Reklam
Reklam
istanbul escort

Bursa

Güzel şehirlerimizden birisi Bursa'ya yaptığımız güzel ve keyifli geziyi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Bursa
Bu içerik 1502 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

Gezgin: Onur Sancak

 

 

 

 

Bursa’da gezilecek o kadar çok yer var ki, size günler yetmeyecek eminim. Sizlerle bu keyifli gezimi buluşturmak istiyorum.

Umarım okurken siz de benim kadar keyif alırsınız.

Ülkemizin her köşesi gerçekten görülmeye değer. Her yerin başka bir güzelliği var. 

Ulu Cami

Manevi bir huzur bulmak için, maddi şeylerden uzaklaşmak için Bursa'nın en güzel mabetlerinden biri. Özellikle sabah namazı insana bambaşka bir huzur veriyor. Bursa’ya gidildiğinde sık sık ziyaret edilmeli. Bu camiyi ve içerisindeki tarihsel olarak yutmuş ve insanlara anlatan birini görürseniz peşini bırakmayın. Atalarımız yapmış olduklarını hayretler içinde dinlerken bambaşka bir aleme gideceksiniz.

Bursa Teleferik

Ağaçların arasından şehir manzarasını geride bırakarak yavaş yavaş yukarı gökyüzüne yolculuk. İnanılmaz derecede keyifli bir görsel şölen. Bugüne kadar hiç yapmadıysanız bir kez olsun gidip deneyin.

Koza Hanı

Çok güzel bir han içinde çay kahve içilecek mekânlar var. Çayın yanında simitte olmalı mutlaka. Handa birçok ipek şallar gömlekler fularlar satan mekânlar var. Değişik kumaşlarda bulabilirsiniz. Fiyatlar çok uygun mutlaka uğrayın zaten Ulucami'ye çok yakın buradan da oraya geçebilirsiniz.

Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri

Osmanlı padişahlarının her biri maneviyat bakımından da sıradışı insanlar.Yaşamları da mezarları gibi sade ve maneviyat dolu..

Fevkalade temiz özenle düzenlenmiş istirahatgahlarında yatan bu vatanın yurt olmasında önder olmuş şahısların huzurunda tam bir birliktelik oluşturulmuş mekan.

Saat Kulesi

Osman ve Orhan gazi Türbesinin yanıbaşındaki saat Kulesini mutlaka görmelisiniz. Oradan Bursa'yı kuşbakışı görebilirsiniz. Oradan ayrılmak istemeyeceksiniz.

Muradiye Külliyesi

Bir dönem Osmanlıya başkentlik yapmış Bursa’nın, restore edilmiş, düzenli, özenli, dini ve önemli bir noktası. Huzur veren bir havası var. Fotoğrafçılar ve tarihi sevenlere önerebilirim.

Park konusunda da sıkıntı yaşanmayacak bir konumda, ayrıca 4-5 dakikada Altiparmağa yürüyerek inebilirsiniz.

Yeşil Türbe

Osmanlı Devletinin ikinci kurucusu kabul edilen Çelebi Mehmed için yapılmış bir türbe. Bursaya gezeceklerin mutlaka listelerine almaları gerekiyor. Yıllara meydan okuyan mimarisi ve yemyeşil alanı ile kendine hayran bırakıyor. “Bursa’nın altın kubbelerinde Güneşler doğar, güneşler batar… Yeşil’de bir tepe üzerinde Çelebi Mehmed yatar…”

Yeşil Cami

Yeşil türbenin hemen yanında olan bu camiyi de mutlaka ziyaret edin. Bursa'nın görülmesi gereken yerlerinden birisi de bu cami.

Emir Sultan Camisi

 Manevi önderlerimizden emir sultan hazretlerinin türbesi. Peygamberimizin soyundan gelen bir zat. Hem maddi hem manevi ilimlerde ileri bir şahsiyet. Hürmeten ziyaret etmenizi ve o zamanları düşünmenizi ve ruhen yaşamanızı tavsiye ederim.

Hünkar Köşkü

Sultan Abdülmecit döneminde av köşkü olarak yaptırılmıştır. Belediye tesislerinde güzel bir yemek yedikten sonra merak edip ziyaret ettiğimiz bir yerdi. Ancak, gariptir ki ziyaret etmek için herhangi bir ücret ödenmediği gibi, ilk bakışta müzenin açık olup olmadığı da anlaşılmıyor.

Kapıdaki görevlilere sorduk ziyaret edip edemeyeceğimizi. Bize bir rehber verdiler ve iki aile olarak köşkü gezdik. Köşk iki kısımda düzenlenmiş. Osmanlı dönemi avcı köşkü kısmı ve Atatürk'ün kaldığı kısım olarak. Her ikisinde de oda mimarisi, kullanılan eşyalar - özellikle yemek masası, yemek takımları ve avizeler muhteşemdi. Oldukça ilgi çekiyor. Tavsiye ederim.

Zafer Plaza Alışveriş ve Yaşam Merkezi

Değişik bir avm. Giriş piramit şeklinde çatı sandi yeri delmişler içeri girince alta doğru iniyorsunuz. Ulu camii ve tarihi çarşıların dibinde olduğundan çok kalabalık....

Alışveriş merkezi her yerde var mutlaka ama burayı da gelince bir görün derim.

Kestel Kalesi

Kestel ilçesi milattan Önce 300 lü yıllarda Megara’lılar (yunanlılar) tarafından kurulduğu söyleniyor Saldırılara maruz kalan yörenin korunması amacı ile Megara Kralı Bizantion tarafından MÖ.269 yılında Roma İmparatorluğundan yardım istenmiş ve bu dönemden itibaren bölge Roma İmparatorluğu egemenliği altına girmiş.

Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu Osman bey zamanında Yenişehir Bursa arasında yaşanan Dimboz muharebesinin ardından 1306 yılında Osmanlıların eline geçen "Castel" zamanla Kestel ismini almıştır.

Havlucular Çarşısı

Çok beğeneceğinize inandığım çarşılardan birisi. Eminim bir çok havlu alternatifi benim gibi sizinde kafanızı karıştıracaktır. Mutlaka uğrayın derim.

Pirinç Han

Benim çok beğendiğim yerlerden birisi de Pirinç han oldu. Tarihi dokusu benim gibi sizi de büyüleyecektir eminim. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

Bursa Kent Meydanı Alışveriş merkezi

Yine bir alış veriş merkezi ama Bursa'ya gelmişken bir şeyler alayım derseniz uğrayın derim. Ben her gittiğim yerden bir şeyler almayı seviyorum doğrusu.

Hacivat ile karagöz'ün evi

Bursa deyince akla Hacivat ile karagöz geliyor. Çekirge semtinde olan Hacivat ile Karagöz'ün evini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Orada benim gibi siz de mutlaka duygulanacaksınız.

Ben ayrılmak istemedim doğrusu. Mesai saatleri içinde giderseniz müze haline gelmiş bu evi gezebiliyorsunuz.

Süleyman Çelebi'nin mezarı

karagöz ile Hacivat'ın evinin hemen yanında. gederseniz mutlaka ziyaret edin. 

Heykel

Bursa'nın en önemli yerlerinden birisi bence heykel. Bursa'nın buluşma yerlerinden birisi. Bursa'nın her yeri gibi burası da çok güzel.

 

Başka bir şehirde buluşmak üzere sevgiyle kalın.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik