Reklam
Reklam
istanbul escort

Doğukan Nazif Soykök "Benim yalnızlığım, insanlarla dolu."

Yakışıklı bir oyuncu Doğukan Nazif Soykök ile editörümüz Onur Sancak'ın güzel söyleşisini haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Doğukan Nazif Soykök
Bu içerik 14863 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

Söyleşi: Onur Sancak

 

 

 

 

Bize biraz yaşam hikâyenizi anlatır mısınız?

Yaşam öyküm herkes gibi aslında. Ev hanımı bir anne ve şoför bir babanın evladıyım. Ankara’nın Kurtuluş semtinde 1990 yılında doğmuşum. Mütevazı, birlik, beraberliğin, kardeşliğin bol olduğu bir yerde büyüdüm. Haylaz ve yerinde duramayan bir çocuktum.

Oyunculuk serüveninizden konuşalım birazda. Oyunculuk eğitimi aldınız mı?

Oyunculuğa 2014 yılında başladım. Otogarda bir otobüs şirketinde çalışıyordum. Annem bir gün benden gizli Sadri Alışık Kültür Merkezi'ne kayıt yaptırmış. Kurumda çok güzel eğitim aldım. Ankara'nın en gözde oyuncularından eğitim almak benim için büyük bir şanstı. Bu yüzden Sadri Alışık Kültür Merkezine çok şey borçlu olduğumu belirtmek isterim. Eğitim sürecim iki yıl sürdü. Öncesinde de. zaten Tokat Gaziosmanpaşa üniversitesinde Muhasebe daha sonra Anadolu Üniversitesinde de İktisat okudum. Bazen düşünmüyor değilim okuduğum bölüm ne, yaptığım meslek ne diye..

Tiyatro gösteriniz Kafka'nın Maymunu'ndan konuşalım birazda.

Franz Kafka’yla tanışmamda çok geç oldu aslında çok beğendiğim bir yazardı. Kendim hümanist bir düşünceye sahip olduğum için bu oyun benim sesimi duyurmamda büyük bir etken oldu. Çünkü bu oyun özgürlüğünde tutsak olmuş, ötekileştirilmiş, dışlanmış bütün canlılara yazılmış bir metin. İyi ki oynuyorum ve iyi ki riske girmişim diyorum şimdi.

İyi bir oyuncu olmak için neler yapmak gerekir?

Bence iyi bir oyuncu olmanın gerekleri; iyi bir gözlemci olmak, çok disiplinli olmak, halktan kopmamak ve halktan beslenmek. Asla kibir ve egoya yer vermemek ve en önemlisi İyi bir insan olmak ...

Yolun başında bir oyuncu olarak eksiklerinizi kapatmak için neler yapıyorsunuz?

Kesinlikle hocalarımın yakasından düşmüyorum.  Her gördüğümde onlardan bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Bir hocam derdi ki ben oyuncu oldum dediğin gün Bitersin. O yüzden sürekli bilgiye ve eleştiriye açık çalışmalarımı sürdürüyorum. İllaki geçen sezon oyunumuzla ilgili eleştiriler aldım. Bu sene daha çok çalışıp düzeltmeler yaptık. Hep Genco Erkal, Kayhan Yıldızoğlu, Yılmaz Guruda’ yı örnek almışımdır. Bizim için yıllar geçse de, onların eğitimleri hiç bitmedi. O yüzden tiyatronun üstatları onlar...

Eleştiri sizi yıpratır mı? Kendinizi eleştirir misiniz?

Eleştirilmeyi çok severim ve beni doğru eleştirenleri pür dikkat dinlerim. Asla yıpranmam tam tersi çok mutlu olurum ve daha çok çalışırım. Kendimi kesinlikle çok eleştiririm her oyundan sonra çayımı alır Zeki Müren’i açar kendi içimde oyunun muhasebesini yaparım.  İş felsefem "Ne kadar çok kaybedersen o kadar çok kazanırsın"

Şöhret?

"Sorumluluk"

Aşk?

"Mücadele"

Hedefiniz nedir?

Son nefesime kadar toplumun aynası olabilmek, en küçüğümüzden en büyüğümüze kadar sanatı sevdirmek ve iyilik dağıtmak...

Kendinizi İzleyicinize doğru ifade ettiğinizi düşünüyor musunuz? Yoksa anlaşılmıyorum mu diyorsunuz?

Her oyunun atmosferi farklıdır tabi ki… Tiyatro bu yüzden güzel. Bazı oyunların sonunda düşünmüyor değilim.  ama bu oyunda kendimi doğru ifade edebilmek için elimden ne gelirse yapmaya çalışıyorum. Bu her şeyden önce sanata ve Franz Kafka’ya ihanet olur. Bu yüzden bu sözlerin hakkını emeğini verip seyircimi sahneden memnun ayrılmasını sağlamak benim en önemli görevlerimden.

Birlikte aynı sahneyi paylaşmak istediğiniz isimler var mı?

Ben bu işe yıllarını, emeğini, ömrünü vermiş her üstatla çalışmaktan onur duyarım. Onlardan öğreneceğim en ufak şey benim için inanılmaz bir şanstır. Ama illa özel bir isim isterseniz "Erdal Beşikçioğlu"...

Aynalarla aranız nasıl?

Kardeş gibiyiz.  Çok severim.  Her sabah karşısına geçer ona hayatın yaşanmak için çok güzel olduğunu bugünde sağlıklı bir nefes aldığım için şanslı olduğumu söylerim. Sokrates’in en güzel felsefesini her gün üzerime giyerim "Ben bir hiçim"...

Kendinizi başarısız hissettiğiniz zamanlar oluyor mu?

Annem derdi ki: Oğul asla kendini övme. Hep böyle büyüdüm her yaptığım işte kendimi başarısız gördüm ki, daha iyilerini elde etmek için.

Yalnızlık yaşar mısınız?

Franz Kafka; "Benim yalnızlığım, insanlarla dolu."

Bir projede yer almak için ne gerekli sizce? Yetenekli ve başarılı olmak yeterli mi?

Bir projede yer almak için, sabırlı ve kendini ispatlamış olmalısın bunda kastım yetenek değil. Ahlaklı ve kişilere ayak uydurabilen , saygılı, özverili ,disiplinli ve çalışkan olmak yeterli benim için. Çok yetenekli olmak bir şey değiştirmez. Çaba harcanmadığı sürece başarı gelmez.

Bir oyuncunu olmazsa olmazları nelerdir?

Aklınıza gelebilecek her şeyi okumak, bilgi sahibi olmak, gözlem yapmak ve araştırmak.

Projelerinizden konuşalım mı?

Şuanda kendi oyunumla meşgulüm ilerisi için net bir şey söyleyemem. Çünkü bu iş anlık gelişir. Bir telefonla, ertesi gün bambaşka kişilerle bambaşka bir projede kendinizi bulmuş olursunuz.

Eğitim mi? yetenek mi?

Eğitimsiz donanımsız bir oyuncu bence oyuncu değildir. Yetenek bir oyuncunun yüzde yirmisini oluşturur geriye kalan yüzde sekseni eğitimle tamamlanır. Yani eğitim Şart.

Çok tanınmak sizi değiştirir mi?

Sanatla yatıp kalkan bir insan asla değişmemeli. Ünlü olmanın sorumluluğuyla daha çok üretmeli...

Yaptığınız en çılgınca şey?

Deliler gibi statta Ankaragücü diye bağırmak...

Kendinizi bir sözcükle tanıtsanız bu sözcük ne olurdu?

İyilik...

Şansın başarıya etkisi.

Başarı çabayla, emekle ve alın teriyle gelir bunların sonucunda da şans oluşur. Birbirlerini tetikleyen faktörler...

Mış gibi yapar mısınız?

Samimi olmayan insanın kişiliğinden şüphe duyarım. Hayatımda "Mış" gibi yaşayanların yeri yoktur.

Bir role nasıl hazırlanırsınız?

Şimdi her oyuncunun farklı metotları vardır. Bu yüzden bu pek açıklanabilir olamaz ama size Ufak bir ipucu vermek gerekirse en önce içimdeki duyguları, hissiyatı ve empati duygumu çalıştırırım.

Bir oyuncunun kuralları olmalı mı?

Bu sorunun cevabı oyuncudan oyuncuya değişir. Tabii ki üstatlara saygı duyarak söylüyorum ki benim kurallarım var ve o kurallara göre kendi mesleğimi icra ediyorum.

Bu rolü ben oynamalıydım dediğiniz bir tiyatro oyunu ya da film var mı?

Her role saygım vardır. Hocam derdi ki:" Küçük rol yoktur, büyük oyuncu vardır." Bana verilen her rolü çok çalışarak onu en iyi şekilde seyirciye servis etmek isterim.

Gelecek kaygısı yaşar mısınız?

Asla yaşamam. Anı yaşamayı daha çok tercih ediyorum.

Bu rolü oynamam dediğiniz karakter var mı? Yoksa her rolü oynarım ben oyuncuyum mu diyorsunuz?

Az öncede söylediğim gibi her role saygım var. Prensibim verilen her rolü seyirciye iyi servis etmeye çalışırım.

Bu güzel sohbet için çok teşekkür ederim.

Ben çok teşekkür ederim.

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Selamı TIRIN     0000-00-00 Adamsın
Fulya Gürle     0000-00-00 Başarılar dilerim güzel bir röportaj olmuş ...Özellikle anneyi bu yeteneği farkedip teşvik ettiği için gönülden tebrik ediyorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik