Reklam
Reklam
istanbul escort

Letonya -Riga

Sertap Erener'in Eurovision’u kazandığı şehir desem sanırım hatırlaması kolay olur Riga'yı

Letonya  -Riga
Bu içerik 2231 kez okundu.
Reklam

 

 

Gezgin: Onur Sancak

 

 

 

 

 

 

Sertap Erener'in Eurovision’u kazandığı şehir desem sanırım hatırlaması kolay olur Riga'yı. 1300'lü yıllarda şehire ticaret için gelen Alman gemilerini burayı önemli bir yer haline getirmeye başlamışlar. Rivayet o ki şehrin sembolüne de yine almanlar neden olmuşlar. Buraya sık sık gelen alman işadamları kendilerine bir de dernek kurmuşlar.

Letonyalı bir iş adamı da bu derneğe katılmayı çok istemiş. Lakin kendisi bir türlü derneğe kabul edilmeyince o da gidip derneğin tam karşısındaki çatıya kendilerine uğursuzluk getirsin ve de pencereden dışarı her baktıklarında rahatsız olsunlar diye kuyruğu dernek binasına dönük kara kedi heykeli yaptırmış. Sonrası mı? Letonyalı iş adamı derneğe kabul edilmiş ve kedi kafası derneğe bakacak şekilde döndürülmüş.

Ve bugün de hala şehrin sembolü durumunda o kara kedi ve bina. Onun dışında özgürlük anıtı tüm tören ve kutlamaların yapıldığı yerleri. Dom meydanı yine mistik binalardan oluşan bir alan. Karakafalilar evi şehrin sembol yapılarından. Şehir Daugova nehri tarafından ikiye bölünüyor. Küçük, şirin, kendi halinde bir yer.

Old City Riga (Vecriga)

Çok güzel küçük şirin bir şehir Riga, insanları gayet sıcakkanlı yardim sever, eski şehir gezip görülmesi gereken yerlerden biri, aksam çıkacaksanız küçük köprüden derenin üzerinde duran ay i muhakkak görün.

Meclisin, cumhurbaşkanlığının, kiliselerin, turistik bölgelerin olduğu yer. İnsanların sıcakkanlı olduğu, İngilizce konuşabildiği, yeme ve içmenin güzel olduğu, havanın mis olduğu, orman içinde olan bir baltık şehri.

Roma gibi tarihi eserlerle baş döndürmüyor, Paris veya Londra gibi büyük değil belki ama kendine hayran bırakan bir şehir.

Ballarıyla meşhur. Her sokakta tek tek tadına bakabileceğiniz balcılar mevcut.

Laima adında çikolata markaları var. Dünyanın en güzel çikolatası olmayabilir ama her zaman yerel tatları demek ve almak tercihimdir.

Güzel yemek yiyebileceğiniz, canlı müzik dinleyeceğiniz yerler burada.

Ben çok sevdim sakinliğini, yeşilliğini, insanlığını, saygısını, insana insan gibi hissettirmesini.

Alberta Iela

Buraya old city den 15-20 dakikalık bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz. Riga'nın en güzel en süslü binaları burada. Art Nouveau seviyorsanız buraya gelmelisiniz.

Riga Motormuseum

Muhtemelen en modern müze biri. Çok ilginç.

Jugenda Stila Nami

Binaların mimarisi Riga'da son derece ilginç ve karışık neredeyse eski ve yeni stil.

Vermanes Garden

Yemyeşil, sakin, saatlerce oturup kafanızı dinleyebileceğiniz, kitap okuyabileceğiniz bir park.

Latvian Ethnographic Open Air Museum

Bu açık hava müzesinde Latviaya ait eski evleri ve içlerini gezebilirsiniz. Aynı zamanda orman içi ve nehir kenarı olduğu için güzel bir piknik de yapabilirsiniz. Yarım gün ayrılmalı burası için.

Livu Square

Karakafalılar evine çok yakın. Ağırlıklı olarak cafeler, restaurantlar ve hediyelik eşya dükkanları var. Biz gittiğimizde çok canlıydı. Meydanda bir cafeye oturup leton birası içilebilir.

Latvian National Theater

Bu da güzel bir yer. Mutlaka görülmesi gerekir.

Freedom Monument (Brivibas Piemineklis)

Old town a gittiğinizde yol ortasında görmeme imkanınız yok. Her daim halkın çiçek bıraktığı anıt...

Bremen Town Musicians

Büyük kilisenin hemen yanında. Bremen şehri ile kardeş oldukları için bremen mızıkacılarının heykeli burada var. Her daim fotograf çektirenler ve devamlı zıplayarak üst tarafa değmeye çalışanlar var.

Great Choral Synagogue Memorial

Naziler tarafından içinde 500 kişi varken kapıları kilitlenip ateşe verilmiş Sinagog. Hikâyesinin gerçek olduğunu birçok kaynakta okudum. Bugün yangından kalan taş duvarlar sergileniyor ve hemen yanıbaşında anıt var. Pazara ve ghettoya yakın.

Lielais Kristaps - Big Christopher

Kesinlikle görmeniz gerekiyor. Görmeden gelmeyin.

Riga Zoo

Şehir merkezinden tramvay ile gidebildiğiniz hayvanat bahçesi doğa ile başbaşa kalabildiğiniz bir noktada. Kuzeydeyiz diye sıcak iklim hayvanlarını göremeyiz zannetmeyin. Afrika develerinin ve aslanların keyfi çok yerindeydi. Hele kafes yerine ayrılmış yeşil alanlarda olmaları da mutluluk verici. Hayatımızda ilk defa kutup ayısı görmüş olduk. Gerçekten çok büyükler.

Pilsetas kanals

Buralarda dolaşıp temiz hava alabilirsiniz. Vaktiniz var ise gidebilirsiniz. Tekne turları da var burada.

Dünyanın başka bir yerinde buluşmak üzere sevgiyle kalın.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik