Reklam
Reklam
istanbul escort

Estonya-Talinn

Estonya'nın şirin başkenti Talinn gezimizi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Estonya-Talinn
Bu içerik 1512 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

Gezgin: Onur Sancak

 

 

 

 

Estonya'nın başkenti Tallinn. Ben bu kadar şirin bir yer beklemiyordum açıkçası. Daracık sokakları, sevimli evleri ve tarihi dükkânlarıyla çok farklı bir yer. Eski şehir diye ifade edilen bölgede bu ortam yıllardır korunmuş.

Öyle bir iki binaya lokal olarak koruma değil bölge olarak bütün bu alandaki yaşanmışlıklara sahip çıkılmış. Eski şehrin merkezinde güzel bir pazar ve bu pazarda yerel kıyafetli oldukça fazla satıcı var. Bazen insanı alıp başka çağa götürüyor bu insanlar. Bizim yediğimiz bademi özellikle tarçın vb.

Hoş kokulu tatlarla tatlandırıp eski çağ arabalarında satışını yapıyorlar. Şehrin tepe noktasından surlar ve evler güzel bir görünüm arz ediyor. Yine bu kısımda katedralleri var. Ama bana Old Town içinde bol bol yürümek, her sokağa girip mümkün olduğunca çok kapı, çatı, sevimli şey görmek daha keyif verdi. Ayrıca Avrupa’nın en eski eczanesi de burada.

 

Tallinn Old Town

Epeyce geniş ve tamamen korunmuş bir bölge. Bir çok restoran, kafe, eğlence mekanı var. Hangisini seçeceğinize şaşırıyorsunuz. 5-6 saatte gezilebilecek ufak bir tarihi kent.

Temiz, düzenli, sessiz ve korunmuş bir meydan. Hoşuma gitti. Tüm meydanlarda olduğu gibi restoran ve kafeler çevrelemiş durumda. Ayrı kılan bir özellik maalesef yok.

Eski kale burçları arasından eski şehire girdiğinizde birbirine bağlı 4-5 meydan da hayranlıkla eski günleri içinizde hissedersiniz. Meydanlar birbirinden güzel kafelerle dolu hele akşamları daha da güzel, geceleri demedim 10 30 da ancak alacakaranlık oluyor gece ondan sonra başlıyor.

Küçük ve çok şirin bir kent Talinn. Parke taslarıyla yapılmış dar sokakları, küçük bir meydanı bulunmakta, meydanin etrafı kafe ve Restoranlarla çevrili, masa örtüleriyle ayni renk kıyafet giymiş güzel kızlar sizi kapıda karşılıyorlar, menü ve fiyatlar kapıda yazıyor.

Dar sokaklardan bol bol hediyelik eşya alabilirsiniz, en favori hediyelik tabii ki amber ama çok dikkat etmek gerekiyor, gerçek olup olmadığını anlamak için elimizle ovuşturup koklamamız gerekiyor. reçine kokusu gelirse gerçek amber değilse amber görünümlü plastik, fiyatlar da oldukça pahalı.

Lennusadam Seaplane Harbour

Deniz uçağı Liman ziyaretim gerçekten memnun kaldım. Çok modern bir müze, güzel sunulmuş ve etkileşimli. Bir sürü görmek vardı. Özellikle bir denizaltı zevk aldık ve suur uzun boylu, eski bir icebreaker gemi.

Toompea Tepesi

Toompea tepesi, Tallinn kentini tepeden kuşbakışı görmek ve manzara fotoğrafları çekmek için son derece uygun bir yer. Güzel ve geniş bir manzara terası var. Dar sokaklarda dolaşmak, ilginç binalar görmek için bu bölge ideal.

Town Hall Square

Old Town'ın tam merkezinde yer alan büyük meydan. Etrafı son derece güzel binalar ile çevrili olan bu meydan da aynı zamanda pek çok kafe ve restoran da yer almaktadır.

Oleviste Kilisesi

Şehrin sembollerinden. her yeri gören ve her yerden görülen muhteşem bir ibadethane. gece ışıklandırılmış fotoğrafları muhteşem.

Kumu Art Museum

Kumu Estonyalı sanatçılardan oluşan bir sanat müzesi. Mimarisi oldukça güzel ve etkileyici ancak içerisindeki eserler ortalama düzeyde denilebilir. Müzenin koleksiyonu Avrupa'daki benzerlerinin çok çok gerisinde.  Eston sanatını tanımak ve bilgi sahibi olmak için güzel bir yer.

Town Wall

Tallinn eski şehir merkezinin etrafı boydan boya surlar ile çevrilidir. Surlar arasında zarif kuleler de vardır. Bazı kısımlar da surlara ve kulelere çıkılmaktadır.

Russalka

Katerina'nin sarayindan deniz tarafına geçildiğinde bu güzel anıtı görürsünüz. Baltık denizinde batan bir gemi ile ilgili bir anıt.

Dünyanın başka bir yerinde buluşmak üzere sevgiyle kalın.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik