Reklam
Reklam
istanbul escort

Deniz Güvenç ‘’ Rol seçmem her rolü oynayabileceğimi düşünüyorum.’’

Deniz Güvenç ile her şeyi konuştuk. Eğreti gelin filminde hem oynadı hem yönetti. Yaptığımız güzel ve keyifli söyleşiyi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Deniz Güvenç ‘’ Rol seçmem her rolü oynayabileceğimi düşünüyorum.’’
Bu içerik 1242 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

Söyleşi: Onur Sancak

 

 

 

 

Biraz yaşam öykünüzü anlatır mısınız?

Kalbi delik bir bebek olarak doğdum, 7 yaşına kadar ameliyat olamadığım için çocukluğumu o yaşa kadar yaşayamadım. Arkadaşlarım oynarken onları izleyerek zaman geçiriyordum. Sanırım o zamana kadar oynayamamanın acısı çıkarıyorum hala.. 6 yaşında ilk kez sahneye çıktım, hastalığım falan umurumda olmamıştı, o kadar mutlu olmuştum ki, bana ilaçlardan daha iyi gelmişti. Sonrasında kurslar, eğitimler.. Yaşamım boyunca yaptığım en güzel iki şey oyuncu olmaya karar vermek, ve evlenip eşim ve iki çocuğumla mutlu bir aile olarak yaşıyor olmam bence..

Tiyatro tutkunuzu biliyorum. Biraz da tiyatro serüveninizden konuşalım mı?

Tiyatro bir insanın hayatını nasıl değiştirir bir örneği olabilirim ben. Kendimi en özgür, en mutlu, en rahat hissettiğim yer bu tozlu sahne.  Küçük Gecekondu  bir mahallede büyüyen ben,  Tiyatro ile  o dumanı tüten küçük  evde koca bir dünya yaratmıştım kendime. Tabii ağabeyim Zaim Güvenç sayesinde oldu bunların tümü. Hala benim ustam, hocam Zaim Güvenç’ e ne kadar teşekkür etsem azdır. Birlikte kurduğumuz film tayfasında hayallerimizi, dünyamızı renklendirmeye devam ediyoruz..

Eğreti Gelin Ladik filmini hem yönetip hem de oynadınız. Bu filmden konuşalım mı?

Eğreti Gelin Ladik filmini yine ağabeyim Zaim Güvenç ile birlikte yönettik,  naçizane oynadık.  Bu film aslında geri planında da, varoluş sürecinde de bir film olacak kadar hikâyesi bol bir film oldu. 4 çılgın arkadaşın gözü kara ama sağlam adımlarla başlayıp bitirdiği bir proje oldu. Zaim Güvenç, Şükran Kozalı, Özgür Bacaksız ve ben yapımı üstlendik. Yeşim Salkım, Sevinç Meşe, İlkay Kayku, Tarık Günersel, Zeynep Aytek Metin, ve daha bir çok güçlü ismin aramıza katılmasıyla hayallerimiz gerçek oldu..

Film içinize sindi mi? Yapmak istediğiniz her şeyi yaptınız mı?

Film tabii ki içime sindi, Ancak Bağımsız sinema yapmanın zorluklarını hissettik. Özellikle bütçe konusunda gücümüz daha fazla olsaydı en azından PR’ a bütçe ayırabilir ve salon sayısını arttırabilirdik. 

Filmi tamamlayamama kaygısı yaşadınız mı?

Ben kendi adıma çekimler esnasında yaşamadım, Ancak film bitip kurgusu, tanıtımı vizyona girmesi sürecinde endişelerim olmadı dersem yalan olur.

Eğreti Gelin Ladik filminiz çeşitli ödüller aldı. Biraz da bu ödüllerden konuşalım.

Ödül bizim gibi bağımsız sinemacıları teşvik eden, Moral veren şeyler. Bende bu kadar. Başka bir anlam ifade etmiyor. Ülkemizde çok az sayıda adil festivaller olduğunu düşünüyorum..

Yönetmen koltuğu mu? Kamera önü oyunculuğu mu?

Yönetmenlik asla istediğim bir şey değil, bundan sonrada olmaz.. Kamera oyunculuğunu ise reddediyorum. Oyuncu oyuncudur arkadaş, Kamerası, sahnesi olur mu hiç. Ticari terimler bunlar.

Bir iki bölümde görünen kişiler oyuncuyum diye etrafta geziyor. Oyuncu olmak bu kadar kolay mı?

Oyuncu derken neyi kastettiğimiz çok önemli, dediğiniz gibi bir iki bölüm görünen oyuncuyum diye gezinir, güzeldir veya yakışıklıdır şans bulur oyuncuyum diye gezinir, yapımcıyı, yönetmeni tanır oyuncuyum diye gezinir, örnekler çoğaltılabilir. Benim için oyuncunun er meydanı sahnedir.  Diğer birçok kriteri saymayım bile klişelere girmeyelim.  Ama Oyuncuysan eğer  başta birçok gözlüğün olmalı sadece bakmak için değil görmek için..

Oynadığınız dizilerden konuşalım birazda. Hangi dizilerde oynadınız?

Beni Affet,(Dr.Sinan)  Unutma beni(İlyas)   ve benim için çok özel bir yeri olan Behzat Ç. (Yılmaz) Hepsinde çok keyif alarak oynadım. Ankara Dizi Sektöründe daha fazla yer bulmalı diye düşünüyorum.

Bir oyuncu ulaşılmaz mı olmalı?

Herkesin olduğu gibi özel hayata saygı çerçevesinde herkese ulaşılabilir olmasından yanayım.

Rol seçer misiniz? Yoksa ben oyuncuyum her rolü oynarım mı diyorsunuz?

Rol seçmem her rolü oynayabileceğimi düşünüyorum. Yeter ki senaryo içime sinsin..

Ünlü isimler tiyatro koltuklarını dolduruyorlar. Tiyatro koltuklarını doldurmak için iyi oyuncu mu olmak gerekir yoksa ünlü mü?

Cevabı vermişsiniz aslında, ancak şuna bakmak gerekiyor, gerçekten iyi oyuncu olduğu için ünlü olduysa tabii ki koltukları dolup taşar. Ama ne oyuncular var izlenesi ünlü olmadığı için koltukları boş kalıyor.. Bence tüm suç televizyonlarda.

Olmazsa olmazlarınız nelerdir?

Ailem..

Yalnızlık yaşar mısınız?

Yalnız kalıp kendimi dinlemeyi severim.

Eğitim mi, yetenek mi?

Her ikisi de..

İyi oyuncu tanımınız nedir?

İyi oyuncu başta kendine bakmalı, sonra etrafına, sonra ülkesine, sonra dünyaya, ağaca , çiçeğe, böceğe.. Yani Gözlemlemeli, sevmeli, okumalı araştırmalı, geliştirmeli ve sağlığına dikkat etmeli..

Popüler kültürün bir parçası olan tanınmışlık sizin için ne kadar önemli?

Koltukları dolduracak kadar önemli.

Hedefiniz nedir?

Bir ömür boyu oyunculuk anlamında iyi bir öğrenci olarak hayatımı sürdürmek.

Bol reyting alan işler her zaman başarılı mıdır?

Başarı kriteri para ise evet. Yok Sanat ise çok diziler filmler gördük bol reyting alıp oyuncular dahil içi bomboş olan..

Şimdi neler planlıyorsunuz?

2018 gerçekten çok verimli geçti, Eğreti Gelin Ladik filmimiz yanı sıra Gökhan Pekdemir yönetmenliğinde Kumanda adlı bir kısa film çektik. Daha önce yine Gökhan’ın çektiği ve yine benim oynadığım FÜG adlı kısa film gibi Yurt içi ve dışında birçok festivalde Ödüller ile döndük. Benim yazdığım ve oynadığım Tek kişilik gösterim Bizimkiler adlı oyunum oldu. Son olarak 2019 a merhaba dediğimiz bu günlerde Özgür Bacaksız arkadaşımla çalıştığımız ve yakın zamanda sahneleyeceğimiz iki kişilik harika bir oyunla geliyoruz..

Bu soğuk günü benimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

Asıl Ben teşekkür ederim. Çok güzel bir sohbet oldu..

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik