Reklam
Reklam
istanbul escort

Kafka'nın Maymunu

Bugün sizleri güzel bir oyunla buluşturacağız. Kafka'nın Maymunu isimli oyunu haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Kafka'nın Maymunu
Bu içerik 3720 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

Haber: Onur Sancak

 

 

 

 

Şöyle düşünün, bir yazar var içindekileri dışa vurmak isteyip de vuramayan. Haykırsa kodese, yazmasa vicdanına tutsak olacak... Bir şekilde insanlığa ışık tutamadan yok olup gidecek.

Bu yüzden bir şeyler yapmalıydı, bir çare üretmeliydi ve bu çareyi yine sanatıyla buldu ve başardı. "Franz Kafka". Önce "Dönüşüm" adlı hikâyesiyle kendi düşüncelerini bir böceğe yükledi ama buda yetmedi bir canlı daha üretmeliydi insanlığa sesini duyuracak ve bu da "Akademiye rapor" adlı hikâyesiyle bir maymun yarattı ve bu "Kafka’nın maymunuydu".

 

Kafka çok iyi bir gözlemci yazardı, yanı başında savaşlar baş gösteriyor, insanlar ölüyor, özgürlük adı altında insanoğlu birbirini öldürüyordu.

Kafka’nın Maymunu da öyle diyordu bir repliğinde;

"Siz insanlar arasında yaşadığımdan dolayı sıkça gördüm nasıl ihanete uğradıklarını bu özgürlük idealinden dolayı" diyerek bizi utancımızı yüzümüze vuruyordu. Diğer bir duyarlılığını da maymunlara insanlardan gelen zararı da sanatında işlemiştir Kafka.

Bir sözünde şöyle diyordu; Kafka’nın Maymunu; "Üç tarafı olan bir kafesti bu. Ayağa kalkmak için alçak, oturmak içinse çok dardı. Dizlerim kıvrılıyordu ve sürekli titriyordu" diyerek bir maymunun acısını dile getirdi. Ayrıca bu maymun aklını zekâsını, insanlardan çok daha iyi kullanarak kaçmamış insanlar gibi düşünerek, konuşmayı öğrenerek, akademiye rapor verecek düzeye gelmiş bir maymunun ya da insansı maymunun hikâyesini konu edinmiştir.

Bu başarıyı şu özel cümleyle anlatıyor Kafka’nın Maymunu; "Rüzgâr tarafından terk edildiysen, kendi küreklerini kullanmalısın" diyerek, umutsuz olarak düşündüğümüz birçok şeyi aslında inanarak mücadele ederek insanlara başarılı olmanın sanatını öğretmiştir Kafka’nın Maymunu. Günümüz dünyasında da aslında maymunların hala çoğu şirkette deney olarak kullanılması ve bir deney canlısı olarak görülmesi acı vericidir. Bu yüzden bizde Kafka gibi düşünerek onun ruhunu yaşatarak sahneye yansıtıp insanlara ışık olmaya geldik..

Yazan: Franz Kafka

Yöneten: Altan Alkan

Uyarlayan: Colin Teevan

Çeviren: Ekin Tunçay Turan

Oynayan: Doğukan Soykök             

Tablonun Sahibi: Selda Arslan

 Makyöz: Oya Kadriye Polat               

Ses-ışık kumanda: Emre Yıldız

Editörün yorumu: Bugün sizler için Kafka’nın Maymunu isimli oyuna gittim. Her dakikası sizi canlı tutan bu oyunun, konusu ve oyunculuğuyla farklı anlatımı var. Eminim ilginizi çekecek. Doğukan Soykök gerçekten oyunculuğuyla dikkatleri üzerine çekiyor. Ben izlerken birçok şeyi sorgulayarak izledim. Mutlaka gidin.  Eminim siz de benim gibi yüzünüzde gülümsemeyle ayrılacaksınız. Oyun sonrası Doğukan Soykök’le küçük bir sohbet için vaktimiz oldu. Bütün seyircisiyle tek tek ilgilendi. Oyunculuğu kadar kibarlığı da dikkatimi çekti. Ve benden tam not aldı.

Emeği geçen herkesi kutluyorum. Herkes gerçekten şahane bir iş çıkarmış. Her zaman söylediğim gibi tiyatrolar seyircisi olduğu zaman güzel görünür. Oyuncular en iyi performanslarını sergiler. Haydi, oyunun bir başka gösteriminde buluşalım.

Başka bir oyunu yine dilim döndüğünce sizlere tanıtacağım. Sevgilerimle…

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Mehmet öztürk     0000-00-00 Tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik