Reklam
Reklam

Geveze & Bay J “Sünger gibi adamım. Zor sinirlenirim."

Geveze ve Bay J ile yaptığım keyifli ve güzel söyleşiyi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Geveze & Bay J “Sünger gibi adamım. Zor sinirlenirim.
Bu içerik 600 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

Söyleşi: Onur Sancak

 

 

 

 

Önce isminizle başlamak istiyorum. Gerçek isimlerinizi saklıyor musunuz?

Geveze:Yok saklamıyorum. Geveze olarak başladık. Geveze olarak kaldı.

 

Gerçek adınızı söyler misiniz?

Geveze: Söylemem.

Biraz sizden bahsetmek istiyorum. Geveze ve Bay J kimdir neler yapar?

Geveze:16 yıldır radyo programı yapıyorum. Yelken yarışçısıyım aynı zamanda. Şarkı söylüyoruz Bay J ile. Çokta fazla bir şeyim yok. Çok fazla bir şey yapmaya da fırsat yok. Kitap derliyorum. Bir köpeğim var, evliyim. Yarışmacı arkadaşlara başarılar dilerim.

 

Bay J:Aynı. Arada bir fark var. Geveze’ nin yelkenlisiyle yarışıyorum.

 

Kitaplarınızdan konuşalım birazda. Kitaplarınızda aşkı anlattığınızı biliyorum.

Geveze: Küçük hikayeler var. Altı kitap derledim şimdiye kadar. Çeşit çeşit hikayeler var. Program sonunda anlattığım hikayeler var. Bunları bir derleyim istedim. Altı tane kitap çıktı. Hayata dair hikayeler bunlar.

Müzikle uğraştığınızı biliyorum.

Geveze: Aramızda gerçek müzisyen Bay J.

 

Müzik deyince neler geliyor aklınıza?

Bay J:Mimar Sinan opera solistliğinde okudum. İki sene California Üniversitesinde elektronik müzik okudum. Üç dört sene kadar televizyon reklam jingle yaptım. 1985 yılından beri Geveze’yle biraz amatör başlayıp, elimizde iki gitar, aramızda şirin kemancı bir kızla başlayıp bu günlere geldik. Arkamızda büyük bir orkestra ve vokalle şehir şehir gezer hale getirdik bu işi. Sahnede çok eğlenceliyiz. Arkamızda tımarhanelik bir orkestra, çok eğleniyoruz, çok iyi vakit geçiriyoruz, insanları da eğlendiriyoruz. İşin kazancıda kenarda kalmış bir ayrıntı.

Radyo programı yapanların sayısı oldukça fazla. Dinlenmek için programın bir diğerinden farklı olması gerekiyordur mutlaka. Geveze’ nin farkı nedir?

Geveze: En eski programlardan bir tanesi. Biz Bay J ile başladık. Ne zaman başladık? 91’ de. 91 yılından beri radyo programı yapıyoruz. Yapılması gereken hataları 91 ile 96 yılları arasında yaptık. Bir çok ağır hatayı yaptık. Şuan bir çok radyo dj’ inin şimdi yaptığı hatayı biz daha önceden yaptık.  Daha az hatayla program yapıyoruz. Tabi ki öğreniyoruz. Ama ikimizde çok zaman harcıyoruz.

 

Bay J: Beş altı saat program yapıyoruz bazen. Özel hayat yok bu yüzden.

 

Geveze: Ben bu konuda daha iyiyim. Ben daha farklı çalışıyorum. Radyoda iki saat Bay J’ yi dinliyorsunuz bitmiyor. Onun en kolay anı o iki saat eğlenmesi, ondan sonra başlıyor asıl. Arıyorum. “Ne yapıyorsun abi diyorum.” “Program yapıyorum” diyor kapatıyor.

Bay J: Radyo yayıncılığında farklılığı yaratmak dinleyiciyle aranızda bir bağ kurmak anlamına geliyor. Bu da çok zor kuruluyor. Meşakkatli bir çalışmayla kuruluyor. Biz on altı, on yedi yıldır radyodan çıkan iki sunucu olarak sanırım dinleyicilerle o bağı kurduk. Tabi ki çok çalışıyoruz. Bunu bir hobi olarak değil de esas mesleğimiz olarak yapıyoruz. Yaptığımız diğer her şeyi bunun yanında ek iş veya hobi olarak yapıyoruz. Esas işimiz radyo sunuculuğu. İnsanlara ne vermek istediğimizi çok iyi biliyoruz. Ve veriyoruz. Geveze benim çok uzun çalıştığımı söylüyor ama tek başıma çalıştığım için uzun yazı yazmak durumunda kalıyorum. Geveze’ nin de başa çıkması gereken kalabalık bir şov programı var. Çok zordur. Üç buçuk saatlik bir sabah şov programı. Dediğim gibi bu bir özveri.

 

Geveze: Bir gün bir çocuk “ne iş yapıyorsunuz?” dedi. “Hiçbir şey yapmıyoruz, radyocuyuz.” dedim. “Yok” dedi. “Parayı nereden kazanıyorsunuz?” dedi. “Radyodan” dedim. “Başka ne iş yapıyorsunuz?” dedi. “Başka bir iş yapmıyoruz” dedim. “Radyoculuk yapıyoruz” dedim. Bunu gerçekten iş olarak yapıyorsanız, bu sizin gerçekten işiniz oluyor. Allah’a dua ediyorum bu işi yaptığımız için en azından kendi adıma.

 

Bay J: Bu işi profesyonel olarak yapan radyo sahipleri parayı düşünmüyor genelde. Biz şanslıyız bu işe hem para yatırmış, hem de gönlünü vermiş bir patronun yanında çalışıyoruz. Ne demek istediğimizi anlıyor en azından. Bir şey dediğimiz zaman ne demek istediğimizi anlıyor en azından.

Geveze: O da radyoculuğu yıllar içinde öğrenmiş bir adam. Radyo programı yapmıyor ama profesyonel radyo patronu. Bizler kadar radyocu.

 

Günlük yaşamınızda da mı birbirinize Geveze ve Bay J diye hitap ediyorsunuz?

Bay J: Genelde insanlar bizi öyle çağırıyor. Tabi eşimiz dostumuz adımızla hitap ediyorlar.

 

Geveze: Biz genelde birbirimizi “Joe” diye çağırırız. “Kovboy Joe” diye.

 

Anlaşamadığınız dönemler oluyor mu?

Geveze: Anlaşamadığım hiçbir dönem hatırlamıyorum. Benim en eski ve en iyi arkadaşım. Bay J ile herhalde dört yaşından beri tanışıyoruz. Bay J benim otuz beş yıllık arkadaşım. Yediğimiz içtiğimiz hiçbir zaman ayrı olmadı. Beraber radyo programı yapmaya başladık, berber müzik yapmaya başladık, beraber şarkı söyledik. Hayatımız hep paralel oldu. Allah ayırmasın.

Bunca yıl içinde “bu kadar da olmaz” dediğiniz şeyler oldu mu radyoda?

Geveze: Çok şey oldu. Onlarca örnek var. Birisine, “ilginç bir şey yaptınız mı?” diye sordum bir yayında. “kocamı zehirledim” dedi. “Sonra ne oldu, hastanelik mi oldu?” dedim. “Yok. Öldürdüm” dedi. Ben şaka yapıyor sandım. Numarasını vermemiş kadın. Dona kaldık elbette. Bilmiyorum, şakamı yaptı, yoksa bir katille mi konuştum. Çokta emin değilim. Ondan sonra çok tepki telefonları aldım. Çok düşündürücüydü. Bütün tepki telefonları erkeklerden gelmişti. “Nasıl böyle bir şeye izin veriyorsunuz, kötü örnek oluyorsunuz” diye.

 

Bay J: Bir keresinde maaşımı ödememişti patron, “bu kadar da olur mu?” demiştim.

 

Genelde programı sunanlar telefonla bağlananlara saldırgan bir tavır sergiliyorlar. Bu programın formatı gereğimi yapılıyor yoksa arayanlar bu tavrı hak ediyor mu?

Geveze: Bilmiyorum. Benim programımda bir şey yok.

Kitabınızda aşkı anlatıyorsunuz. Geveze için aşk nedir?

Geveze: Aşk karın ağrısına sebep oluyor. Karnınız ağrıyor. Kelebekler uçuşuyor. Hakikaten böyle bir şey. Doğa aşkı özellikle bitiriyormuş. Çünkü bu sağlıksız bir şey. Ne kadar devam eder sürekli üreme isteği? Bilmiyorum.

 

Bay J: Ben çok aşka inanmıyorum. Ben  iki insanın aynı dili konuşup birbirini rahat bırakmaları diye düşünüyorum.

 

Yeni bir kitap var mı?

Geveze: Var bir tane daha derliyorum. Çok yoğunuz bu aralar. İkimizde evimize uğrayamıyoruz. Başka başka şehirlerdeyiz. Bir ara eve gidebilirsem var niyetim.

Sahne şovunuz radyonun devamı mı?

Geveze: Alakası yok. Bizim grubun müzik direktörü Bay J. Bu işlerle o ilgileniyor.

 

Bay J: Sahneye çıktığımızda bizden stand-up gösteri bekliyorlar. Radyoda komiğiz, espriliyiz. Stand-up gösteri yapıyorum. Şirketlere, gruplara ama bu o değil. Biz çok iyi müzik grubuyuz. İnsanlar müziğimizi dinledikten sonra hemen alışıyorlar. Sahnedeki olaylarımız üç saat kesintisiz yabancı ve yerli pop müzik. Orkestramızda istisnai bir orkestra. Çok iyi müzisyenler var. Aşk dolu müzisyenler var. Mutluluğumuzu paylaşmaya çalışıyoruz.

Neler kızdırır sizi?

Geveze: Yorgunsam her şey kızdırıyor. Çok zor sinirlenirim. Ama bir şeye gerçekten sinirlenirsem, o zaman kötü. Bay J neden bahsettiğimi biliyor yoksa sünger gibi adamım. Zor sinirlenirim ama bir kopma anım var. Sonrasını hatırlamıyorum. Kırk saniye boşluklar oluşuyor. Çok ender sinirlenirim.

 

Bay J: Ben sinirli bir adamım. Her şeyden şikayet ederim. Kahkaha dolu, mizah dolu bir macera olur ama, Geveze’ yle ayrılıyoruz o anlamda. Birbirimize çok benzemiyoruz karakter olarak.

Yeni projeniz var mı?

Bay J: Var. Geveze’ yi ikna etmeye çalışıyorum. Çok güzel bir senaryom var. Bunu uzun metrajlı film haline getirmek istiyorum. İki radyocunun başından geçen bir macera yapacağız. Hiçbir şey için acelemiz yok. Müzikle ve yaşam tarzımızla genç tutmayı becerebildik. Yaşımızdan çok gerideyiz.

 

Geveze: Aslında yapılacak çok şey var. Ama onu da yapalım, bunu da yapalım’ a inanmıyorum. Tadını çıkararak yapalım. Ben daha ağırdan almayı severim. Bay J’ ye kalsa, yedi klip, on film yapmıştık şu ana kadar.

 

Siz radyo dinliyor musunuz?

Geveze: Dinliyorum.

Çok teşekkür ediyorum bana vakit ayırdığınız için.

Rica ederiz.    

        

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik