Reklam
Reklam
istanbul escort

Polonya-Krakow

2. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin 1,3 milyon insanı toplayıp 900 bini Yahudi olmak üzere 1,1 milyon kişiyi öldürdükleri bu toplama kampı; sevin sevmeyin, değer verin vermeyin ama insanlara yapılan bu kıyım insanı irkiltir cinsten.

 Polonya-Krakow
Bu içerik 1539 kez okundu.
Reklam

 

 

 

Gezgin: Onur Sancak

 

 

 

 

 

Polonya'da Varşova derken Krakow'u, Krakow derken de Auschwitz'i görünce olayın seyri iyice değişti.

2. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin 1,3 milyon insanı toplayıp 900 bini Yahudi olmak üzere 1,1 milyon kişiyi öldürdükleri bu toplama kampı; sevin sevmeyin, değer verin vermeyin ama insanlara yapılan bu kıyım insanı irkiltir cinsten.

Sadece Yahudi değil çoluk-çocuk, genç-yaşlı, sakat-hasta, çingene-roman aklınıza gelecek birçok kimlikte insan buraya başka bir yere yerleşme umuduyla getirilmişler.

Tüm eşyalarını daha orada toplamışlar (ki günlük yaşama dair her türlü eşya var burada). "Çalışmak özgürlüktür" yazılı kapının altından kampa alınarak işe yarayanları fabrikalarda, çiftliklerde, maden ocaklarında çalıştırmak üzere ayırmışlar.

Diğerleri mi? İşte onlar yani gelenlerin %78'i direkt gaz odalarında önce 700 kişilik gruplar halinde 15-20 dakikalık periyotlarla boğulmuş, saçları dahil satılmak üzere kesilmiş ve kok kömürünün 1000 derecede ısıttığı fırınlarda yakılmış.

Yetmemiş açık alanda yakımlar başlamış. Ta ki Rus ordusu 1945 de kampı ele geçirene kadar. Burada Nazi doktorları tarafından insanlar üzerinde bir sürü deney yapılmış.

Sadece 900 kaçma girişiminden 109'u başarılı olmuş. Onu da misal 3 kişi mi kaçtı hemen 12 kişiyi idam etmişler. Yani burada sözün bittiği yer durumunda hayatlar kararmış. Onun dışında Varşova da güzel ama Krakow'a bayıldım. Özellikle gece büyülü bir meydan.

Denizi olmamasına rağmen insanda keyifli bir ortamda oturma hissi veren kafe ve restoranlar, bembeyaz ışıklarıyla süslü at arabalarıyla masal şehri kıvamında bir yer. Varşova gibi 2. Dünya savaşında yıkıma uğramadığından 14. yy.dan itibaren devam eden o büyüsü hala korunmakta.

Şehre ismini veren Krak isimli bir kral. Rivayete göre de Krak zamanında şehre musallat olan bir ejderha var ve de gerisi ejderhadan şehrin kurtulma hikâyesi. Ayrıca o ejderhaya ithafen yarım saatte bir ağzından alev çıkan bir ejderha heykelleri bulunmakta.

Ana Meydan (Rynek Glowny)

Krakow'un kalbi. Etrafını çevreleyen binalarıyla, önemli yapı ve kiliseleriyle, kapalı çarşı ve heykelleriyle, Avrupa’nın en büyük ve en eski meydanı. Tarihi, kültürel eserleri görmek için gidenlerin, gezginlerin uğrak yeri. Vaktin nasıl geçtiğini anlamadığım yerlerin başında gelir. Ferahlığı ve korunan tarihi dokusuyla kesinlikle gezilmesi gereken bir yer. Zaten Krakow'da her yol buraya bir şekilde çıkıyor gibi. Gezip, görmenizi isterim.

Oskar Schindler'in Fabrikası

Müzenin için hakikaten özenerek yapılmış. Kesinlikle büyük bir saygıyı hak ediyor. Krakow'a gidildiği taktirde görülmesi gerekilen yerlerden bir tanesi.

Historic Old Town

Krakow gidilip, görülmesi ve yaşanması gerek bir şehir... Eski şehrin merkezinde kaldık ve her adım, her köşe başı keyifli, eğlenceli, şaşırtıcı güzellikte tarihle dolu... Adım adım gezmek en keyiflisi. Bırakın krakow sokaklarında kaybolarak gezin dolaşın ve keşfedin derim. Akşamları eski şehrin tam ortasındaki kafe-barlarda mini konserler, dans gösterileri oluyor. Gecesi, gündüzü ayrı keyif krakow'un.

Bakire Meryem Kilisesi

Gündüz ve gece görünümü ayrı güzel olan kilise. Krakow ana meydanında bulunuyor. 2 gün boyunca içeri girmeye çalıştım ama ayin yapıldığı için giremedim. Kilisenin en önemli özelliği iki kule uzunluğunun birbirinden farklı olması. Bir diğer özelliği de Krakow'a dışarıdan şehir istilasi olduğu sırada kilisenin çanını çalan kişinin Moğol oklarına hedef olması. Bugun bile çan çaldığında baştan sonra kadar çalmıyor tarihte bittiği yerde sona eriyor.

Jewish District (Kazimierz)

Kazimierz Mahallesi'nde bazı dar sokaklar var ki yürürken kendinizi filmlerin de etkisiyle 2. Dünya Savaşı zamanlarında hissediyorsunuz. Hele bir de dışarıdan ambulans sesleri duyduğunuzda o yankı sesiyle panik olmamanız elde değil.

Yahudi Mahallesi'ne girdiğinizde dünyanın çeşitli noktalarından gelen turistleri görebilirsiniz ancak ağırlıklı olarak İsrail'den ya da İsrail dışından gelen Yahudi gruplar var. Mahallenin içinde birkaç tane o dönemden kalma Yahudilere ait Sinagoglar, mezarlıklar bulunuyor. Onun yanı sıra; cadde ve mahallenin genelinde Krakow merkezine göre daha ucuz restoran ve kafeler var.

Wawel Kraliyet Kalesi

Büyüklüğü ve içeriğiyle görülmesi gereken yerlerden biri. Tarih ve kaleleri sevenler için güzel vakit geçirme mekânı.

Szeroka Street

Szeroka St. 'deki Alef’te Sokak, tek kelimeyle harika. Bir sürü tuhaf barlar ve restoranlar....

Dünyanın başka bir yerinde buluşmak üzere sevgiyle kalın.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik