türk Müzik Akademisi’nde öğretim kadrosu içinde yer aldım. Türkiye, Fransa, Almanya, Hollanda ve İsviçre’de kültürel etkinlikler çerçevesinde birçok konser verdim. Marmara Üniversitesi Güzel sanatlar Enstitüsü’nde Sinema TV bölümünde yüksek lisans yaptım. Aynı Üniversite’de sinema TV bölümünde film müziği dersleri vermekteyim. Ada müzikten yayınlanan albümlerim var. Sinema ve dizi müzikleriyle yoğunlaştım.

Dizi müziği deyince aklımıza gelen önemli isimlerden birisiniz.  Bu kalp seni unutur mu, elveda Rumeli, yemin, hatırla sevgili gibi birçok dizinin müziğini yaptınız. Biraz dizi müziklerinden konuşalım mı?

Kemal Sahir Gürel’den aldığım davet üzerine  başladı. Ben dizi müzisyeni değilim. Müzisyenim. Dizi geliyor, film geliyor ben de onun üzerine müzik yapmaya çalışıyorum. Bu tek başıma yapabileceğim bir şey değil elbette. Gruba dahil olmamla oluşan bir şey. Yoğunluğu bakımından en az iki kişiyle yapmak gereken bir şey.  Müziğini yaptığım çalışmalar arasında; unutulmayanlar, gitmek, denizden gelen, Divan yolu, kutsal bir gün, benimle oynar mısın sinema filmleri. İlk göz ağrısı, Hatırla Sevgili, Elveda Rumeli, Dicle, yemin, bu kalp seni unutur mu, Balkan Düğünü adlı televizyon dizileri, Türkiye’nin Ruhu- Cemil Meriç, Asi Ruh, Sesim Rüzgara, Balkanların kalbindeki sahne, Mahya, Perde Adlı belgesel filmleri var.

Albümlerinizden konuşalım mı?

Güney Türküleri,  Yakımlar, köprüler, unutulmayanlar, Hatırla Sevgili, Yemin, Asi Ruh, Elveda Rumeli, Bir kıyıdan,  Perihel isimli albümlerim var. Müzik adına bir kıyıda olmam gerekirse çok hızlı akan, ritmi olan bir iş diyebilirim. Güzel şarkılar var albümlerimde. Dizi müzikleri var. Hepsi benim için çok değerli işler.

Arkeoloji araştırmalarınızdan konuşalım mı?

Bu sadece şehir efsanesi.

Müzik yolculuğunuzdan konuşalım birazda.

Annem türkü söyler, babam bağlama çalardı. Bizim evde televizyon seyredilmez türkü söylenirdi. Oradan gelen çok ciddi bir hal var. Piyano gitar gibi bir çok enstrümanla ilgili ders aldım. Bu bende bilgi birikimi yaptı. Herşeyin farkına vardığım, her şeyden anladığım bir dönem yaşıyorum. Bu işi aşkla yapıyorum. Benim için çok önemli.

Mütevazı mısınız?

Mütevazılık cesaret ve korku dediğimiz şeyden arınmak diye düşünüyorum. Ben farkında yaşıyorum. Saygı duymamız gereken ciddi emekler var.  İyi müzisyen olmayan, sanatçı olmayan kişilerin işlerine evet dememi bekliyorlar ama demiyorum.  İnsanları seviyorum. Alçakgönüllü olmaya çalışıyorum. İnsani kimliğimden dolayı mütevazı diyorlar.  Çok mahcup yaşayan bir insan değilim. Farkındalık mahcubiyeti yaratıyor.

Şarkılarınız nasıl oluşuyor?

Ben çok acılar çeken insan şarkıları yapmıyorum.  Böyle şarkılarım yok benim. Şarkılarımı aşkla yapıyorum. Ağaç bir aşktır, doğa bir aşktır, aile bir aştır. Kendimi bunlardan alıkoymuyorum. Şarkılarım bu yönde gidiyor elbette.

Projeler?

Projeler bitmez. Bir sinema filmi gediği zaman, bir dizi geldiği zaman yeni projeler olacak elbette.  Yeni albümler olacak yine. Projeler böyle devam edecek.

Bana vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik