Reklam
Reklam
istanbul escort

Piiz “Müslüm Gürses’le beraber sahneye çıkma hayalimiz vardı. Hayalimizi gerçekleştirdik.”

Piiz “Müslüm Gürses’le beraber sahneye çıkma hayalimiz vardı. Hayalimizi gerçekleştirdik.”
Bu içerik 1066 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

Söyleşi: Onur Sancak

 

 

 

 

Biraz grubun oluşum hikayesinden ve grup üyelerinden konuşalım mı?

Piiz grubu 2003 yılında, Eskişehir’ de  kuruldu. Şu anki kadrosuna 2006 yılında kavuştu. Eskişehir’de üniversite okuyorduk. Çeşitli gruplarda çalıyorduk barlarda. Eskişehir küçük bir yer, orada bir birimizi tanıma olanağımız oldu. Daha sonra bir araya geldik. 2006 yılından beri birlikteyiz. Ahmet Çilingir bas gitar, Doğa Usta elektro gitar, Emir Yaşar vokalist, Muzaffer Doğan klavye, Mehmet Dudarık davul çalıyor.

Eskişehir de olmanın İstanbul’a göre dezavantajları var mı?

Hem avantajları hem de dezavantajları var. Küçük bir şehirdesiniz farkedilmeniz biraz daha kolay oluyor. Büyük şehirde olmamanın dezavantajı da bu işin bürokratik kısmı. Albüm aşamasına geldiğiniz anda  tanınma anlamında büyük şehirde olmak gerekiyor. Biraz daha büyük şirketler genelde İstanbul’da oluyor. Basın,  medya her şey orada. Anadolu da olmanın da avantajları var tabi. Bunlardan uzak müzik yapıyorsunuz. Daha samimi işler çıkartıyorsunuz. Eninde sonunda mutlaka büyük şehirlere de gitmek gerekiyor.

Albümünüzden konuşalım birazda.

Albümün kayıt aşamasını yaklaşık iki ayda bitirdik. 2010  nisan ayında çıkarabildik. Albümde on tane parça var. Bir tane de saklı parça var. En son parçanın sonuna ilave ettiğimiz. Albümü alanlar ancak onu dinleyebiliyorlar. Hepsi kendi bestelerimiz. 2006 yılından bu yana yaptığımız bütün besteleri, bütün demeyelim de, albümde olmasını istediğimiz bestelere yer verdik albümde. Kaydını Ankara’da yaptık. İsmi Kardem. Kardem kar zamanı demek. Kardem adlı şarkıya klip çektik. Nisan ayından itibaren televizyon kanallarında  yayınlanıyor. 

Yeni albüm çalışmaları başladı mı?

Yeni albüm için henüz erken. Çalışmalar var. Tabi ki besteler yapıyoruz. Albümü tanıtıp 2011’in sonuna doğru da ikinci albüm çalışmalarına başlayacağız.

Müziğin dışında işler yaptınız mı?

Muzaffer turizmcidir. Oteller de yazları çalıştı.  Ahmet işletmecilik yaptı. Bar işletmeciliği yaptı. Mehmet sütüdyo işletmesi yaptı. Aynı zamanda elektrikten çok iyi anlar.  Ama şu an tek işimiz müzik.

Biraz da tarzınızdan konuşalım.

Türkçe sözlü rock müzik yapıyoruz. Cover parçalarda yapıyoruz. Bugüne kadar bir çok insan bizi cover parçalarla ilk kez tanıma fırsatı buldu. 2008 yılında yanlış hatırlamıyorsam, Pure  challenge adlı cover yarışmasında Nazan Öncel’in Gitme Kal Bu Şehirde adlı şarkısına yaptığımız cover’la birincilik kazandık. Sonrasında yarışma mantığını çok beğenmediğimiz için, insanların duyguları yarıştırılıyormuş gibi hissettiğimiz için, başka bir yarışmaya katılma gereksinimi duymadık. Vazgeç Gönül şarkısını insanlar hatırlarlar, Zeynep Dizdar’ın seslendirdiği  parça. Onun dışında bir çok cover parçamız var. On sekiz, on dokuz tane farklı cover parçamız var.

Şöhret desem neler söylersiniz?

Az önce söyledik ya basın, medya çok önemli.  Onlarla kurulan diyaloglar çok önemli.  Basın desteği çok önemli. Biz bunda her şeyi kendimiz yaptık. Proje geliştirdik, bunun sayesinde bütün gazetelerde birinci sayfada haber olduk. Bu şirketin yaptığı bir şey değil tamamen grubun ürettiği bir şeydi. Şöhret denilen şey ki biz bunu çok minimalize yaşıyoruz, o olayı biz biraz şöyle başardık, kırk kırbeştane şehire gittik. Birebir insanlarla yan yana sahne aldık. Onların yanına kadar gittik. Televizyona çıkmadık doğrusu çok fazla.  Medyadan bunu kazanmadık. Çok sık konser verdik. Doğuya gittik, karadenize gittik,  egeye gittik, akdenize gittik, Anadolu’da gezdik. Bu sayede belki de şu an ki fan clubımıza ulaştık. Ama şöhret denilen şey daha çok medyadan çıkıyor. Herkesin bildiği anlamdaki şöhretle şu an henüz tanışmadık.

Şöhreti performans mı yoksa şarkı mı getirir?

Şarkı ya da performans değil de daha çok insanlara nasıl sunulduğunuz yapar. Hangi kanallarla sunulduğunuz. Medyayı ne kadar etkin kullandığınız. Ya da sizi medyanın ne kadar etkin kullanabildiği. En büyük etkenin bu olduğunu düşünüyoruz. Ama şarkının da etkisi var. Bir de iyi şöhret kötü şöhret var. Sahnede kendimi vursam ya da birisi kendini bıçaklasa yine şöhret olur. Ama şöhret geçicidir.

Çok tanınmak sizi değiştirir mi?

Daha önce duyduğumuz bir cümle şöyle. Şöhret sizi değil çevrenizdekileri değiştirir.  Ben daha çok bunun doğruluğuna inanıyorum. Az önce söyledik. Şöhreti tam anlamıyla yaşamız değiliz. Ucundan, kenarından gördüğümüz kadarıyla, şöhret kişiyi değil çevresindekileri değiştirir.

Piizin dinleyici kitlesi kimlerden oluşur?

O kadar geniş bir yelpazeki bu. bazı gittiğimiz illerde lise çağındaki arkadaşlar dinlerken, bazı yerlerde de altmış yaşında yetmiş yaşında insanlar da gördük. Gayet severek takip ediyorlardı. Herkes dinleyebiliyor. Sahnede çaldığımız şarkılar genel dinleyici kitlesine hitap eden şarkılar. Gittiğimiz yerlerde sağolsun bizi yalnız bırakmıyorlar. Yalnız bırakmayanlar, lise çağından, orta yaşlı hatta yaşlı denebilecek insanlar.

Grubun adı neden Piiz?

Gruba ismi koyarken on dokuz yaşımdaydım. O zaman arkadaşlar arasında biz piizlenmek kelimesini çok kullanırdık. O an geleceği düşünmeden konulmuş bir isimdi aslında. Ama bu isim argo insanlar ne düşünür, ya da bir sıkıntı yaratır mı, insanlar bizi dinlerken ön yargıyla dinler mi diye bir kaygımız olmadı.  Ama insanlara samimi gelmeye başladı.

Grup olmak zordur. Beş tane genç adam, aranızda anlaşmazlıklar çıkıyor mu?

Muhakkak çıkıyor. Anlaşmazlık çıkmasa çok fazla gelişim olmazdı herhalde.

Başarısızlık nasıl etkiler sizi?

Başarısızlık bizi çok kötü etkiliyor. Bazen öyle dönemlere giriyoruz, kendimizi çok kötü hissediyoruz. Sonuçta makine değiliz. Bizim yaptığımız iş gözle görülür elle tutulur bir şey değil. Soyut bir şey yapıyoruz biz. Kendi duygularımızla ürettiğimiz şeyleri bir yere taşımak durumundayız. Biz hiçbir şey yapmasak da dönebilecek bir çark yok. Her santimetre karesine kadar biz döndürüyoruz. O çark durdumu her şey durur.

Bar programı yapmanın zorlukları var mı?

Tabii var. Bazı insanlar alkolün dozunu kaçırdığında yersiz hareketlerde bulunabiliyorlar. Sahneye leblebi atmak olsun, bağırmak, çağırmak küfür etmek olsun buna benzer zorlukları oluyor. Birde grup için değilde eğlenmek için gelen insanlarda oluyor. Gece çıkmışım eğlenmem gerekiyor, beni eğlendireceksin modunda gelenler de var. Sahnede kim varmış, bunun bir tarzı bir soundu mu varmış önemli gelmiyor. Böyle zorlukları var elbette.

Grubun içinde daha çok dikkat çeken bir isim olunca bu diğer grup üyelerine rahatsızlık veriyor mu?

Ahmet kurucu olduğu için onun ismiyle anılan piiz Ahmet durumu vardı. bu yıllardır böyle. Bu durumdan hiç birimiz rahatsız değiliz.

Ya Aşk?

( Bütün grup üyeleri tek tek cevapladı.) Doğa,benden uzak. Ahmet, benimle alakası yok. Emir, benim de yok. Muzaffer, Benim de. Mehmet, hatta kalkıp gidelim.(Herkes gülüşüyor)

Yaptığınız en çılgınca şey nedir?

Yaptığımız en çılgınca şey albüm yapmak oldu.

Çok teşekkür ediyorum konser öncesi bu sıcak sohbet için.

Biz teşekkür ederiz.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik