Reklam
Reklam
istanbul escort

Sema Atalay. “Hayvanlara çok acıdığım, üzüldüğüm için, onları yemek istemiyorum.”

Güzel oyuncu Sema Atalay ile editörümüz Onur Sancak güzel bir söyleşi yaptı. Bu keyifli söyleşiyi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Sema Atalay. “Hayvanlara çok acıdığım, üzüldüğüm için, onları yemek istemiyorum.”
Bu içerik 1153 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

Söyleşi: Onur Sancak

 

 

 

 

Bu kadar çok dizinin çekilmesine nasıl bakıyorsunuz? Kaliteyi azaltır mı?

Çok fazla dizi çekiliyor. Seçilen kastla ilgisi var. Çok güzel bir senaryonuz varsa, oyuncular da başarılı ise, iyi bir iş çıkarıyorsunuz demektir. Yanlış kast, yanlış senaryo, az bütçe,  uygulanan yanlış politikalarla beş bölümde kalkabiliyor diziler. Ama dizilerde ciddi bir kazanç kaynağı, bu inkâr edilemez.

İyi oyuncu tanımınız nedir?

İyi oyuncu,  doğal oyuncudur benim için. Empati yapan insanların, daha iyi oyuncu olabileceğini düşünüyorum. Kültür seviyesi de yüksek olması lazım bir oyuncunun. İyi gözlem yaparsanız daha doğal bir oyuncu olabilirsiniz. Benim için doğallık önemli bir ölçü.

Güzel bir hanımsınız. Güzellik sırlarınız var mı?

Genetik. Hiçbir şey yapmıyorum ama beslenmeme dikkat ediyorum. Veganım. Hayvansal hiçbir şeyi yemiyorum, içmiyorum. Bilinçli besleniyorum.  Proteinimden de geri kalmıyorum. Onu da eksik etmiyorum. Araştırarak, okuyarak dikkatli besleniyorum. Hayvanlara çok acıdığım, üzüldüğüm için, onları yemek istemiyorum.

Hayvanları çok sevdiğinizi biliyorum. Biraz hayvan sevginizden konuşalım mı?

Benim için hayvan sevgisi sonsuz bir sevgi. Hiçbir canlıya kıyamıyorum. Sosyal medyada her gün felaket haberlerini okuyoruz. Bu benim canımı çok yakıyor. Onlar için bir şeyler yapabilmeyi, yardım edebilmeyi, onları mutlu etmeyi çok isterdim.

Popüler kültürün bir parçası olan tanınmışlık sizin için ne kadar önemli?

Benim için çok önemli değil. Oyunculuğu çok seviyorum. Severek yaptığım bir iş. Ben üniversite yıllarından beri bu işin içindeyim. Tiyatro yaptım, dublaj yaptım, program yaptım, yıllarca oyunculuk yaptım. Bir sinema filmindeki oyunculuğumdan dolayı altın portakal aldım. Tanınmak beni mutlu ediyor ama çok da önemli değil.

Bol reyting alan işler her zaman başarılı mıdır?

Hayır. Bu bir ölçü değil. İzleyici kitlesiyle alakalı bir şey. Benim hiç hoşlanmadığım bir dizi çok beğenilebiliyor. Zevk meselesi diye düşünüyorum.

Yeni bir dizi projesi var mı?

Bir dizi projesi ajansım tarafından geldi. Sanırım senaryo ile alakalı bir problem varmış. O yüzden biraz duraksadı. Yeniden gözden geçirilmesi gerekiyormuş. Yine ajansımdan bir sinema filmi için bir teklif geldi. Ondan haber bekliyorum.

Ödüllere nasıl bakıyorsunuz. Ödüller hep hak edilenlere mi veriliyor?

Bence evet. Bu tek kişinin kararıyla verilen bir sonuç değil ödül. Jüride birkaç kişi oturuyor. Seyrettiğiniz zaman hak ettiğini görüyorsunuz. Benim için çoğu zaman böyle oluyor.

Bir iki bölümde görünen kişiler oyuncuyum diye etrafta geziyor. Oyuncu olmak bu kadar kolay mı?

Bu biraz yetenekle alakalı. Oyuncuysan eğer gayret sarf etmen gerekiyor. Yetenekliysen, gözlem yapıyorsan fark ediliyorsun. Dediğiniz şekilde kolay değil elbette.

Bir oyuncu ulaşılmaz mı olmalı?

Yok. O çok antipatik, çok itici bir durum bence. Sadece sanatçı değil ki, politikacılar, başka meslekten de insanlar var. Ulaşılmaz gibi davrananlar bence çok itici. Peşinden koşmak zorunda olan gazetecilere üzülüyorum. Ben olsam koşmam. Belki mecbur kalıyorlar ama cevap vermiyorlarsa daha fazla peşlerinden gitmemek lazım.

Rol seçer misiniz? Yoksa ben oyuncuyum her rolü oynarım mı diyorsunuz?

Yeterince beni mutlu edecek bir rol mü ona bakarım. Çok değişik karakterleri oynamak bence çok önemli. Köylü bir kadını da, şehirli bir kadını da oynayabilmelisin. Kötü kalpli bir kadını, cadıyı da oynayabilmelisin. Bir oyuncu her rolü oynayabilmeli. Rolün ağırlığı önemlidir. Belki ona göre seçilebilir.

Ünlü isimler tiyatro koltuklarını dolduruyorlar. Tiyatro koltuklarını doldurmak için iyi oyuncu mu olmak gerekir yoksa ünlü mü?

Oyuncu çok önemli. Güzel bir eser olabilir. Oyunun kitabını okumuşsunuzdur, çok beğenmişsinizdir. Oyundan o tadı alamazsınız bazen. Oyunu seyrettikten sonra, eyvah! Dersiniz. Bu oyuncu iyi oynayamamış. Elbette oyunculuk çok önemli. İyi oyuncuysa bol seyircili oluyor.  Ünlü olması artısı. Ama isimsiz bir oyuncu da, muhteşem bir oyunculuk sergilemişse aynı ilgiyi görür, seyirciyi toplar.  Ünlü olması bu işi biraz daha kolaylaştırıyor, bunu da inkâr edemeyiz.

Oyuncu olmanın ayrıcalıkları nedir?

Tanınıyor olmanız, insanların sevgisi size bazı kolaylıkları getiriyor zaman zaman. Bir işiniz var, vaktiniz yok, endişelisiniz, yetişir mi, yetişmez mi diye o arada sizi tanıyıp size kolaylıklar yapabiliyorlar. Sema hanım sizi seyrediyoruz, çok seviyoruz, size nasıl yardım edebiliriz diyorlar. Hem sevgileri, hem de ilgileri çok mutlu ediyor. Bazen işleriniz daha çabuklaşıyor tanınıyor ve seviliyor olmanızdan dolayı.

Bir projede yer alırken kaygılar yaşar mısınız?

Başta bir düşünürüm. Proje tutacak mı, başarılı olacak mı diye. Diğer oyuncular iyi olacak mı, bu kadar emek, bu kadar uğraş boşa mı gidecek diye kaygılanıyorum bazen. Kaygı mutlaka oluyor başta. Olmaması da imkânsız.

Olmazsa olmazlarınız nelerdir?

Kedim, annem ve kardeşim. Biz birbirine bağlı bir aileyiz. Resim yapıyorum, resmin hayatımda mutlaka yeri vardır. İngilizce çalışıyorum. Elbette onun da yeri önemli.

Yalnızlık yaşar mısınız?

Hayır. Kendimi yalnız hissetmem.

Mış gibi yapar mısınız?

Hayır. Katiyen yapmam.  Bu açıdan da çok iş kaybına uğradım. Hislerimi çok belli ettiğim için bazen karşıdaki kişilerin hoşuna gitmiyor. Numara yapamıyorum. Gereksiz buluyorum.

Bu yoğun günde benimle söyleşi yaptığınız için çok teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim. Çok tatlı bir söyleşi oldu.

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik