Reklam
Reklam
istanbul escort

Paula Darwish "İngiltere’de doğdum ve büyüdüm. Annem İngiliz, babam Ürdünlü."

Sesi güzel, yüreği güzel bir sanatçı. Paula Darwish ile yaptığımız keyifli ve güzel söyleşiyi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Paula Darwish
Bu içerik 1559 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

Söyleşi: Onur Sancak

 

 

 

 

 

 

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

İngiltere’de doğdum ve büyüdüm. Annem İngiliz, babam Ürdünlü. Türkiye’ye geleli çok oldu. Tatil için gelmiştim. Türküleri dinledim. İlgim büyüdü. Türkü söylüyorum. Türkçe ve Kürtçe parçalar söylüyorum.

Türk müziği neden ilginizi çekti?

Nedeni dinlediğim zaman çok sevmiş olmam denilebilir. Bir sürü müzik türünü seviyorum tabi. Babam evde Arap müziği çalardı ama ben hiçbir zaman onu çalıp söylemek istemedim. Türk müziği bana farklı geldi. Onu daha çok sevdim.

Sizin ülkenizin folk müziğiyle, Türk müziğini karşılaştırırsak duygu anlamında farklılıkları nelerdir?

Anlatmak çok zor. Türküleri çok insan dinliyor burada ama İngiltere’ de folk müziği çok az kesim dinliyor. Bu konuda çok fazla bilgim yok doğrusu. Şarkıların temaları daha değişik.

Türk müziği dünyada neden yeterince tanınmıyor sizce.

Bence dünyada insanlar Türk müziğini duymuyorlar, bilmiyorlar. Çoğu zaman barlarda çalınıyor. Bazen diğer müzisyenleri davet ediyorum. İngilizler dinlemeyecekler diyorlar. Hayır diyorum dinleyecekler. Elbette herkes dinlemeyecek. Ama benim dinleyicilerim mutlaka dinleyecekler. Ben Türk müziğini tanıtmaya çalışıyorum. Bence çok çalınmadığı için tanınmıyor olabilir. Çok çalmak gerekir.

Programınızda neler söylüyorsunuz?

Eskiden kendi bestelerimi çalardım. Arapça şarkılarda var ama az vardı. Türkçe parçalar vardı. Karışıktı. İngilizce pek söylemiyorum. Dinleyiciler daha çok geleneksel müziği seviyorlar. Mesela halayları çok seviyorlar. Altındaki ritimleri seviyorlar. Türkü söylemeyi planlamadım ama yavaş yavaş böyle oldu.

Albümünüzün adı  yüreğinin götürdüğü yere git. Paula Darwish hep yüreğinin götürdüğü yere mi gider? Türkiye sizin yüreğinizin getirdiği yer mi?

Evet kesinlikle. İngiltere’de yaşıyorum. Türküleri söylüyorum. Orada tabi bu çok zor. Özellikle ticari anlamda çok mantıklı değil bu. Bazı şirketler bana senin müziğin çok karışık diyorlar. Biraz daha kesin bir şey yap diyorlar. Ama benim dinleyicilerim bunları daha çok seviyor. Bir firma için tarzımı değiştirmek istemedim doğrusu.

Peki besteler?

İngilizce şarkılar benim bestelerim.

Peki projeler?

İki projem var. Birisi yıldızların altında. Çağdaş bir yorumla söyleyeceğim. Anlatamıyorum dinlemek lazım. Almancaya çevirdik. Bu biraz zordu. Ama en sonunda yaptık. Güzel oldu. Birde sivas türkülerinden oluşan bir albüm çalışmam var.

Klip çekilecek mi?

Elbette klip çekmek istiyoruz.  Bunların hepsini sırasıyla yapmaya çalışacağım.

Müzik adına yapmak istediğiniz şeyleri yapabiliyor musunuz?

Hayır tabiki. Müzik adına daha çok zaman harcamak istiyorum. Müzikten maalesef para gelmiyor ve başka bir iş yapmak zorunda kalıyorum. Bu yüzden müziğe daha az zaman ayırıyorum. Oysa daha fazla zaman ayırmak isterim.

Türkiye deyince aklınıza neler geliyor?

Sıcaklık. İnsan sıcaklığı, insan sevgisi. Geleneklerin önemli olduğu bir ülke. İngiltereye göre gelenekler burada daha güçlü. İnsanlar kendi kültürünü daha iyi biliyor burada. Yemekleri, müzikleri çok güzel bence.

Dünya starı olmak için ne gerekiyor sizce?

Tanıtım için yatırım tabi ki. Yatırım olduktan sonra yaptığınız iş de iyiyse dünya starı olmamanız için bir engel olmaz.

Dünyaya sesinizi duyurmak için farklı ülkelere gidecek misiniz?

İstiyorum tabi ki. Ama şu anda benim için zor. Elbette gezemiyorum. Müzikten biraz daha para kazanırsam olur elbette.

Yalnız hisseder misiniz kendinizi?

Hayır.

Hedefleriniz neler?

Müziğimi geliştirmek istiyorum. Projelerimi gerçekleştirmek istiyorum.

Müzikte nerede olmak istiyorsunuz?

Bilmiyorum.

Ünlü olmak istiyor musunuz?

Yok, sadece müziğimi yapmak istiyorum. Ben her gün müzik yapabilirsem başka bir iş yapmadan daha mutlu olurum.

Sizi en iyi anlatan sözcük hangisi?

Sevgi.

Çok dinlendirici ve huzurlu bir sesiniz var. Bağırarak şarkı söylemek sesin güçlülüğünü mü gösterir?

Çok teşekkür ederim. Değil tabi. Şarkı sizde neler hissettirir önemli olan. Nasıl söylediğiniz değil bence.

Çok teşekkür ediyorum.

Ben teşekkür ediyorum.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik