Reklam
Reklam
istanbul escort

Bulgaristan- Sofya

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya yaptığım güzel gezimden sizlere notlar aktarmaya çalışacağım. Ben çok beğendim. Eminim okurken siz de benimle birlikte geziyormuş gibi olacak, siz de çok beğeneceksiniz.

 Bulgaristan- Sofya
Bu içerik 2155 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

Gezgin: Onur Sancak

 

 

 

 

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya yaptığım güzel gezimden sizlere notlar aktarmaya çalışacağım. Ben çok beğendim. Eminim okurken siz de benimle birlikte geziyormuş gibi olacak, siz de çok beğeneceksiniz.

Alexander Nevski Kilisesi

 

Güzel bir meydan keyifli. Sofya ya gelince foto çekmek ve gezmek için oldukça güzel. Yakınında antika pazarı var o da güzel gezilesi bir yer. Sofya’nın en büyük kilisesi. İçeride çekim yapmak ücrete tabi, fotoğraf çekmek için 10 leva ödemeniz gerekli. Çok görkemli bir yapı. Mutlaka ziyaret edin.

Vitosha Mountain

Bizdeki Uludağ gibi , ama çok güzel teleferik veya telesiyejle çıkılıyor manzara muhteşemdi özellikle telesiyejle çıkarsanız sıkı giyinin açık havada dağa 45 dakika sürüyor arada doğada yaşayan hayvanları da görebilirsiniz.

Aziz Nikolas Rus Kilisesi

Muhteşem bir mimarisi var, sanki Alaaddin’in sihirli lambasından fırlamış gibi görünüyor. Halka açık, ziyaret etmeden geçmeyin.

Masalsı bi görünümü var. İçerisinde fotoğraf çekimi yasak.  Rus yapımı olduğu mimarisinden belli. Acı olan zamanında bu kilisenin olduğu yerde, cami olması.

Boyana Kilisesi

Biraz şehir dışında. Ancak ulaşımı otobüs ile sağlanabiliyor. Grup kalabalık ise kiliseye girerken küçük gruplara bölünmesi gerekiyor. İçerideki nem dengesini bozmamak için bunu yapmak gerekiyor.

Aziz Geroge Rotondası

Sanırım çok çok eski bir kilise tesadüfen denk geldik ilgimizi çekti gezdik güzeldi tavsiye ederim gezilecekler rotası üzerinde ekstra zaman artırmanıza gerek yok.

Aziz Nedelja Kilisesi

Sofya merkezinde gerçekten tarihi bir kilise. Yıllar önce siyasi bir nedenle saldırıya uğramış, bir sürü insan burada hayatını kaybetmiş. İçerisinde fotoğraf çekimine izin verilmiyor.

Amphitheatre of Serdica

Sofia'nın merkezinde yer alan Serdica amfitiyatrosu erken Roma döneminde inşa edilmiş. Bir kısmı günümüze ulaşmış.

The Bells (Kambanite)

Bu harika atmosfer burada. Genelde rüzgârlı. Bu nedenle hazır...

National Institute of Archaeology with Museum

Burası Şehrin merkezinde eskiden bir Osmanlı camisi olan bir mekan şu anda arkeoloji müzesi olarak kullanılıyor , büyük ve ferah bir mekan , içinde eksi dönem Bulgar coğrafyasında olan eserler sergilenmekte.

Monument to the Deity All-Holy Sofia

Burası şehrin en merkezi yerinde , mutlaka geçerken göreceğiniz hoş bir anıt , Mutlaka Bulgar tarihi için önemli figür , eskiden sosyalist dönemde burada sosyalizm ile ilgili başka bir anıt varmış daha sonra bu anıt konmuş.

Statue of Tsar Alexander II

Rus Çar'ı Alexander II Heykeli.Türk-Rus Savaşı ile Bulgaristan'ı Osmanlı yönetiminden kurtaran Rus İmparatoru anısına yapılan anıt.Alexander Nevski Katedrali'nin hemen yakınındaki meydanda bulunan anıtta,çeşitli figürlerle tarihi süreç simgeleniyor. Bulgar Ulusal Meclisi’nde bu meydanda.

Dragalevtsi Monastery

Dağın üzerinde küçük ve sevimli bir manastırı. Muhteşem, huzurlu bir yer.

Dünyanın başka bir yerinde buluşmak üzere sevgiyle kalın.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik