Reklam
Reklam
istanbul escort

Bir Tayyareci Vecihi Hürkuş

Sizlere Fade stage& Coffe de oynayan güzel bir oyun tanıtacağız. Bu güzel oyunun ayrıntılarını haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Bir Tayyareci Vecihi Hürkuş
Bu içerik 1178 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

Haber: Onur Sancak

 

 

 

 

Tiyatro Sahne’den Bir Tayyareci Vecihi Hürkuş

Tek kişilik, tek perde oyun

Oynayan: T. Murat Demirbaş

Yazan: Mansur Erk

Reji: Orhan Karataş

Dekor-Kostüm, tasarım: Dilek Kaplan

Müzik: Fatih Veli Ölmez

Işık: Çetin Atay

R. asistanı: Burcu Akpınar

Ses ve ışık uygulama: Ümit Yıldırım

 

Editörün Notu: Sizler için gidip oyunu seyrettim. Çok güzel bir oyundu. Baştan sona temposu düşmeden seyrettim.  Zaman zaman iyi ki dediğimiz şeyler vardır ya, ben iyi ki bu oyuna gittim, iyi ki Murat Bey’le tanıştım diyorum. Çünkü oyun sonrası kendisiyle sohbet etme şansımız oldu. Kendisi gerçekten çok samimi ve içten birisi. Sizler için en kısa zamanda dergimiz için röportaj yapacağım. Her zaman söylediğim gibi tiyatro koltuklarını boş bırakmayın lütfen. O koltuklar dolu olduğu zaman oyuncular gerçekten daha coşkulu oynuyorlar. Bu coşkuyu onlardan esirgemeyelim. Tiyatrolarda buluşalım.

Bir başka oyunda buluşmak üzere sevgiyle kalın.

Tayyareci Vecihi Hürkuş Kimdir?

 İlk Türk uçağı Vecihi K-6’yı üreten ilk Pilotlarımızdan Milli Kahramanımız Vecihi Hürkuş’un hikâyesinin anlatıldığı “Bir Tayyareci Vecihi Hürkuş” adlı oyun; bir kahramanlık ve tutkulu bir havacılık sevdasının öyküsü. Her türlü zorluğun ve yokluğun yaşandığı Kurtuluş Savaşı yıllarında “Gelecek Göklerdedir” şiarına inanmış ve zehir gibi zekâsıyla yalnızca göklerde savaşmakla kalmamış ilk uçağı da üreterek sağlam bir vatansever olduğunu ispatlamış bir kahraman; Vecihi Hürkuş. Her ne kadar her başarısı cezalandırılmışsa da; o, hiç vazgeçmemiş ve havacılık tarihimize adını altın harflerle yazdırmıştır.

Cepheden cepheye koşan ve gösterdiği kahramanlıklarla düşman kuvvetlerinin bile saygı ve hayranlığını kazanan Vecihi Hürkuş’un destansı öyküsünün akıcı ve heyecanlı bir anlatımla sunulduğu oyun ses ve görüntü efektleriyle de zenginleştirilmiş samimi bir anlatıma sahip.

T. Murat Demirbaş Kimdir?

1974 Sivas doğumlu sanatçı, Anadolu Sanat Ortamı adlı toplulukta amatör olarak tiyatro yaşamına başladı. 1993 yılında ODTÜ Felsefe bölümüne kayıt yaptıran sanatçı aynı yıl AST’ın açtığı sınavları kazandı.

1994-95 yılında ‘Bir Halk Düşmanı’ adlı oyunla AST’da profesyonel tiyatroya adım attı. ‘Pazar Keyfi’, ‘Jan Dark Davası’, ‘Bir Ceza Avukatının Anıları’ gibi oyunlarda oynadı.

1995 yılında Ankara Üniversitesi D.T.C.F Tiyatro-Kuram bölümünü kazandı. Mamak Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nu kurup 3 sezon sanat yönetmenliğini yaptı.

Daha sonra çalışmalarına Ankara Ekin Tiyatrosu’nda devam ederken ‘SAHNE’ adlı tiyatro, opera-bale dergisini yayımlamaya başladı.

Sahne Dergisi Ankara Sanat Kurumu “Jüri Özel Ödülü ‘ne ve İsmet Küntay “Basın Ödülü’ne layık görüldü.

Ekin Tiyatrosu’nda ‘Vatan Kurtaran Şaban’ adlı oyunda “Mısta” rolüyle 2006 yılı Sanat Kurumu “En iyi Erkek Oyuncu” ödülünü aldı.

Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu’nda sahneye koyduğu aynı oyunla Direkler arası Tiyatro Ödülleri’nde “En İyi Yönetmen” ödülünü aldı.

2010-2011 tiyatro sezonunda Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu’nda ‘Eşeğin Gölgesi’ adlı oyunu sahneye koydu. Aynı yıl Ankara Tiyatro Fabrikası adlı toplulukla Avrupa’da oynadığı ‘Belden Aşağı Tesellisi’ adlı oyundaki performansı ile Direkler arası Tiyatro Ödülleri kapsamında “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü aldı.

Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Kerbela’ ve ‘Cesaret Ana ve Çocukları’ adlı oyunlarda oyunculuk yapan Demirbaş’ın halen Ankara Sanat Kurumu ve ASSİTEJ Türkiye Merkezi Yönetim Kurulu üyeliği devam etmektedir.

Demirbaş 2013-2014 tiyatro sezonunda Antalya Devlet Tiyatrosu’nda “Kurtuluş” adlı oyunu sahneye koydu.

Aynı sezon Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu’nun (OBKT) 50. yılı kapsamında “Bir Şehnaz Oyun”u, Ankara Halk Tiyatrosu’nda “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım”  adlı oyunu sahneye koydu.

2015-16 tiyatro sezonunda Nuri Pakdil’in “Umut” adlı oyununu Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sahneye koydu.

2016-17 sezonunda Van Devlet Tiyatrosu’nda “Hıdrellez” adlı oyunu yönetti.

2014-2016 yılları arasında Devlet Tiyatroları Sanat İletişim Koordinatörlüğü görevini de üstlenen DEMİRBAŞ; farklı gazete ve dergilerdeki yazılarının yanında halen SAHNE Dergisi yayın yönetmenliğine devam etmektedir.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik