Reklam
Reklam
istanbul escort

Oğuz Yılmaz "Bunu dinleyenler gece kondu bebeleri, gece kondu insanları denildi. Düşük insanlar denildi. Hor görüldük. Aman boş ver gözüyle bakıldı."

Oyun havalarını bize sevdiren, mütevazı kişiliğiyle takdire şayan bir isim Oğuz Yılmaz ile yaptığımız keyifli söyleşiyi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Oğuz Yılmaz
Bu içerik 1399 kez okundu.
Reklam

 

 

Söyleşi: Onur Sancak

 

 

 

Müzik yolculuğunuzdan biraz konuşalım mı?

Çok uzun bir yolculuk. Doğduğumdan beri diyebilirim. Ağlarken bile melodili ağlıyormuşum. Bakın annemde şimdi yanımızda. Annemin söylediğine göre, köyde küçük sarı bir radyomuz varmış, annem iş yaparken ben üç aylık dört aylıkken, radyoyu açar başucuma koyarmış. Onu açıp müzik geldiği zaman ağlamaz uyurmuşum. Benim için müzik böyle başlamış.

Yeni albümünüz coştur coştur’dan da konuşalım mı?

Coştur coştur, coşturmaya devam ediyor. Klip çektik. Güzel tepkiler aldık. Memleketimizde olan malum olaylardan dolayı geri çekilmek durumunda kaldık. Ama kaldığımız yerden devam edeceğiz inşallah.

Klasik müzik dinlediğinizi biliyorum. Oğuz Yılmaz neler dinler, kimleri dinler?

Kulağıma hoş gelen her şeyi dinliyorum. Klasik müzik dediniz, evet dinliyorum. Şarkının adını bilmeyebilirim. Ama beni o kadar rahatlatıyor ve motive ediyor ki, özellikle uyumak istediğim zaman dinliyorum. İnsanın ruh durumuna göre dinlediği müzik değişiyor. Neşeli bir andaysan pop müzik dinliyorsun. Pikniğe gittiyseniz mecburen oyun havaları dinliyorsunuz. Duygusal bir anımdaysam, Kibariye dinlerim, Müslüm dinlerim, Orhan Gencebay dinlerim, Ferdi Tayfur dinlerim. İnsanın yaşamı değiştiği gibi, duygusal durumları da değişebiliyor. Bende duruma göre müzik dinliyorum. İnsanın her anı birbirini tutmuyor. Buna göre de dinlediği müzik türü de değişiyor.

Oyun havalarını sevdiren isimlerden biri de sizsiniz. Ön yargıyı nasıl kırdınız? Neler söylersiniz?

Yıllarca çok uğraştım. Bunu dinleyenler gece kondu bebeleri, gece kondu insanları denildi. Düşük insanlar denildi. Hor görüldük. Aman boş ver gözüyle bakıldı. Ama bas bas paraları Leyla’ya dan sonra bir baktım İstanbul’un, Türkiye’nin hatta  dünyanın en Ka, ka diyorlar ya bizde ka diyelim, benim parçalarımı çalmaya başladılar. Benim parçalarımla dans etmeye başladılar. Gizli kapaklı bir yerlerde albümlerimi saklayanlar cd lerimi ortaya çıkarmaya başladılar. Bu çok önemlidir benim için.

Şöhret desem neler söylersiniz?

Benim için şöhret hiç önemli değil. Tam tersi hayatımı hapishane vaziyetinde geçirdiğimi söyleyebilirim. Yarı açık hapishanede yaşıyormuş gibiyim.

Efendiliğiniz çok konuşuluyor. Oğuz Yılmaz göründüğü gibi midir?

Bir annem, bir babam var. Bir de karakterim. Babam beni böyle yetiştirdi. Ölene kadar böyle olacağım.

Besteleriniz hangi şartlarda oluşuyor?

Duruma göre değişiyor. O anki durumum, o anki psikolojim ne ise o çıkıyor.

Düğün salonlarınız var. Biraz da ticari kimliğinizden konuşalım mı?

Burayı çocuklarım için, ailem için, yeğenlerim için, sülalem için yaptım. Buradan ticari bir gelir beklemiyorum. Sadece ticaret olsun, onlar başında dursun, kazansınlar diye yaptım. Bu kadar beklemiyordum doğrusu. Çok güzel bir yer oldu. Harika bir ilgi var. Binlerce düğün yaptık. Ve düğün yapmaya da devam ediyoruz. Çok güzel hizmetlerimiz var. Tam profesyonel bir kadroyla çalışıyoruz. İnsanların gelip görmelerini isterim.

İlk şöhret olduğunuz dönemlerde zaman zaman kimlik değişimine uğradığınız oldu mu?

İnanın hiç olmadı. Kahvemiz vardı. Albümüm çıkmış ve satıyormuş. Haberim yok. Ben de kahvede garsonluk yapıyorum. Gençler geliyor benden imza istiyorlardı. Benden niye imza istiyorlar diyordum. Böyle durumlarda yaşadım. Hiç kimlik değişimine uğramadım.

Başarısız olduğunuz zamanlar oldu mu?

Olmaz mı? Çok oldu.

Başarısızlık sizi nasıl etkiler?

Başarısızlık başarıyı kazanmak için beni daha çok tetikler.

Olmazsa olmazlarınız neler?

Annem, kızım, oğlum ve sevdiklerim.

Hırslı mısınız?

Pek değilim. Hırslı olsaydım çok daha yükseklerde olurdum.

Projelerinizden konuşalım mı birazda?

Şu anda yeni bir albüm hazırlığındayım. Dedim ya insanın psikolojik durumuna bağlı diye müzik türü, bu albüm oyun havalarından oluşmuyor. Benim milyonlarca arabesk ve Türk Halk Müziği dinleyicilerim var. Bu albüm onlar için hazırlanıyor.

Yeterince kendinizi ifade edebildiğinizi düşünüyor musunuz?

Hayır. İnsanların sadece beni iki dörtlük oyun havasıyla tanımasını ya da öyle düşünmesini istemiyorum. Müziğin her dalını yapıyorum. Ben oyun havasını on beş yaşımda tanıdım. Ben Gençlik Spor Bakanlığı Türk Halk Müziği korosunda Dört yıllık eğitim aldım. Oyun havasını hiç bilmiyordum o zamanlar. Sincan’a taşındıktan sonra oyun havasını tanıdım. Halk müziği idi benim eğitimim. O dalda yürümeyi istiyorum. Şu anda belirli bir yaştan sonra biraz Sivaslı kimliğimi öne çıkarmak istiyorum.

Benimle bu güzel söyleşiyi yaptığınız için çok teşekkür ediyorum.

Ben teşekkür ederim.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik