Reklam
Reklam
istanbul escort

Onur Sancak "Konuştuğum çocuklar, kitaplarımdaki öykü kahramanlarını arkadaşları gibi gördüklerini ve onların birer kurgu olduğuna inanmadıklarını söylüyorlar. "

Yazar Onur Sancak ile Bayram Kaya'nın çocuk kitapları üzerine yaptığı söyleşiyi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Onur Sancak
Bu içerik 2180 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

Söyleşi: Bayram Kaya

 

 

 

 

Bayram KAYA: Çocuk edebiyatının önemi nedir?

Onur SANCAK: Çocuk edebiyatının önemi tartışılamaz. Öncelikle çocuk edebiyatı nedir onu bilmek gerekir. Çocuk edebiyatı, on beş yaş çocuklar için konuları, karakterleri ve kullanılan dil özelleştirilerek hazırlanan edebi eserlerin oluşturduğu edebiyat koludur. Akademik olarak net bir tanım olamasa da çocukları hedef alan ürünlerin tanım olarak yeni bir sektör yaratmasıyla bu tanıma uyan edebi eserlerde kategorik olarak çocuk edebiyatı başlığı olarak girmişlerdir. Her şeyden önce çocuk yaşadığı çağda ve içinde bulunduğu toplumlarda bir yere sahip olacağını, bu eğitim ve uygulanacak edebiyat aracılığıyla anlaya bilecektir. O yüzden çocuk edebiyatının önemi tartışılamaz.

Bayram KAYA: Gerçek edebiyatın temelleri çocuk edebiyatıyla bağlantısı hakkında bizi aydınlatır mısınız?

Onur SANCAK: Anton Çehov gibi edebiyat dünyasının önemli bazı isimleri bu kavramın bir edebiyat türü olarak ele alınamayacağı yalnızca bir “doz” olarak edebi vurgunun hafifleterek sunulduğunu vurgulamakta. Ve bu tartışma sürmektedir. Edebiyatın dozunun hafifleştirilmesine Türk Edebiyatından örnek olarak Ömer Seyfettin, Kemalettin Tuğcu eserleri ya da Yaşar Kemal, Aziz Nesin gibi yazarların çocuk öyküleri gösterilebilir. Her ne kadar bir tür olarak ele alınamayacağı söylense de elbette gerçek edebiyatın temelleri, çocuk edebiyatıyla bağlantılıdır. Aslında edebiyatı bir bütün olarak ele alırsak çocuk edebiyatı bu türde geniş bir yer alır.

Bayram KAYA: Tüm dünyada çocuk edebiyatı önemsenirken Türkiye deki bu işe ilginin yoğun olmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Onur SANCAK: Aslında ben bu yoğunluğun sadece çocuk edebiyatında az olduğunu düşünmüyorum. Genellikle sanatın bütün dallarında, Türkiye de böyle bir ilgi azlığı mevcut. Bunu değiştirmek için de çok ama çok okumak gerekir. Ben ülkemizin çocuk edebiyatı adına zengin bir mirasa sahip olduğunu düşünüyorum. Düşünün, Dede Korkut hikayeleri, Nasrettin Hoca fıkraları, Karagöz-Hacivat, önemli ölçüde bu zenginliğin birer parçası. Ama hızla gelişen görsel medya karşısında olması gereken yerde değildir. tanzimattan ikinci meşrutiyete, ikinci meşrutiyetten Cumhuriyete kadar elbette gelişmeler oluşmuştur. Çocuk edebiyatına emek veren pek çok nitelikli yazarımız da mevcut. Kitap evlerinde, kırtasiyelerde, çocuk edebiyatına geniş yer verildiğini görebiliriz. Elbette bunlar önemli adımlar. Ancak yeterli mi? Elbette değil. Bunun için yapılabilecekler konuşulabilir ancak. Bu çok derin bir konu.

Bayrak KAYA: Bugüne değin çocuk edebiyatı dalında verdiğiniz eserlerden bahseder misiniz?

Onur SANCAK: Çocukların keyifle okuduklarını biliyorum. Buna bire bir şahit oldum. Konuştuğum çocuklar, kitaplarımdaki öykü kahramanlarını arkadaşları gibi gördüklerini ve onların birer kurgu olduğuna inanmadıklarını söylüyorlar. Elbette bu  beni çok mutlu ediyor. Benim de amacım buydu zaten. Bu konuda en dürüst en acımasız eleştirmen çocuklardır diye düşünüyorum. Yirmi adet, Çağdaş Türk Öyküleri ve otuz adet Yağız Dizisi, dokuz adet Değerlerimiz seti, yirmi beş adet sevgi öyküleri setiyle birlikte seksen dört adet çocuk öykülerinden oluşan kitabım bulunmaktadır. Çağdaş Türk Öyküleri dizisinin içindeki öykü kitaplarının adı sırasıyla; “Arkadaşım Robotcan, Bir Başka Dünya, Gece Yıldızları Söndürme, Hüzünlü Palyaçonun Şarkıları, Karanlık Sokaklardan Bir Dost, Karanlık Sokaklardan Bir Dost Kirli, Yuvadan Uzak, Sevgi Dünyasına  Yolculuk, Kankalar Kulübü, Huzur Apartmanı 13 Numara, Güneşi Üzerimden Çekme, Güneşi Üzerimden Çekme Üşürüm, Tatil Heyecanı, Sevgi Işığına Doğru Uç, Gözlerime Hüzün Sürme, Gözlerime Hüzün Sürme Ağlarım, Kamp günleri, Işıklar Sönükken Uyuyamam,  Bir Dostluk Hikayesi, Sesini Bana Duyur.”

     Yağız Dizisinin öykü kitaplarının adı da sırasıyla; “Çevreci Minikler, Üzgün Çiçek Gelincik, Oyuncakçı Mirza, Bir Kış Masalı, Hüzünlü Yaşlı Ağaç, Eski Eşyaların Sohbeti, Ördekler Okulu, Kardeşim Yusufcan, Umut Dağıtan Palyaço, Meraklı Kurbağa, Yer Altında Bir Dünya Var, Venüs’e Okul Gezisi, Arzu’nun Gezi Notları, Arda’nın Papağanı Camgöz, Sihirli Kalem, Gönüllü Trafik Polisi, Akıllı Kedi Bıcır, Masal Satan Dede, Damla’nın Doğum Günü, Küçük Aşçı Sefer, Sınıf Arkadaşım Bir Uzaylı, Sihirbaz Cüceler, Kavgacı Sezer, Pınar Jimnastik Salonunda, Süper Çocuk Alican, Paha Biçilmez Vazo, Küçük Dedektif Mertcan, Yaşlı Köpek Makara, Haylaz Ve Yavruları, Mavi Uçurtmam Yırtıldı.”

Değerlerimiz

Azmin zaferi, Bir gezegen yolculuğu, Gönüllü çevreciler, Gözlerimdeki ışığı yak, Küçük koca yürekler, Safari günlüğü, Umut benden çok uzakta, Yeni bir hayat için hazırım.

      Sevgi öyküleri

Miskin kedi, Kötü tilki ve civcivler, Şarkıcı bülbül, Yalancı kurbağa, Berke tatilde, Berke’nin düşü, Akıllı kaz, Şakacı maymun, Afacan Çağlar, Aşıdan korkan çocuk, Ayşenur’un büyükannesinin kedisi yaman, Bir gezegen yolculuğu, Bir Yılbaşı akşamı Çalışkan kaz, Çevreci bıcırıklar, Dalgın Sincap, Kibirli Kirpi, kurbağa yüzlü kız, Küçük köpek Tarçın, Küçük şoför Tarcan, Mucit Münir, Obur Fil, Süper dede, Tembel karınca, Yalancı Tavşan, Yalnız balık, Yaramaz oğlak, Yorgun eşek.

Bayram KAYA: Geleceği emanet edeceğimiz gençliğe ne tür eseler okumalarını tavsiye edersiniz?

Onur SANCAK: Elbette var olan eserler çocuklarımıza ne kadar hitap ediyor, onlara ne kadar ulaşabiliyor tartışılır. Lütfen kendinize sorar mısınız? Bugüne kadar kaç tane çocuk edebiyatı eserleri okudunuz? Kaç tane çocuk edebiyatı yazarı biliyorsunuz? Hep “okuyan bir toplum” olmadığımızdan yakınırız. Bunun temellerini çocukluğumuzda aramamızın pek de yanlış olmayacağını sanıyorum. Çocuğu önemseyen yapıcı seçenekler sunarak üreticiliği hedef alan bir kültür oluşturma yolunda yazılan eserlere önem vermelerini isterim. Unutmayalım, bu çocuklar bizim geleceğimiz.     

Bayram Kaya: Çok teşekkür ederim.

Onur Sancak. Ben teşekkür ederim. Çok keyifliydi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik