Reklam
Reklam
istanbul escort

Bodrum – Dereköy

Adriana Lima ile ünlenen Dereköy gümüşlüğe çok yakın bir yer. Yolunuz bodruma düşerse mutlaka uğrayın. Eminim çok seveceksiniz.

Bodrum – Dereköy
Bu içerik 6224 kez okundu.
Reklam

 

 

 

Gezgin: Onur Sancak

 

 

 

 

 

Adriana Lima ile ünlenen Dereköy gümüşlüğe çok yakın bir yer.  Yolunuz bodruma düşerse mutlaka uğrayın. Eminim çok seveceksiniz.

Burası bir köy yaşamı. Köylüsüyle, entelektüeliyle, zenginiyle, fakiriyle bodrumdan yaklaşık 8 km uzakta şirin bir yer.

Bodrumdaki çarpık yapılaşmaya direnmiş güzel ve yeşil bir köy burası.  Doğanın her gün biraz daha kaybolmasına çok üzülüyorum doğrusu.

312 hanesi 1000 kişilik nüfusu olduğunu öğrendim. Tanınmış bir sürü siması var. Diğer yerler gibi değil henüz bozulmamış bir yer. Ve korunması gerektiğine inanıyorum. O kadar güzel ve doğal kalmış ki, insanın ayrılası gelmiyor.

Sanki bodrumdan çok uzakta gibi. Ben böyle yerleri daha çok seviyorum.  Kalabalığı şehre dönüşmüş yerleri sevmiyorum doğrusu.

Köy halkı için köylerinin önemli olduğunu duydum.  O yüzden köylerine sahip çıkıp onu korumaları, bu doğallığı bozdurmamaları gerektiğini düşünüyorum.

Köyde yetiştirilen organik tüm ürünler, ekmek ve el sanatları çalışmaları şimdiden alıcı bulmaya başlamış bile.  Aynı zamanda başka şehirlerden ve ülkelerden bu köye yerleşmiş olan sanatçılar tarafından üretilmiş çeşitli ürünlerin bulunduğu atölyelerde de tezgâhlar durmadan çalışıyor ve meraklılarına satılmak üzere sergileniyormuş. 

Uzun yıllar önce su kabağı yetiştiricisi olarak başlamışlar bu işe, son senelerde asma su kabağından lâmbalar ve çeşitli hediyelik eşya üretiyorlar

İstanbullu sanatçının atölyesinde Bedri Rahmi Eyüpoğlu Yazmaları ve Yazma Kursu Atölyesi, son iki senedir faaliyet gösteriyormuş.

Dereköylü, uzun yıllar önce su kabağı yetiştiricisi olarak başlamışlar bu işe, son senelerde asma su kabağından lâmbalar ve çeşitli hediyelik eşya üretiyorlarmış.

Kavakderesi’nden Yakaköy yoluna doğru uzanan yol güzergahı trekking için çok müsait ve doğa severler doğa yürüyüşlerini zaman zaman burada yapmaktadırlar.

Köy halkı organik bitki yetiştiriyorlar. Ve birçok şifalı bitki var burada. Köy halkının bir kısmı topladıkları ebegümeci, ısırgan otu, hardal otu, kazayağı ile tamamen organik besleniyor. Doğal gübreyi tercih ediyorlar ve bu sayede yaşamlarının daha uzun olduğunu söylüyorlar. limon, mandalina bergamut yetiştiricisi çok. Hemen her köylünün arazisinde peynir ve yoğurt yapımı için inekleri var.

Bu güzel köyü merak ettiyseniz mutlaka uğrayın.

Başka bir yerde buluşmak üzere sevgiyle kalın.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik