Reklam
Reklam
istanbul escort

Faik Aslan “Kendimi yakışıklı bulmuyorum.”

Faik Aslan'la çok samimi bir röportaj gerçekleştirdik. Her şeyi konuştuk. Bu güzel söyleşiyi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Faik Aslan “Kendimi yakışıklı bulmuyorum.”
Bu içerik 15778 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

 

Söyleşi: Onur Sancak

 

 

 

Biraz sizi tanıyabilir miyiz?

Faik Aslan,  29 /01/ 1987 Yılında Adıyaman’da doğdum. Küçük bir köyde ilk ve ortaöğretim eğimimi tamamladıktan sonra,  şartlar gereği Gaziantep’te lise eğitimimi tamamladıktan sonra çeşitli illerde bir çok alanda işçilik yaptım ve  şuan bir kamu kuruluşunda aktif olarak hizmetimi devam ettirmekteyim. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi eğitimim devam etmektedir.

Tiyatro ile tamamen şans eseri tanıştım 2010 senesinde Tiyatro yolcuları adı altında yaklaşık bir senelik eğitimden sonra sahne almaya başladım ve o günden sonra olmam gereken yerin sahne olduğuna karar verip üç sezon boyunca aynı ekibin bünyesinde sahnelerde yer aldım.

Bu alanda kendimi daha çok geliştirmek için nitelikli atölyelere dahil oldum.

Ankara Sinema ve Medya Akademisinde Fotoğrafçılık Senaryo Sinema Film Yapım Eğitimi alarak bu alanda birkaç projem oldu.

2013 yılında Kendi Tiyatrom olan Sis Perdesi Oda Tiyatrosunu kurdum ve beş sezondur aktif olarak sahne üzerindeyiz, bünyemizde 25 kişilik kadro ve eğitim atölyesi bulunmaktadır.

2016 yılında Keçiören Gençlik Merkezinde Gönüllü tiyatro eğitmenliği yaptım.  Yaklaşık bir sene bu süreç içerisinde Gençlik ve Spor Bakanlığının düzenlemiş olduğu Hayallerini Sahneye Taşı adlı tiyatro yarışmasında Merhamet ve Adalet Adlı Tiyatro eserimi sahneye taşıdım ve İl bazında 1.’lik aldım.

Kamera önü olarak TRT Okulda, Hayata Tutunanlar Adlı Projede yer aldım.

Tiyatronuzdan ve oyunlarınızdan konuşalım mı biraz?

Tiyatromuz Sanat amaçlı olup ticari kaygımız bulunmamaktadır. Oyunlarımız kadro ve yapıya göre değişmektedir.

Amacımız kimseyi tiyatroya küstürmek değil,  bu işi en dürüst şekilde yapıp herkese o sanatı aşılayıp bu yolda uzun vadeli ve daha başarılı olarak devam etmek.

Hedefiniz nedir?

Hedef olarak geç kaldığımı düşünüyorum ve tiyatromuzun hak ettiği yerlere çıkararak daha başarılı ve daha kalıcı olmak.

Popüler kültürün bir parçası olan tanınmışlık sizin için ne kadar önemli?

Her alanda olduğu gibi benim için de önemli tabii ki,  ama bu önem benlik duygusu değil daha çok tiyatro için olmalı diye düşünüyorum.

Birkaç projede görünen insanların birden kimlikleri değişiyor, farklı davranmaya başlıyorlar. Sizde bunun nedeni nedir? Tanınan insanlar neden kimliklerini değiştirirler?

Tabii ki şöhret olmak tanınmak insanın yapısını değiştiriyor. Ben bu alanda egonun baskın olduğunu düşünüyorum. Geldiğimiz yerleri asla unutmamalıyız. İsmimizin markası yaptığımız işlere bağlıdır.

Rol seçer misiniz? Yoksa her rolü oynarım mı dersiniz?

Rol seçmem verilen her rol için gecemi gündüzüme katarım.  Bu yüzden birçok arkadaşım benim deli olduğumu düşünürler.  Ansızın onlara oyun oynar replik atar ve şaşırtır,  dışarıdan tepkilere göre karakterin oluşumun ön hazırlığını yapıp daha iyi nasıl yaparım diye bol bol araştırır ve uykusuz kalırım.

Oynadığınız karakterlerle karıştığınız dönemler oldu mu?

Tabii ki oldu. Bütün duyuları kullanarak hazırlandığınız zaman o sahnede,  siz siz olmaktan çıkıyorsunuz ve oyunculukta zaman mekân bütünlüğü önemlidir hazırlık süreci boyunca o dönemde yaşarsınız.  Hatta oyun bittikten sonra yaklaşık 3 veya 4 ay gibi bir sürede o dönem ve rolden çıkamıyor.  Bazen gerçekten o karakter miyim diye sorguladığım olmuştur.

Kendinizi sık eleştirir misiniz?

Ben eleştirmem eleştiri alırım.  Tabii sanat ile uğraşıyor ve bu yolda hedefleriniz var ise beni eleştiren her kim ise onun kendi ağzımdan kendime sorar ve doğruyu bulurum.

Eleştiriye açık mısınızdır? Eleştiri sizi nasıl etkiler?

Açık olmak zorundayım mesleğim gereği. Beni daha ileriye götüreceğine eminim.  Bu yüzden her türlü eleştiri önemli benim için. Tabii ki eleştiri bazen sizi altüst edebilir ama bu güzel bir şey.  O karmaşıklığın içinden çıkmak sizin elinizde.

Kendinizde neleri beğenmiyorsunuz?

Herkesi aynı görmek bana zarar veriyor.  bu yüzden bu huyumu beğenmiyorum. Çok vurdumduymaz bir adamım ve bu çevremdeki insanları kasabiliyor ve tartışmalara neden oluyor. Çok güveniyor ve çok darbe alıyorum.

Eğitim mi, yetenek mi?

Eğer yeteneğiniz var ve eğitiminiz yok ise pek bir yere varacağınızı düşünmüyorum, ama eğitimle bunu görür ve sahaya atılabilirsiniz.  Önemli olan o yeteneği kullanmayı öğrenmek bu da eğitim ile gerçekleşebilecek bir durumdur.  Bir Makine düşünün teknik özelliklerini ne kadar çok bilirseniz o makinayı daha düzgün ve verimli kullanırsınız. Cehalet bilgisizlikten gelir.

Çok fazla dizi var. Ekranda bu kadar çok diziye ihtiyaç var mı? Bu durum yapılan işlerin niteliğini azaltır mı?

Benim pek ilgi alanıma girmiyor.  çoğu dizinin niteliksiz ve sadece ticari amaçlı olduğunu düşünüyorum. Eğer izlediğim bir şey bana nitelikli bir fayda sağlamıyorsa pek ilgilenmem.

Bol reytingli işler başarılı mıdır?

Toplumun bilinç seviyesine yoruyorum bu durumu.

Ödüllere nasıl bakıyorsunuz? Ödüller hep hak edenlere mi verilir?

Ödüller yaptığınız iş için önemli bir motivasyon diye düşünüyorum. Hak edenlere verildiğini düşünmüyorum. Aynı durumları yaşamış biri olarak.

Dostlarınız var mı?

Önemsediğim değer verdiğim,  yıllarca bu işlerde beraber olduğum bir sürü dostum ve bir sürü güzel insan var hepsi iyi ki hayatımda.

Mütevazı mı yaşarsınız?

Mütevazı ve kibar olarak yaşamak en değer verdiğim konudur.

Hayatı ne kadar ciddiye alırsınız?

Pek ciddiye almam.  Çünkü ben deliyim

Aynalarla aranız nasıl? Kendinizi yakışıklı buluyor musunuz?

Vücudum benim enstrümanımdır.  Bu yüzden severim.  Kendimi yakışıklı bulmuyorum.

Aşk desem?

Çok güzel severim.

Çapkın mıdır Faik Aslan?

Her erkek kadar.

Kendinizi tek sözcükle anlatsanız bu sözcük ne olurdu?

Çılgın.

İyi oyuncu tanımınız nedir?

İyi oyuncu her alanda kendini geliştiren,  eleştiriye açık ve sürekli kendini yenileyendir.

Neden herkeste çabucak şöhret olma merakı var?

Toplum desek bence doğru olur.

Başarısız oldunuz mu?

Tabi ki her insan gibi benimde başarısızlıklarım oldu.

Projelerinizden konuşalım birazda. Şimdi neleri plânlıyorsunuz?

Şimdi yeni oyunlarımız olacak. Bunu en başarılı şekilde topluma tiyatro seyircisine sunmak hedefindeyiz. Tiyatroyu çok seviyorum ve benliğimi tiyatro ile buldum bu yüzden sadece tiyatro projeleri hedefimde.

Bu güzel söyleşi için çok teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim bu güzel söyleşi için onur duydum, yolunuz,  yolumuz açık olsun

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
nur     2019-01-24 bu adam kral sanat için çabalayan emek veren adamlar iyi ki varlar
melike     2019-01-22 Adam gayet yakışıklı ve sempatik
Zeliş     0000-00-00 Bazen sevdiğiniz şeylerle ilgili birşeyler yapmak istersin. Eğer biraz tecrübe edinmişsen de kaş yapabilmek için gözü sakınırsın artık . Gerçekten size ayna olan sizin ruhunuzu taşıyan insanlarla yola çıkarsın. Hatta uzunca bir süre beklersiniz. Ben sis perdesi oda tiyatrosu ekibinden bir kalp olarak iyi ki Faik Hocaya denk gelmişim diyebiliyorum. Yaptığı yapacağı ve hatta yapacağımız her işte birbirimizi yeri geldiğinde eleştirerek yeri geldiğinde ayakta alkışlayarak hep destek olucaz. Çılgın
Aziz     0000-00-00 Faik hocam, olduğu gibi görünen ve öyle olan dahası tiyatroyu sevdiren bir tiyatro ve sanat sevdalısıdır. Tanımaktan mutluluk duyduğum bir şahsiyettir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik