Reklam
Reklam
istanbul escort

Tüm okuyucularımızın Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.

Habercurcuna ekibi olarak tüm okuyucularımızın Cumhuriyet bayramını kutluyoruz.

Tüm okuyucularımızın Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.
Bu içerik 1423 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yıl Cumhuriyetimizin 94. yılını kutluyoruz. Habercurcuna ekibi olarak Tüm yurttaşlarımızın ve okuyucularımızın Cumhuriyet Bayramını kutluyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Cumhuriyeti ilan etmesinden bu yana tam 94 yıl geçti. Bu Türkiye Cumhuriyet ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde kutlanan bir bayramdır bu.

Cumhuriyet Bayramı'nın kutlandığı ülkelerde 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatildir. 29 Ekimlerde stadyumlarda şenlikler yapılır, akşam ise geleneksel olarak fener alayları düzenlenir.

29 Ekim 1923'te TBMM, Teşkilât-ı Esasiye Kanunu (1921 Anayasası)’nda yaptığı değişiklikle, devletin yönetim biçimini cumhuriyet olarak ilan etmiştir. Aynı gece bu ilan, atılan 101 pare top ile kutlanmıştır. 1924 yılında ise cumhuriyetin ilanı şenliklerle kutlanmıştır.

2 Şubat 1925'te, Hariciye Vekaleti'nce (Dışişleri Bakanlığı) düzenlenen bir kanun teklifinde 29 Ekim'in bayram olması önerilmiştir. Bu teklif Meclis Anayasa Komisyonu tarafından incelenmiş ve 18 Nisan'da karara bağlanmıştır. 19 Nisan'da ise teklif TBMM tarafından kabul edilmiştir. 628 sayılı bu kanun ile 29 Ekim, 1925'ten itibaren ülke içinde ve dış temsilciliklerde bayram olarak kutlanmaya başlamıştır.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik