Reklam
Reklam
istanbul escort

Sırbistan-Belgrad

Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği yer Belgrad. Belgrad kalesinden bu iki nehrin birleştiği nokta görülmekte. Balkanların en büyük şehri.

Sırbistan-Belgrad
Bu içerik 1311 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

Gezgin: Onur Sancak

 

 

 

 

Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği yer Belgrad. Belgrad kalesinden bu iki nehrin birleştiği nokta görülmekte. Balkanların en büyük şehri.

 

Voyvodina bölgesinde yetiştirdikleri mısır, buğday, ayçiçeği vb. ürünlerle Avrupa’nın mutfağı durumundalar. Gelir durumları düşük. Belgrad'a yaklaşırken Tuna nehri üzerinden yüzerek geçen inekleri görmek de bu yaşımda benim için bir ilk oldu. Skadarlija adlı bölgede tanıdık ezgilerle geceler eğlenceli. Nikola Tesla gururları.

Edison'la başta iyi anlaşmalarına rağmen sonradan araları bozulan Tesla bugün bildiğimiz anlamda elektriğin aslında gerçek mucidi konumunda. Aküden pile hepsi Tesla'nın icatları. Hatta bir sunumunda kullanmak için ampulü Edison'dan istiyor. Edison da vermeyince gidip florasanı yapacak kadar bu işte ileri. Kosova'yı tanımadıklarından dolayı AB'ye tam üye olamıyorlar. NATO bombardımanından kalan yıkıntı binalar hala şehirde sembol olarak görülebilmekte.

The Belgrade Fortress

 

Tüm Belgrat’ta olduğu gibi tarihi dokusuna sahip çıkmışlar. Tüm Belgrad i yürüyerek çok rahat gezebildik. Hatta yürüdükçe bir sonra ki hedef olarak başka bir yeri planlarken yol üstünde “görmeniz gereken” her yeri görüyorsunuz. Gidilmesi ve görülmesi gereken bir yer. İki nehrin birleşim noktasını en iyi buradan izleyebilirsiniz.

Tarihi Kale

Gündüz ve gece iki kere gelinmeli. Dışına konan tanklar ve uçaksavarlar ortaçağ havasından çıkarmış ama olsun. Tabi bir de dinozor parkı var girişinde. Sanıyorum her şeyi bir yere almak istemişler. Ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri kesinlikle.

Kale ücretsiz bir şekilde rahatlıkla gezilebilecek bir yer bununla beraber bazı savaş mühimmatları açıkta sergileniyor.  Fakat kale içindeki müzeler ücretli.

Kalenin içindeki geniş bahçenin sava nehrine bakan kısımları fotoğraf çekmek için inanılmaz yerler var. Kesinlikle öneririm.

Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği yerde bir kale Belgrad kalesi. Fatih tarafından kuşatılan ama Kanuni döneminde fethedilebilen kale iç içe 3 kaleden meydana geliyor. Kaleden Tuna ve Sava nehirlerinin harika manzarasını seyredebilirsiniz. Kale içinde restore edilen bir Osmanlı Camii ve eserleri var.

Kale içinde eski ve yeni silahların sergilendiği alanı geçerek sosyal etkinliklerin yapıldığı bir park alanından caddeyi geçerek karşısındaki İstiklal Caddesinin benzeri, trafiğe kapalı ve mağazaların bulunduğu caddeye ulaşıyorsunuz. Tuna üzerinde tekne gezintisi yaparken kaleyi görüntüleyebilirsiniz. Ancak Belgrad’ın diğer kesimleri gibi gece kale aydınlatması da yetersiz.

Ada Ciganlija

Burası yeni Belgrad denilen alanda Sava nehrinin kıyısına kurulmuş plajlardan oluşan bir alan.  Çok güzel bir yer. Tramvay buraya gitmiyor ama otobüs ya da taksi ile gidebilirsiniz.  yaz aylarında harika bir mekan. Bisiklet yolları da mevcut.  Yüzmek ve serinlemek, gününüzü piknik şeklinde geçirmeniz için ideal bir yer. Tavsiye ederim.

Skadarlija

Şehir merkezinde bir anda başka bir dünyaya gelmiş gibi hissettik. Sokak çok şirin. Çiçekler, dekorlar... Atmosfer bir anda değişiyor. Sağlı sollu restoranlar barlar var. Geceleri canlı müzik var. Yemekler fena değil. Personel güler yüzlü. Fiyatlar uygun. Masa masa gezen müzisyenler vardı, bizdeki gibi. Türk olduğumuzu anladılar ve Üsküdar’a giderken i çaldılar. Keyifli bir geceydi. Döneceğimiz gün tekrar bu sokağa gidip bir şeyler daha içtik. Kesinlikle gidilmeli.

Knez Mihailova

Şehrin en canlı en hareketli caddesi sanırım. Eski binalar çok hoş. Yolun sonu kale meydanına varıyor. Gezmesi keyifli. Şık dükkânlar var demişlerdi ancak pek yok daha çok yerel ve turistik mağazalar var. Ancak sokak aralarında her tarafta kafeler var. Hepsi birbirinden güzel. Biz yılbaşı öncesi gittiğimiz için çok güzel süslenmiş ve ışıklandırılmıştı cadde. Defalarca bir uçtan bir uca gezdik. Belgrad in istiklal caddesi gerçekten. Zaten Belgrad’ da İstanbul’ a çok benziyor bence...

Museum of Aviation

Çok çeşitli ve güzel uçaklar var. Fakat o kadar bakımsız ki sanki terk edilmiş gibi. Bina komple cam ve içerisi inanılmaz sıcak ve havasız. Yazın gittik içeride yağ gibi eridik. Ama havacılığa ilgi duyuyorsanız mutlaka ziyaret edin.

Zepter Museum , Belgrade

Zepter çiftinin modern sanat için açtığı bir sanat müzesi. Biraz içeride sanat için sanat yapılmış gibi duruyor. Caddede yürürken geçip uğrayabilirsiniz.

Automobile Museum

Ara bir sokakta kalan ve araba meraklılarının kesinlikle görmesi gereken bir yer olduğunu düşünüyorum.

Muzej Nikole Tesle (Nikola Tesla Museum)

Son yüzyılın en büyük dehalarından biri hakkında,  tarihi bir ortamda bilgi edinmek istiyorsanız, mutlaka görmeniz gereken bir yer. Merkezden yürüme mesafesinde ulaşabileceğiniz konumda.

Prince Mihailo Monument

Bu heykel tam şehrin merkezinde bir anıt.  Knez mihalova caddesinin hemen girişinde çok rahat ulaşabileceğiniz bir yerde mutlaka görürsünüz

Residence of Princess Ljubica (Konak Kneginje Ljubice)

Burası Belgrad'ın merkezinde Osmanlı Mahallesi diyebileceğimiz bir alanda büyük ve tarihi bir konak, sanki etnografya müzesi gibi.  Aslında burada en güzeli konağın bulunduğu sokak. Önemli kişi ve sanatçıların grafitilerinin olduğu ve Osmanlı İmparatorluğundan kalma bir caminin bulunduğu gayet güzel bir sokak.  Tavsiye ederim mutlaka gidin ve gezin.

Millenary Monument

Toplu taşıma ile erişilebilir. Manzara muhteşem. Çeşitli sergiler zemin katta. Kesinlikle tavsiye ederim bu yeri ziyaret edin.

Avala Tower

Kule manzarası çok güzel.  Ancak kuleye giden dağ yolunu da görmek lazım. Yalnız sıkıntılı olan tek şey kuleye çıkmak için de,  inmek için de asansör sırası beklemek zorundasınız. Bu da biraz zaman alıyor.

St. Michael's Cathedral

Şehir merkezine çok yakın ve büyük bir Ortodoks klişesi. İçerideki ortam ve bahçesi mükemmel gerçekten. Biz bir pazar ayini sırasında ziyaret edebildik ve çok etkilendik. Mutlaka görülmeli.

St. Sava Temple (Hram Svetog Save)

Gerçekten büyüleyici mimarisi ile şehrin tam merkezi konumunda yer almaktadır. İçerisini muhakkak gezilmeli.

Dünyanın başka bir yerinde buluşmak üzere sevgiyle kalın.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik