Reklam
Reklam
istanbul escort

Ediz Cem Türk “İçimdeki çocuğu öldürmedim.”

Yakışıklı, yetenekli, esprituel... Diş hekimi Ediz Cem Türk ile yaptığımız keyifli söyleşiyi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Ediz Cem Türk “İçimdeki çocuğu öldürmedim.”
Bu içerik 12514 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

Söyleşi: Onur Sancak

 

 

 

 

Biraz yaşam hikâyenize dokunmak istiyorum. Biraz hikâyenizi anlatır mısınız?

Tabi, ilkoku,l ortaokul gibi çocukluk yıllarımı, güzelim deniz kenarlarında geçirmek varken yaklaşık 17 yaşıma kadar Kırıkkale’de geçirdim.  Üniversite olarak Gata ‘yı kazandım ancak ileriyi çok parlak göremediğim için dönemi bitirmeden ayrıldım. Sonrasında Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği olan bir alt tercihime yerleştim. O günden beri çekmediğim dertle çile kalmadı desem yeridir.  böyle dediğime bakmayın tabi, mesleğimi severek yapıyorum, pişman değilim, bir daha olsa bir daha yaparım. 

 Kaç yıldır bu meslektesiniz?

5 yıldır Diş Hekimiyim, ancak yoğun çalışma tempom ve bakmam gerekenin 2-3 katı fazla sayıda hasta baktığım için sanırım 10 yıllık oldum, yaşlandırdılar beni Onur Bey. 

Uzun süre sağlıklı dişlerin sırrı nedir?

Önce genetik. Nasıl derinizin rengini değiştiremiyorsanız( Michael Jackson’u istisna sayarak) anatomik gerçekler var ve bazı kişiler genetik olarak daha sağlam ve sağlıklı diş ve dişetlerine sahip. Bunun haricinde bakım önemli ki bu alışkanlık bir de çocukluk çağlarından geliyorsa çok daha avantajlıyız. Günlük bakımımızı düzenli yapıyor olmamız lazım tabi ama ortalama hesaplamaya göre kişi başı yılda 1 tüp diş macunu, 1 tane de diş fırçası kullanılan bir ülkeyiz. Bu arada beysbol oynanmamasına rağmen beysbol sopası satışı tüm dünyada ilk 4’te. Öncelik sıralamamız nasılsa artık. Belki de o sopaların yüzünden dişler bu kadar çok kırılıyor . Her gün fırçalama, ara yüz fırçası ve diş ipi kullanımı, ağız çalkalama sularını kullanıp, 6 ayda 1 diş hekimi kontrolümüzü yaptırdığımız takdirde, uzun süre dişlerimizi koruyabiliriz.,

Diş beyazlatma işlemi nedir, ne kadar zaman aralığında yapılmalıdır?

Bleaching dediğimiz işlem, dişleri diş etlerinden izole ederek üzerine sürdüğümüz özel solüsyonları lazerle daha etkili hale getirdiğimiz ve diş rengini 2 tona kadar açabildiğimiz tedavi yöntemidir. 6 ayda bir yapılması minimum süredir, ancak benim tavsiyem yılda 1 şeklindedir.

Evimizde beyazlatma işlemi yapılabilir mi?

Hekiminizin sizden alacağı ölçü sonrası size vereceği plak ile beyazlatma kitini kullanarak beyazlatabilirsiniz. Evde beyazlatma kitleri mevcut. Yalnız bunun haricindeki eski yöntemleri pek öneremeyeceğim çünkü beyazlatmak için kimyasal ajan kullanmak zorundasınız ve çamaşır suyu dişler için yapılmamıştır diyeyim, siz insanların ne kadar değişik yöntemler deneyebileceğini düşünün.

Diş fırçası ile diş macunun için vereceğiniz öneriler nelerdir?

Diş ve dişetlerinize uygun seçmelisiniz. Sert olan medium fırçaları pek sevmesem de piyasada bulunuyorlar, ancak daha çok soft ve ultrasoft tercihimdir. Medium fırçalar uzun süre kullanımda aşındırıcı etki yaratırlar. Macun olarak dünyada bilindik markalardan şaşmamayı tavsiye ederim. Yok, yeni bir macun çıkmış bitkisel kaynaklıymış gibi laflara pek aldırış etmeyin. Macunu yeni bulmuşlar ki daha yeni piyasaya çıkmış, içerisinde ne olduğunu üreticisi bile tam olarak bilmiyor olabilir. 

Diş ağrısına neler yapmalıyız?

Ağrı kesici ilk yöntem tabi, bunun haricinde hastalarımın birkaçı rakı basmayı denemiş etkili olanlar var. Ben bir doktor olarak öneremem, bunun haricinde karanfil tarçınla hazırlanmış ağız suları gayet etkilidir. Daha güzel bir önerim var, dişlerinizi çürütmeyin onlar da ağrımasın. 

Diş telini kaç yaşından itibaren uygun görüyorsunuz?

Çene gelişiminin tamamlaması ve süt dişlerinin düşüp daimi dişlerin sürmeye başlamış olması gerekir. Bu da kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte 10-12 yaşlar arasını işaret eder.

Protezlerin ömrü ne kadardır?

Ortalama 10 yıl diyelim, bunu abartıp 25 yıl kullanan hastalarımız da var ki, gerçekten bazen hayret ediyorum. Hekim ve teknisyen işçiliğinin gazabına uğrayıp 1 sene sonra kullanamayan da var. Bol şans diliyorum.

Sizce beyaz ve bakımlı dişlerin sosyal hayatımızdaki önemi nedir?

Bilin bakalım insanlar ilk görüşte nerenize dikkat ediyor? Ortalama yüzde yirmisi dişlerinize baksa dişlerinizin de yüzde ellisi lekeli olsa yüz kişiden on kişi sizinle konuşmak istemiyor demektir. Hayata 1-0 önde başlamak istiyorsanız fırçanızı elinizden bırakmayın. Şaka şaka o kadar da abartmayın.

Diş çürümesi nasıl oluyor?

Çok basit bir denklem: Gıda artığı x Süre x Mikroorganizma . Hiçbir şey anlamadınız değil mi? Bu denklemde süre var. Onu sıfıra indirdiğiniz zaman denklem sıfırlanıyor. Gıda artıkları dişlerimizin tüm yüzeylerinde birikip belirli bir süre temizlenmediği zaman dişin en dış tabakasını demineralize eder. Yani dişin yapısını bozar. Çürük bu şekilde oluşmaya başladıktan sonra gece ağrıları, ilerleyen dönemlerde apseler, vay efendim antibiyotikler, hocam çekmeden kurtaramaz mıyızlar vs vs .

Hastalarınızla sohbet konunuz genellikle neler oluyor?

Yaş grubuna göre karar veriyorum. Çocuksa naber ponçik, gençse saçların çok güzel olmuş, yaşıtımsa zaten elektrik tutuyor. Biraz daha yaşlıysa saygıda kusur etmeden elimden geldiği kadar seansı eğlenceli hale getirecek sohbet konuları seçiyorum. Herkesle bir şekilde komik ya da şaka içeren cümleler kurmayı seviyorum. Hastayı rahatlatmak şart.

Doktor ve yakışıklı olmanın avantajları nelerdir?

Hastaların genç olarak görmesi bir dezavantaj. Ama iletişimi kurduktan sonra sadece klinikte değil sosyal hayatta da çok sayıda avantajı oluyor. Bizim toplumumuzda aklı başında olan insanların doktora saygısı olduğu için bazı açılardan iletişim kurmak çok daha basit oluyor. Tabi dezavantajlardan herkesin sokakta dişini göstermeye çalışması da var.

Yakışıklılık göreceli bir kavramdır. Esmer sevmeyenlerde var unutmayın.

Modaya göre mi giyinirsiniz ya da yakışan tercihimdir mi diyorsunuz?

Marka takıntım asla olmadı. Mesela spor ayakkabı dışında pek fazla ayakkabım yok. Klasik giyinmeyi zorunda olmadığım sürece tercih etmiyorum. Günlük hayatımda genel olarak Basic giyinirim ancak renk uyumuna dikkat ederim. Hatta üzerinde çizgi film kahramanı olan tişörtüm bile var. İçimdeki çocuğu öldürmedim diyelim.

Sporla aranız nasıl?

Haftada iki ya da üç gün fitness, esneklik, dayanıklılık, aerobik ve anaerobik antrenmanlara ağırlık veriyorum. Sürekli aynı pozisyonda çalışmaktan dolayı mesleğimizde bel ve eklem rahatsızlıkları çok yaygın. Bedenime iyi bakmak zorundayım. Aslında herkes bedenine iyi bakmakla mükellef. 

Aşk desem?

Demesem? Bu kadar büyük bir olayı üç harfe sığdırmak kimin aklına gelmiş acaba diye konuyu değiştirmeye çalışırdım ama işe yaramayacak. Doya doya yaşanması gerekir. Sürekli elimden kayan bir sabunmuş hissi yaratmasa belki ben de doya doya yaşardım.

Müzik hayatım dediniz. Konuşalım biraz müzik tutkunuzdan?

Küçüklüğümden beri hep müziğe ilgi duydum. Hatta diş hekimi olmasaydım kesinlikle müzisyen olmak isterdim. Nietzsche ne demiş? “müzik olmasaydı hayat kocaman bir hata olurdu”. Akustik gitar, klasik gitar, elektrogitar, piyano, kanun, bağlama gibi enstrümanları çalabiliyorum. Önceden daha amatör olan bu zevkime home studiomda daha profesyonel olarak devam ediyorum. Yakın bir zamanda bir arkadaşımla ortaklaşa çalıştığımız “kaybettiğim gün” isimli şarkıyı youtube’dan  dinleyebiliyor olacaksınız.  umarım beğenirsiniz...

Meditasyon yapıyorsunuz.

Yaklaşık 3 yıldır ilgileniyorum ve belirli aralıklarla yapmaya dikkat ediyorum. Beden sağlığı kadar ruh sağlığı da önemli. Günlük tempoda insanın içine yönelmesi mümkün gözükmüyor, o kadar çok düşünecek şeyimiz var ki kendimize yönelmeyi unutuyoruz. Acil olan yapmaktan, önemli olanı yapmayı unutuyoruz. Zamanım olursa doğayla iç içe bir yerlerde, olmazsa kendi evimde tütsüleri mumları yakıp kendimi dinlemek için zaman ayırıyorum sevgili yogi . Bir gün beraber yoga yapma sözümüz var unutmayalım.

 Sizin de Abant’a gidelim, orada yoga yapalım sözünüz var.  Siz de bunu unutmayın. Herkes verdiği sözü tutsun Sayın Türk.

Kendinizi tek bir sözcükle tanımlasanız bu sözcük ne olurdu?

Spiral. Sonsuza kadar dönen ve kendi içinde kaybolan bir spiral düşünebilirsiniz. 

Hedefiniz nedir?

Mesleğimde en iyilerden birisi olmak hedefim. Bununla birlikte müzikte de başarılı olup bir gün bir kafede otururken benim de bir şarkımın orada çalması ise hayalim.

Yalnızlık yaşar mısınız?

Tabi ki yaşarım. Hatta yalnız yaşarım. Bence yalnızlık kötü bir şey değil, yalnızlığımı severim. Hatta bazen yalnız kalmak için çaba sarf ederim ki, kendi içime dönebileyim kitap okuyabileyim, düşünmek için zamanım olsun, kararlar alayım. 

En son okuduğunuz kitap?

Einstein – Aforizmalar. Tavsiye ederim. 

En son birine aldığınız hediye neydi?

Bir kitap ayıracı ve önlük.

En son seyrettiğiniz film?

Deadpool – 2 

Beni muayenehanenizde muhteşem ağırladınız. Bana gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
nüket aydın     2018-09-07 çok keyifli bir söyleşi..Teşekkürler.
Dilek     0000-00-00 Ediz ve onur iki güzel insan ne güzel bir iş çıkmış ortaya onur çok uzun zaman oldu görüşmeyeli ellerine sağlık güzel bir röportaj olmuş aydınlatıcı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik