Reklam
Reklam
istanbul escort

Bekir Er “Bir sabah babamın cebinden para çaldım. Gittim kırtasiyeye boya, fırça aldım. Annemin yemenisini çay tepsisine gerdim ve aşık olduğum öğretmenimin portresini yapmaya çalıştım.”

Ramazan ayına girdiğimiz şu günlerde sizi hat sanatıyla meşgul olan, değerli bir hattatla tanıştırmak istedik. Hat sanatıyla ilgili her şeyi sorduk. Bu güzel söyleşiyi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Bekir Er “Bir sabah babamın cebinden para çaldım. Gittim kırtasiyeye boya, fırça aldım.  Annemin yemenisini çay tepsisine gerdim ve aşık olduğum öğretmenimin portresini yapmaya çalıştım.”
Bu içerik 4444 kez okundu.
Reklam

 

 

 

Söyleşi: Onur Sancak

 

 

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Ankara doğumluyum. Küçük yaştan beri sanata merakım vardı.  Resimle başladım. On dört, on beş yaşlarımda hat sanatıyla tanıştım. Bu zamana kadar devam ettim. Üniversitede farklı bir bölüm okudum. Her daim sanatın içinde oldum. 1989 yılında başladım hat sanatına. O zaman kadar hat sanatçılarının öldüğünü düşünürdüm. Sonra duydum ki, İstanbul’da hattatlar varmış. Ve bu sanatı öğretirlermiş. İstanbul’a gittim. Daha sonra kendi çabamla devam ettim. Şimdi Hamamönü, sanat sokağında bir atölyem var. Hem eser yapmaya çalışıyorum hem de tabele yetiştiriyorum. Diyanet işleri başkanlığında da derslerim devam ediyor.

Sizi bu sanata yönelten neydi? Bu sanatla nasıl tanıştınız?

Dediğim gibi, resimle meşguldüm.  Bu sanat dikkatimi çektikten sonra adeta aşık oldum. 

Yazmak kadar malzemelerde önemli mi?

Evet. Bu çok önemli. Malzeme iyi olmalı. Kâğıt, kalem ve mürekkep. Bunların üçünün de iyi olması gerekiyor.

Bu sanat insanların mütevazı mı yaşamasını sağlar?

Onurcuğum, tevazu huşunda, insan karakteri değişkendir. Her hat çalışanı mütevazı olmak zorundadır. Bu sanatta ilerledikçe, gönlün daha inmesi gerekir. Elbette bu insandan insana değişir. Ama mütevazılık şart. Zor işi başarmaktan dolayı kibir değil de, tevazu süsünü süslenmek  sanki daha güzel olur.

Hat sanatıyla ilgilenmek isteyenlerde hangi özellik olmalı?

Bu çok önemli. Öncelikle kabiliyetli olması gerekir.. Fotokopi gibi gördüğünü nakşetmek lazım. O yüzden bu sanatın esnekliği yoktur. Bir ressam gördüğü bir gülü farklı şekilde çizebilir. Ama bütün hattatlar aynı şekilde çizmek zorundadır. İşin zorluğu da buradan geliyor. Fotokopi makinesi gibi olmak zorunda olduğunu söyledim. O yüzden çok meşk etmek gerekiyor. Dünyalıkta hırslı olmak güzel bir şey değildir ama yazı konusunda hırslı olmak gerekir. Yazı bir bayan gibidir, kaprislidir.  Çok uğraşmanız gerekir.

Hat sanatı hayatınızın neresinde?

Bu sanat hayatımın merkezinde. Önce şunu söyleyeyim. Resim kökenli bir hattatım. Her uğraştığım sanat hayatımın merkezinde ama şu anda hat en ön sırada.

Bu geleneksel sanat yurtdışında ilgi görüyor mu?

Elbette. Bizim sanatımız için bir söz söylenir. Kuran-ı kerim Arabistan’da indirildi, Mısır’da okundu, İstanbul’da yazıldı derler. Hala da Türkiye’de yazılıyor. Araplar asırlar boyu bize yetişemediler. Onlarda bunu itiraf ediyorlar. Yurt dışında gidip bizden ders verenler var.

Türkiye’de gelişme kaydediyor mu?

Son on, on beş yıldır ilerleme var. Benimde rahatsız olduğum bir durum var. Tabir-i caizse hormonlu gelişiyor. İki fakülte okuma süresi  ve üstüne dört beş yıl ancak öyle hattatım diyebilirsin. Biraz para kazanma hırsından hormonlaştı.  Benimde ders aldığım Hasan Çelebi Hoca geleneksel usulü ayakta tutmaya çalışıyor. İnşallah böyle de devam eder.

Ders almaya gelenler arasında seçim yapar mısınız? Yoksa parasını veren herkese ders veririm mi diyorsunuz?

Elbette öyle değil. Tamamıyla dünyalık görüşümden, siyasal görüşümden farklı kim olursa olsun ders veririm. Hatta bir gün hocama sormuştum. Ecnebi birisi benden ders almak isterse ne yapayım diye. Öyle bir talep olduğunda durma ver demişti.  Hiç ayrımcılık yapmam ama tek ayrımcılık yapacağım şey edepli olması.  Mutla edepli olması gerekiyor. Atölyeye saygılı olması gerekiyor.  Söyleyeceğim o ki, bütünüyle edepli olması gerekiyor.

Bir önceki konuşmamızda resimle ilgilendiğinizi söylemiştiniz. Biraz resim serüveninizden konuşalım mı?

Resme çocuk yaşlarda başladım. Bir televizyon programı vardı o zaman. Bir ressam beyaz bir şey üzerine resim yapıyordu. Gecekondu da büyüdüm ben.  Gecekondu çocuğuyum. Fırça, boya tanımam bilmem. Bir sabah babamın cebinden para çaldım. Gittim kırtasiyeye boya, fırça aldım.  Annemin yemenisini çay tepsisine gerdim ve aşık olduğum öğretmenimin portresini yapmaya çalıştım. Sonra devam ettim. Dokuz kişisel sergi açtım. Son on , on iki yıldır sulu boya merakım var. Suluboya resimler yapıyorum.  Onlarda yavaş yavaş birikmeye başladı. İnşallah bir sergi açacağım.

Hattat sevmek sevilmek zorunda mıdır?

İlginç ve güzel bir soru. Matematik, Türkçe kursunda hocayı sevmek zorunda değil ama saygı duymak mecburiyetindesinizdir. Geleneksel sanatın hepsinde hocayı sevmek zorundasınız. Hoca da sizi sevmek zorundadır. Aranızda pozitif bir auranın gelişmesi lazım. Birbirinize bir şey aktarabilmeniz için hocaya hem saygı hem sevgi gerekir.

Hat sanatına bir başka değişle sabır diyebilir miyiz?

Hat sanatı deyince, insanın aklına sabır geliyor. Doğru tespit. Hat sanatı on parça olsa, biri öğrenilirken gösterilir. Dokuzu öğretilirken gösterilir.  Öğretirken daha çok sabır gerekiyor.

Zor biri misiniz?

Değilim ama çok seçiciyim. Çok dikkat ederim.

Mış gibi yapar mısınız?

İnsanları kırmamaya çalışırım.

Atölyenizde beni çok güzel ağırladınız. Bu güzel söyleşi için çok teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Fethi     0000-00-00 Çok güzel ve samimi bir röportaj olmuş
Ahmet     2018-05-23 röportajı bir solukta okudum. onur bey böyle sanatları bize tanıtıyorsunuz ya size çok teşekkür ederim. röportajlarınızı çok beğeniyorum.
Emine     2018-05-23 gecekonduda büyüdüm. ne kadar samimi cevaplar. başlığa bayıldım. iftara hamamönüne gidiyorum. mutlaka o atölyeyi ziyaret etmek isterim.
ayşegül     2018-05-23 Ramazan ayında güzel bir röportaj olmuş. hattat güzel ve samimi cevaplar vermiş. Onur Bey siz de çok zekice sorular sormuşsunuz. ikinizi de kutluyorum. Ankaraya gelince mutlaka o atölyeye gideceğim. röportajlarınıza bayılıyorum.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik