Reklam
Reklam
istanbul escort

Diyarbakır

Diyarbakır'ı bizimle birlikte gezmek isterseniz, haberimizin devamını okuyun.

Diyarbakır
Bu içerik 1412 kez okundu.
Reklam

 

 

 

Gezgin: Melisa Doğan

 

 

Diyarbakır'ı severek gezeceksiniz. Ben çok beğendim. Gezdiğim yerleri sizlerle paylaşmak istedim.

 

Diyarbakır Ulu Camisi

Tren garında inince hiç bir yere sapmadan dümdüz gidiyorsunuz. Urfa kapıyı geçtikten sonra minibüs duraklarından sola dönünce ileride solda kalıyor. İçi dışı gayet güzel bir mimariye sahip. Güneş saati girince sağda kalıyor.

Diyarbakır’a gelip ziyaret edilmesi gereken önemli yerlerden bir tanesi. Herkesin ziyaret etmesini tavsiye ederim.

Hasan Paşa Hanı

Eski mimarinin içinde çok hoş üst katta bir kahvaltı mekânı, servis çok iyi. Alt tarafında ise hediyelik eşyalar, restoranlar kahve ve çay içme mekânları var.

Diyarbakır Surları

Diyarbakır deyince kesinlikle surlar gelir aklına insanın.  Yüzyıllardır dimdik ayakta durabilen tarihin şu an ki tek şahitleri bunlara gözümüz gibi bakmamız gerekiyor.

Suluklu Han

Diyarbakır’a gidip de görülmesi gereken hatta içerisinde oturup tarihi hissetmek için sımsıcak kahvenin yudumlandığı enfes bir yer.

Atatürk Köşkü (Seman Köşkü)

Gazi Köşkü veya Seman Köşkü de deniliyor. 15.yy.da inşa edilmiş tipik bir Akkoyunlu mimarisi özelliği taşıdığı söyleniyor.

Atatürk, Çanakkale Savaşından sonra 1916 yılı Şubat ayı sonlarında 16. Kolordu Komutanı olarak Doğu, cephesinde görevlendirilince,14 Mart 1916 günü Kolordu Karargâhı olan Diyarbakır'a gelmiş. Diyarbakır surlarının dışındaki Semanoğlu Köşkü kendilerine konut olarak tahsis edilmiş. Atatürk 27 Mart 1917 tarihine kadar bu köşkte konaklamış.

Diyarbakır Arkeoloji Müzesi

 Kale içinde tarihi doku içinde tarih yolculuğu. Kültür ve eser çeşitliliği açısından çok iyi. Tarihin başladığı yer Mezopotamya’nın kanıtları. Gerçekten çok iyi ve kesinlikle görülmesi gereken bir yer.

Cahit Sıtkı Tarancı Evi Kültür Müzesi

Diyarbakır'ın mimari dokusunu görebileceğiniz gayet güzel restore edilmiş bir konak. Tarancı'nın kişisel eşyalarından tutun da hayatıyla ilgili ayrıntıları da görebileceğiniz güzide bir yer. Görülmeye değer...

Nebii Camisi

Diyarbakır’da bazalt taşları meşhur bir taş olduğundan sık sık karşımıza çıkar.  Gerçekten görülmeğe değer camimiz,  dağ kapı girişinde bulunur.  Ziyaretçisi boldur. önündeki seyyarlarda görülmeğe değer.

Safa Camisi

Cami çok güzel... özellikle minaresi mihrabı ve minberi mükemmel orijinallikte.. Ulu camiye yakın gezmenizi tavsiye ederim... Güzel bir kameranız olursa iyi olur...

Ben çok keyifli zaman geçirdim. Mutlaka görmenizi isterim. Bir başka yerde buluşmak üzere sevgiyle kalın.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik