Reklam
Reklam
istanbul escort

Reims, Epernay, France

Fransa'nın güneşi " ŞAMPANYA" bölgesi

Reims, Epernay, France
Bu içerik 1771 kez okundu.
Reklam

 

 

 

Gezgin: Gülbin Saylık Yamaner

 

 

 

Fransa'nın güneşi " ŞAMPANYA" bölgesi

Epernay'da kaldığımız mini şatonun işletme müdürü madama "burası soğukmuş dediğimde bana cevaben söylediği şey "Şampanya bizim güneşimizdir" oldu! Yani şampanya için ısının ,gevşeyin ,gülün... Bakalım gündüz başlayıp bir Fransız gibi yıldızlı köpüklerden bir milyoncuk yutunca soğuk diyebiliyor musunuz?(ki ben şarap ve şampanya içince direk mayalı hamura bağlayanlardanım zaten.

İlk önce, « Paris'i gördüm ya da Paris'e geldim yakınlarda başka nerelere gidebilirim? » diyorsanız Şampanya bölgesinin başkenti sayılan Reims ilk önereceğim yer olur. Paris' e arabayla 1 saat, trenle 30 dakika ..Biz Lille şehrinden arabayla gitmeyi tercih ettik ..yaklaşık 1.45 dakika...hafta sonu tatili için mükemmel bir yer seçmişiz . Tarihi yerleri görerek başlıyoruz.. Mart ayı için hava 13'C,  bize göre kuzey ülkeler için gayet iyi sayılabilen bir havada Notre Damme Katedrali ile başlıyoruz. Paris’te uzun kuyruklara girerek gördüğümüz katedralin aynısı hatta birebir... ve yine muhteşem.. Fransa Krallarının taç giyme törenleri burada yapılmış uzunca yıllar. Gotik yapılara meraklı olanlar için Saint Reims Bazilikası da var.. Güzel kafelerin yan yana dizildiği trafiğe kapalı olan Place Drouet d'Erlon da yemek ve dinlenmek için çok hoş... Nostaljik havayı koklamak için ister Reims ister yan komşusu Epernay da kalabilirsiniz…

Biz Epernay şehrini tercih ettik...20 dakikalık kısacık ama gözünüzün alabildiğine her metrekarede üzüm fideleri ile dolu yemyeşil bir yoldan bahsediyorum. Tarlalar excel tablosu gibi. Üzüm fidelerini bir elması işler gibi tabiata dağıtmışlar sanki.. Hele Epernay’e inerken unlu Hauteville koyunde duraklamanızı ve o unlu markaların en değerli üzümlerinin ekili olduğu bağları kuşbakışı izlemenizi tavsiye ederim.

Kutlama içeceği olarak bilinen şampanyalardan (ki yanlis bir inanışı düzeltmek isterim, gerçek şampanya kesinlikle F1’de gördüğünüz gibi çalkalanarak açılmazmış, yoksa gazi kaçmış gazoz tadına dönüşürmüş. Doğru metot yavaşça mantarın çıkarılması ve kopuk değil gazin bir kısminin yavaşça ama gözle görülür şekilde dışarı çıkmasıymış) burada kahvaltılarda bile ikram edildiğini göreceksiniz. Fakat Şampanya üreticisi firmaların (sayıları bizim tahminimizin çok üstünde ve hiç daha önce isimlerini bile duymadığımız isimler mevcut) Dom Perignon dan Monet den başlayarak şaşalı sunumlarla rengârenk şampanyaları tadıp mahzenlerini gezebilirsiniz. Ben eşim Ünsal sayesinde (maya sektörünün uzmanlarından biri olduğu için ),önce şarap yapılımı sonra şampanyaya tadını veren özel bir maya ile mayalanması, fermente süreleri ve 10 derecede bekletilmeleri %80 nem oranı istedikleri gibi şampanya bilgilerini öğrenerek gezdim ama siz isterseniz bir tur ya da rehber eşliğinde bu bilgileri belli bir ücret karşılığında öğrenerek gezebilirsiniz.

Boş verip netten edindiğiniz bilgilerle okuyarak sırt çantanızla takılmakta var tabi… Ama bir iki küçük not vermeden geçemeyeceğim. Bu bölgede şarap üretimi 5.yy’a kadar gitmesine rağmen, endüstriyel şampanya üretimi ancak 19.YY sonlarında başlamış. Çok uzun sureler boyunca, soguk iklime sahip bu bolgenin tam şekerleşemeyen üzümleri ile yapılan şarapların içindeki geç fermentasyondan kaynakli hava kabarcıklarının şarabin kalitesini dusuren bir üretim hatası olduğu düşünülmüş (ki icindeki gazdan dolayı patlayan şiseler ayri bir tehlike teskil etmis) ve hemen 50-60 km guneyde yer alan Burgundy bölgesi şaraplarına göre düşük kalite nitelendirilmiş. Ta ki 17. YY da İngiliz kraliyet ailesi ve elitlerin bu köpüren şarabi bir üst sınıf ve özel günler içkisi olarak görmeye başlayana kadar. İşte o donemde Dom Perignon adinda Hautville’de gorevli bir rahibin sise içerisinde ikinci fermantasyon metodunu keşfetmesiyle endüstriyel şampanyacılığın ilk adımları atılmış. Ama bunun yaygın ve bilinir hal alması bu gaza dayanıklı şişelerin keşfine ve hani su unlu sari etiketli Veuve Clicquot markasinin endüstriyel yatırımına kadar beklemiş. Bugün ise senede 200 milyon sise şampanyayı dünyaya ihraç eden bir sektör olmuş durumda.  

 Dünyanın önde gelen şampanya üreticilerinin, Dom Perignon dahil, bir arada olduğu, bir nevi 5.Cadde, bölgeyi görmek isterseniz, ki bu bölgenin en unlu caddesidir, Avenue de Champagne ye gitmek istiyorum demeniz yeterli...Louis Roederer , Krug, Lanson diğer ünlü şampanya markaları arasında...Kırmızı üzümlerden Pinot Noir ve Pinot Meunier kullanılırken beyaz üzümlerden sadece chardonnay kullanılıyormuş..Krug markası sadece " chardonnay" üzümleri ile yaptığı kaliteli şampanyalarla tanınıyor, ortalama 10-15 yıl beklemesi gerekiyor.. Yağ ve baharatlı yiyeceklerle yenmesi önerilirken et ve tatlılarla pek uygun olmadığını söylüyorlar.. Sec , demi-dek, sauvage genelde içtiklerim arasında ben rose ve demi-sec oldukça tatlı olanları daha çok seviyorum mesela.

Gitmeden önce Michelin yıldızlı restoranlardan birine rezervasyon yaptırırsanız ( ki şart kışın bile full )buranın enfes restoranlarını da görme şansınız var. Bunlardan biri La table de Kobus... Ve dünyanın en iyi ilk 10 otelinden birisi olan Domaine Les Crayeres de mümkünse kalmak.  Pahalı gelirse ki fiyatları oldukça çilek gibi.  öğle ya da akşam yemeği olmadı bir şampanya -kahve molası verip kafesinin ambiyansını muhakkak görün derim...

Bir prenses edasıyla gezdiğiniz , gayet elit bir bölge olan Kuzeydoğu Fransa'nın bu klas şehirlerinden ayrılırken bol oksijen , çizgi film tadında tepeler ,bağlar bahçeler eşliğinde  sinirleri alınmış kulak memesi kıvamında ayrılmanız garanti ....

Okuyucuya Küpe :  Yanınıza yaz kış şemsiye almayı unutmayın ...Mart ayında bir gün 13 bir gün 23 ü gördüm ben ..ara ara çisi çisi yagmur yağıyor .. Üzgünüm alışveriş-mağaza yok. Yani olsa da yok. Gerek yok.. muhteşem doğa var, yemek-alkol-kahveler-şatolar var...2 magnet bir sürü şampanya ile dönmek var..20-2000 Euro arası fiyatlarla hem de..

Bir de gördüğüm en sıcakkanlı ,güler yüzlü , düzgün servis, tatlış Fransızlar şu ana kadar bu bölgeden çıktı..

Dünyanın başka bir yerinde buluşmak üzere sevgiyle kalın.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik