Reklam
Reklam
istanbul escort

Günyüzü” Henüz olmak istediğimiz yerde olduğumuzu düşünmüyoruz.”

Günyüzü ile yaptığımız keyifli ve güzel söyleşiyi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Günyüzü” Henüz olmak istediğimiz yerde olduğumuzu düşünmüyoruz.”
Bu içerik 1192 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

Söyleşi: Onur sancak

 

 

 

 

Biraz grup üyelerinizi tanıtır mısınız?

2002 yılında kurulan grubumuzun kemik yapısı solo vokalde Deniz Polat, bağlama ve solo vokalde Sami Bozkurt, akustik gitar ve solo vokalde Özkan Telatar ve akustik davulda Serkan Nemli olmak üzere dört kişiden oluşmakta. Ancak konserlerin türüne niteliğine göre eleman takviyesi yapmaktayız. Zaman zaman sahnede akordeon ile veya tulum ile veya klarnet ile görürseniz şaşırmayın.

 Grup olmak zordur. Siz bu zorluğu yaşıyor musunuz?

Tabi ki yaşadığımız zorluklar var. Ama güzel olanı bu zorlukları aşabilecek güce sahip olduğumuzu biliyoruz. Ne kadar ayrı kalsak ta ayrı değil yollarımız. Bunun bilinci ile zorlukları aşıyoruz.

2009 yılında çıkan albüm projenizden sonra yeni çalışmanız oldu mu?

2009 yılındaki Günyüzü ismini taşıyan albümden sonra Karadut karma albümüne Ramo isimli bir Bosna Hersek ezgisi ile katıldık. İlk albümümüzden sonra internet temelli projelere yoğunluk verdik. Sözlerini Barış Çelimli ile birlikte yazdığımız müziği Deniz Polat'a ait olan Gecesini Yaşamayan Şehir şarkısını kaydedip klip çektik. Merak edenler için youtube kanalımızda yayındadır. Ayrıca Mari Kız isimli bir Gagavuz ezgisini kaydettik. Akustik kayıtlarımızdan bir Makedon ezgisi olan Makedonsko Devojce adlı eser ile Gong Akustik ile birlikte kayıtlarını yaptığımız Deniz üstü köpürür adlı bilinen bir ege türküsü ve ayrıca Turnam isimli geleneksel bir eser ile çalışmalarımız devam etti.

Biraz da konserlerinizden konuşalım. Konser programınız belli mi? Konserleriniz nasıl geçiyor?

17 Ekim tarihinde ‘Anadolu’nun Ezgileri Dile Geliyor’ başlığı altında gerçekleştirmiş olduğumuz konser ile Eskişehir’de idik. Buradan ben konseri organize eden misafirperverliğini bizlerde esirgemeyen Kemal Tartıcı, Emre Mangaltepe ve bizi bağışlasın soyadını anımsayamadığımız sevgili Halil dostlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Böylesine güzel bir organizasyon için ellerini taşın altına koydular. Bizler de Anadolu’nun kültürlerini sunmaya çalıştık Eskişehir halkına. o gün bizi yalnız bırakmayan tüm dinleyicilerimize de sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Ayrıca 14 Aralıkta Elektrik Mühendisler Odası Ankara Şube Geleneksel gecesinde idik. Orda da çok güzel birlikteliklerimiz oldu. Güzel dinleyicilerle bir araya geldik.

Günyüzü’nün dinleyici kitlesi kimlerden oluşuyor?

Günyüzü’nün dinleyici kitlesi; gençliğin dinamizmini taşıyabilen yeniliklere açık herkes Günyüzü dinleyicisi olabilmekte. Ve her geçen gün sayıları artmakta.

Ben biraz da projelerinizden konuşmak isterim.

Üretmek odaklı projelerimiz her zaman önümüzde duruyor. Bizleri yakından takip edenler bunları bizlerden sonra en önce duyanlar olurlar. 2019 yılında yepyeni projelerle karşınızda olacağız. Bunlar daha çok canlı sahne performansları ile ilgili projeler olacak. Sahnede iken seyirciden almış olduğumuz tat ve keyif çok başka bizim için. O yüzden de canlı performans projelerine ağırlık veriyor olacağız.

Grubumuzun beyni dediğiniz bir isim var mı? Yoksa bütün kararları alırken hepiniz söz sahibi oluyor musunuz?

Grupta herkesle yeteneklerine göre bir işbirliği yapılmış durumda. Hepimizin fikirleri ve düşünceleri eşit derecede önemlidir. Bizde kararlar oturup hep beraber alınır. Grubumuzu ayakta tutabilmek için çok önemli olan; sahip olduğumuz farklı düşünce yapısını lehimize çevirebilmeyi başarabildiğimizi düşünüyoruz.

Günyüzü olmak istediği yerde mi?

Henüz olmak istediğimiz yerde olduğumuzu düşünmüyoruz. Ancak hedeflediğimiz yere ulaşmak için de önümüzdeki engelleri birer birer aşacağımızı biliyoruz.

Bar çalışması yapıyorsunuz. Bar çalışmasının zorlukları var mı?

Zorlukları var tabi ki. Ama bir o kadar da keyifli tarafları var. Birbirini dengeliyor. Mekân itibariyle eğlenme odaklı olması zaman zaman bizim için dezavantaj olabiliyor. Fakat başka bir açıdan bakarsak yine aynı etkenlerle insanların coşkusu ve keyfi bizi daha çok tetikleyip rahatlatabiliyor.

Ülkedeki gruplarla, yurt dışındaki gruplar arasında fark var mı müzikal anlamda?

Yurtdışındaki çalışma koşullarını birebir yaşamadık ancak mutlaka farklılıklar vardır. Zordur biz de sanat ile uğraşmak.

Dünya sahnelerinde sizi görebilecek miyiz? Kendinizi dünya sahnelerinde ne kadar şanslı hissediyorsunuz?

Neden olmasın?

Grup üyeleri zaman zaman birinin öne çıktığını düşünüp kıskançlıklar yaşıyor mu?

Böyle bir sıkıntı pek yaşamadık ama yaşasak bile karşılıklı iletişim sayesinde aşabileceğimize inanıyoruz.

Müzikal anlamda sizi destekleyenler oluyor mu? Yoksa önünüze engeller çıkarıldığını mı düşünüyorsunuz?

Müzikal anlamda desteklendiğimizi çok fazla söyleyemeyiz. Hatta bazen engeller bile çıkarıldığını söyleyebiliriz. Bu anlamda Günyüzü dinleyicilerine çok teşekkür ediyoruz.

Ünlü olmadan piyasada iyi mekânlarda olmak zordur. Ünlü olmak gibi bir kaygı yaşıyor musunuz?

Ünlü olsak bazı şeyler daha kolay olacaktı belki de.

 Ödüllere nasıl bakıyorsunuz? Ödüller teşvik edici mi? Her zaman hak eden mi alıyor?  Bir çalışmayı yaparken ödül kaygısı yaşar mısınız?

Çok klasiktir belki ama sanatçı için çok önemli olduğunu düşündüğümüz alkışlar bizim için en büyük ödüldür.     

Birbirinizin kızdığınız taraflarınız var mı? Varsa nelere kızarsınız?

Her şeyden önce insanız olmaz mı? Tabi ki var.

Çok teşekkür ediyorum.

Biz teşekkür ederiz.

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik