Reklam
Reklam
istanbul escort

Kendini Bilen

Güzel bir yazı, Kendini bilen. Bu güzel yazıyı haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Kendini Bilen
Bu içerik 806 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

Yazan: Dj Onur Yıldız

 

 

 

 

Kendini bilen birisine başkası '' cahil '' derse kişi bu ithamı yapana öfkeyle tepki vermez.. Çünkü kendini bilen kişi bilir ki kendisine '' cahil '' diyen kişinin ithamının kaynağı kendisidir.. Yani bilen insan cahil lafını üstüne alınmaz ,hakareti kişisel algılamaz.. Sözü söyleyenin aslında kendi zihin algısından, basit egosundan kaynaklığını bilir. Zaten kişi kendisinde olmayan vasıftan dolayı sert tepki vermez. Cahil olan kişi ise cahil lafına sert tepki verir, kişi bilinçaltı düzeyde kendisinde var olan olguyla karşılaştığı için üstüne alınır, reaksiyon gösterir, çünkü bilmediğini bilmeyen insan çok şey bildiğini zanneder, ama bilmediği bir şekilde ortaya çıkınca egosu zarar görür ve cahil lafını kişisel algılayıp tarafsız kalamaz, şiddet eğilimli olur. Bunun yanında akil insan bir şekilde muhatabına münazara esnasında öfkesine yenilip saldırı içerikli söz söylemek yerine keskin zekâsıyla sonuca gitmeye çalışır. Basit insanlar bilgiler kısır olduğu için münazara kaybetmektense veya iletişimde haksız olmaktansa öfkesine yenilip ilkel güdüleriyle yaklaşabilir. Aydın insanın mutlak onaylanma , ispat ihtiyacı olmaz çünkü onu tatmin eden etken içsel öğrenme , ruhsal gelişme arzusunun varlığıdır.. Basit insan mutlak onaylanmak, takdir görmek ister, hakikatin değil haklı olmanın telaşı içindedir her zaman...

Ya varoluşumuzdaki boşlukları anlamlandırarak tekamülümüz için hakikatin yolcusu olacağız , ya da ego denen özden değil dışardan beslenen illüzyonik algların oluşturduğu sahteliklerin koynunda mutluluk oyunu oynayacağız.. Hepimiz doğuştan aynıydık , etiketlerimizi özümüzün yerine sayarak önce zihinsel parçalanma sonra toplumsal parçalanmalar yaşadık.. Toplum artık afyon işlevi görerek insanı kendisine yabancı kıldı ..

Ve insan hakiki manada kendisiyle yüzleşip tümüyle kendisine saygı duyabilirse tüm insanlara eşit değer ve sevgi gösterebiliyor.. İnsan hiç kimseye benzememeye başlayınca etrafına hakkıyla huzur, sevgi vermeye başlayacak.

Nitekim insanlar farklı olmaya çalıştıkça birbirine benzemeye başlıyor...

Dış dünyada gördüğümüz, yorumladığımız, kategorize ettiğimiz, yargıladığımız insanlar ruh dünyamızdaki izlerden başkası değildir. Çok bilgili olup insancıl yaşamamaktansa az bilgili olup insancıl yaşamak daha değerlidir.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik