Reklam
Reklam
istanbul escort

Eda Şimşek “İnsan hayatta aklı kadar mutlu olur”

Eda Şimşek ile yaptığımız keyifli ve güzel söyleşiyi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Eda Şimşek  “İnsan hayatta aklı kadar mutlu olur”
Bu içerik 1197 kez okundu.
Reklam

 

 

 

Söyleşi: Onur Sancak

 

 

Ben biraz Eda Şimşek’in yaşam öyküsünü dinlemek istiyorum. Biraz anlatır mısınız?

Kırıkkale doğumluyum. Biraz karışığım, baba Tarsus, anne Kars. Artık sen karar ver. Her iki taraftan da aldığım şeyler var. İştahımı düşünürsen güneyin tatlılarıyla, Karsın hamur işleriyle tam yerindedir. Kiloma bakınca yine kendimi iyi idare etmişim diye düşünüyorum. Ankara Üniversitesi, Ziraat Fakültesini bitirdim. Fakültenin ikinci sınıfındayken açılan bir sınavla TRT Ankara Radyosunda çok sesli koraya girdim. Orada dokuz sene kadar şan eğitimi gördüm. İyi hocalardan dersler aldım. Sonra kurum içi sınavla Radyoda Türk Sanat Müziği bölümüne geçtim. O günden bugüne Ankara Radyosundayım. 37 yedi yılı doldurdum Ankara Radyosunda.

TRT sanatçısı olmanın zorlukları var mı?

Her meslek zor olduğu gibi sanatın her dalı ayrıca zordur. Ben ses olayını Allah’ın sevdiği kullarına bağışladığı hediye olarak düşünüyorum. Enstrümanını üzerinde taşıyorsun. Onunda değerini bileceksin. Tabi ki bunu da sadece sen bilmeyeceksin, çalıştığın kurum da bilecek, çevre bilecek. Yani kısacası zor. Akademi gibidir Ankara Radyosu. Üniversitedir.

 

Sizce Türk Sanat Müziği yeterince ilgi görüyor mu?

Eski ilgiyi bulmak tabi ki imkansız. Çünkü yeni nesil tamamen pop müziğe adapte olmuş durumda. Anneden,  babadan, dededen, sülaleden gelen bir Türk Müziği severliği varsa çocuklara da intikal ediyor. Türk Sanat Müziği koroları kuruluyor ama orada da yaş ortalamasına girerseniz otuzun altında kimseyi göremezsiniz. Var mıdır? Bence yoktur.

Biraz şiirden konuşalım mı?

Benim babam şair Hasan Şimşek, dolayısıyla evimize giren çıkan edebiyatçı yok gibiydi. Şiir benim hayatıma üç yıldır girmiş durumda. İnsan yaşadıkça yaşlandıkça birikimlerden dolayı ortaya çıkıyor diye düşünüyorum.

 

Eda Şimşek güzelliği için neler yapar? Kozmetik ürünlere çok para harcar mı?

Kozmetik ürünlere çok para harcamam. Harcayamayız da. Biz zaten sanatçı memuruz. Diğer piyasadaki sanatçılar gibi para harcamamız mümkün değil. Ev ilaçları var, bitkiler var onlardan yararlanıyorum. Ufak tefek dışarıdan aldığım nemlendiriciler oluyor. Ara sıra maydanoz suyuyla, kekik suyuyla, gül suyuyla yüzümü siliyorum. Hangisi varsa onu deniyorum. Çocukluğumdan beri cildime kese yaparım. Onun çok faydası olduğunu düşünüyorum. Cildi sarkıtıyor deseler de ben iyi olduğunu düşünüyorum. Doğal peeling oluyor.

Sizi neler kızdırır?

Yalanı, hak yenmesini sevmiyorum. İnsanı kullanmayı sevmiyorum. Dahası beni kullanmak isteyen insanları sevmiyorum açıkçası. Suni samimiyetlerden nefret ediyorum.

 

Ne kadar sık keşke dersiniz?

Demem. Bir söz vardır. Çok hoşuma gider. İnsan hayatta aklı kadar mutlu olur. Ben bu sözü duyduktan sonra keşke demiyorum. Aklını kullanamadın başına bu geldi diyorum.

Başarısızlık sizi ne kadar etkiler?

Çok etkiler. Çok başarısız olmadım. Belki de o yüzden beni çok etkiliyor. Birkaç kez başarısız oldum. Biz her ay dört şarkılık radyo programı yaparız. Bant kayıtları olur. O kayıtlar bizim denetimden geçer. Eğer denetimden geçemeyen şarkılarım olursa üç dört gün bayağı sıkıntı çekerim. Hastalanırım. O da mesleğe değer verdiğimdendir.

 

Birazda aşktan konuşalım.

Güzel aşklar yaşadım tabi. Ama artık aşkı ben gençliğimdeki gibi insan aşkı değil de her şeye karşı düşünüyorum. Allah aşkı, tabiat aşkı, müzik aşkı….Her konuda aşkı istiyorum.

Yalnızlık desem?

Yalnızlık kişinin kendine yetip yetmemesiyle ilgili bir olay. Ben kendime yetiyorum. Bazı arkadaşlarım şikayetçidir eşinden, feryat eder. Boşan dediğin zaman aklı gider, ben ne yapacağım yalnız diye. Ben günün her saati kafamda bir şiir ya da bir besteyle dolaşırım. Yalnız kalmam. Belli sayıda eşim dostum var. Onlarla çıktığım zamanlarda oluyor. Hala liseli arkadaşlarımla yaptığımız toplantılar var.

 

Eda Şimşek olması gereken yerde mi?
Ben kendime bazen başkasıymış gibi aynadan bakıyorum. Ukalalık gibi görülebilir ama ben kendimde çok güzellikler görüyorum ama takılan çelmeler, çevremizdeki insanlarla aynı seviyede olamayışımız, hep küçük insanların hışmına uğrayışımız, hiç kimseyi isteği yere  getiremez.

Kendinizde sevmediğiniz taraflar nedir?

Çok elim açık. Para harcamayı bilemem. Kendime de değil etrafa harcarım. Bu yaşta bunu değiştiremem. Birde yemek yeme konusunda kendime hakim olamamayı da sevmiyorum. Bazen insan seçemiyorum. Ama çoğu zaman birlikte olmak zorunda kaldığınız insanlar oluyor. Bu sizin elinizde olmuyor. Seçememe demeyelim de başka çareniz yok. Etrafınızda olanlarla görüşmek zorundasınız.

 

Birazda projelerinizden konuşalım.

Radyo da bir tango gecesi yapmayı planlıyorum. Tangolar okumayı seviyorum. Kendimde bir iki tango yaptım. İnşallah su yüzüne çıkaracağız. Biraz zaman isteyen bir projem var. Hazreti Muhammed’in hayatını hazırlıyorum. Çok kişi yazdı ama araya ilahiler koyuyorum sözlerini kendim yazarak bestesini kendim yaparak. Elbette zaman alıyor bu. Hazreti Muhammed’in hayatını hikayeleştirip, hikayeyi şiirleştiriyorum. Daha doğrusu manzumlaştırıyorum.

Eda Şimşek’i hangi sözcük tam manasıyla anlatır?

Olduğu gibi…Samimi, içten.

 

Şöhret?

Türkiye’de farklı şekillerde kolay ya da zor. Gerçek şöhreti yakalamak için çok çalışmak uzun çabalar gerektirir. Yoksa şöhret olmak zor değil.

 

Evinizi açtığınız ve beni çok güzel ağırladığınız için çok teşekkür ederim.

hoş geldiniz, beni seçtiğiniz için ben teşekkür ederim.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik