Reklam
Reklam
istanbul escort

Dr. Fatma Yıldız "Lazer epilasyonun bir zararı yoktur. Lazer ışını sadece ışık enerjisidir. "

Epilasyon, saç dökülmesi, PRP, gençlik aşısı, Sivilceler, iple yüz germe, lekeler hakkında merak ettiğiniz her şeyi Dr. Fatma Yıldız ile konuştuk. Merak ettiğiniz bu soruların cevaplarını haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Dr. Fatma Yıldız
Bu içerik 1771 kez okundu.
Reklam

       

 

 

 

Söyleşi. Onur Sancak

 

 

 

 

Biraz sizi tanıyabilir miyiz?

Ben, Fatma Yıldız, Dermatoloji uzmanıyım. 2003 yılında kurduğum Özel Ankara Life Polikliniğinde, kozmetik uygulamalarla hastalarıma hizmet vermeye çalışıyorum. Özellikle ilgi alanım lazer tedavileri. Kozmetik çok hızlı gelişen bir sektör olduğu için, yeni lazerlerle daha başarılı tedaviler yapabilmek mümkün. Bu nedenle teknolojik gelişmeler ile yeni tedaviler üzerinde çalışıyorum.


 

Lazer epilasyon çeşitleri nelerdir?
 Epilasyon amacıyla kullanılan 4 çeşit lazer vardır.

1-Alexandrite  Lazer : 755 nm dalga boyunda enerji üretir.  (Epicare, Candela,Cynosure, Arion gibi markalarda piyasada kullanılmaktadır.)  

2- Diod Lazer: 810  nm dalga boyunda enerji üretir. (Buz, ütüleme lazer adlarıyla kullanılmaktadır.)

3-   ND Yag Lazer: 1064 nm dalga boyunda enerji üretir. (Aslında damar lazeridir çok esmer kişilerde epilasyon amaçlı da kullanılabilir.)

 4- Q Switch ND Yag (Kılları diğer lazerler gibi dökmez, ince kıllarda kılları saratmak için kullanılır.)   
  

    IPL  500-1200 nm(ışık kaynağıdır lazer cihazı değildir.)    


 Lazer epilasyon yapıldıktan sonra tekrar kıllar çıkar mı?
Lazer ile işlem yapılıp kaybolan kıl kökleri %3 tekrar çıkabilir. Çıkan kıllar daha zayıf ve daha incedir, ayva tüyü şeklindedir. Gebelik sonrası, hormon bozukluğu ya da kişinin kullandığı ilaçlara bağlı olarak tekrar kıllarda artış yaşanabilir.

 Lazer epilasyonun zararı var mı?
Lazer epilasyonun bir zararı yoktur. Lazer ışını sadece ışık enerjisidir. Kişiye zarar vermez. Dermatoloji uzmanı gözetiminde uygun şekilde yapıldığında hiçbir zararı yoktur. Fakat bilinçsizce kullanıldığında tabii ki ciddi yanıklara neden olabilir.

Lazerle dövme silme başarılı sonuclar veriyor mu?
 Şuan ki teknoloji ile dövmeleri çıkarmada en güvenli lazer; Q Switch ND Yag lazer dir. Bu lazer, dövmeyi silerken cilde zarar vermez, iz bırakmaz. Fakat çok derin üst üste yapılmış dövmeler tam çıkmayabilir. Derin dövmelerde flu bir şekilde izi kalabilir.

Çağımızın en büyük sorunlarından birisi saç dökülmesi. Bunun için neler önerirsiniz?

Öncelikle saç dökülmesinin nedenlerini araştırmamız gerekir. (Örneğin: vitamin eksikliği, anemi, kullanılan ilaçlar vs.)Eğer saç dökülmesini etkileyen bir durum yok ise PRP ve Mezoterapi uygulayabiliriz. Bu tedaviyle saç dökülmesini durdurabilir, son 6 ayda dökülen saçları tekrar çıkarabilir. Amaç saçın kalitesini artırmak ve var olan saçları korumaktır.PRP uygulaması nedir?
PRP uygulaması kendi kanımızdan elde edilen bir trombositten zengin bir serumdur.   Trombosit kanın iyileştirici hücreleridir. PRP ile cilde verilen trombositler cildin kendini yenilemesini sağlar. Cilt gençleşmesine, leke tedavisinde, saç dökülmesinde, kesi, skar ve ameliyat izlerinde kullanılır.
 

Gençlik aşısı duydum bizi bu konuda bilgilendirebilir misiniz?

Gençlik aşısı hyaluronik asit uygulamasıdır. Yaşlanma ile birlikte cildimizde kollajen azalır. Hyaluronik asit bu eksiği tamamlar. Böylece gençlik aşısı; cildi gençleştirir, kırışıklıkları azaltır, gözenekleri sıkılaştırır, cildin renk tonunu dengeler, cilde parlaklık verir. 2 hafta aralıklarla 3 seans yapılmaktadır.İple yüz germe işleminden bahseder misiniz?
Yüz ve boyundaki sarkmaları yukarı doğru toplamak için kullanılan yöntemdir. Cilt altına yerleştirilen ipler yukarı doğru lifting sağlar. Hem yüz toparlanır hem de ciltteki kırışıklıklar azalır. İp uygulaması cildin gergin ve parlak olmasını genç görünmesini sağlar.

Sivilceleri yüzünden sosyal yaşam kalitesi düşen insanlar oluyor. Sivilce sıkıntısı çeken insanlar neler yapmalı?

Sivilce ve sivilce izlerinin tedavisinde: Karbon peeling,  dermaroller, fraksiyonel lazer, PRP , thulium lazer ve ilaç tedavisi uygulayabiliriz.
Sivilce tedavisi uzun süren bir tedavidir. Seanslar şeklinde yapılır.Her hastaya uygun bir tedavi planı oluşturulur ve uygulanır. Yüzümde leke var diyenlere ne önerirsiniz?
Öncelikle güneş koruyucu kullanmalarını öneririm. Bunun dışında thulium lazer ve ilaç tedavileri ile çok yüz güldürücü sonuçlar almaktayız.

Çok teşekkür ederim.
Ben çok teşekkür ederim.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik