Reklam
Reklam
istanbul escort

Yusuf İpek “En büyük yalnızlığım hiç kimsenin olmadığı hatta hiçbir sesin bile olmadığı bir yerde oturup kendimle kalıp hata ve kusurlarımı düşünmek.”

Tiyatronun mutfağından bir isim, ışık,efekt ve ses teknisyeni Yusuf İpek ile yaptığım söyleşiyi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Yusuf İpek “En büyük yalnızlığım hiç kimsenin olmadığı hatta hiçbir sesin bile olmadığı bir yerde oturup kendimle kalıp hata ve kusurlarımı düşünmek.”
Bu içerik 1537 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

Söyleşi: Onur Sancak

 

 

 

 

Tiyatrodaki işinizden konuşmak istiyorum. Yaptığınız işi bize anlatır mısınız?

Tiyatroda, ışık, efekt ve ses kısmını yapıyorum. Benim yaptığım önemli aslında. Oyunun bel kemiği bence. Benim ufacık hatam sahnenin gecikmesini sağlar. Yanlış yerde girdiğim müzikler oyunun ahengini bozar. Bu gerçekten de titizlik ve disiplin isteyen bir iş. Oyuncularla bire bir iletişim halinde götürüyoruz bu işi. Bu işi severek yapıyorum. Zaten hiçbir iş sevilmeden yapılamaz.

Tiyatronun başka alanlarıyla ilgileniyor musunuz?

Aslanda benim yaptığım iş tüm alanlarda bilgi sahibi olmamı gerektiriyor. O yüzden şu alan ya da bu alan diye ayırım yapmıyorum.

Belli bir birikiminiz var. Oyun yönetmeyi düşünüyor musunuz?

Bir önceki soruda da, ışık efekt ve sesin ne kadar titizlik ve disiplin isteyen bir iş olduğunu söyledim. Oyun yönetmek o kadar basit bir iş değil. Hiçbir zaman da öyle bir düşüncem de olmadı.

Oyuncuları eleştirir misiniz?

Oyunu en iyi izleyen izleyici benim. En ufak detayına kadar izlerim. Ben de dâhil, oyuncularda birçok hata yapıyoruz zaman zaman. Ama bunu abartmadan, birbirimizi kırmadan, eleştirel söylüyoruz.

Bir oyunu izlerken nelere dikkat edersiniz?

Her oyuncunun bir oyunda iki, üç karakter oynadığı oyunlar vardır. Benim dikkat ettiğim şey, oyuncunun giydiği rolü, karakterdeki mimik ve jestleri verebiliyor mu buna dikkat ederim. En önemlisi giydiği karakteri bana ve seyirciye anlatabiliyor mu, ben ona bakarım.

Siz hangi tür tiyatro oyunlarından hoşlanırsınız?

Ayırt etmem. Ben bu işin içindeyim. Duygularımı katarsam, hoşlanmadığım tarzda başarılı olamam diye düşünüyorum. Bence benim işimi yapan herkes tarafsız olmalı.  Her oyuna aynı yaklaşmalı. Doğrusu da bu bence.

Tiyatro mesaj vermeli mi?

Tabii ki en önemli mesajı tiyatro vermeli. Tüm oyunlarında mesaj var bizim tiyatronun da.

Tiyatronun rolü nedir?

Öncelikle tiyatro insanı insan yapan, insanı anlatan, bir derdi olan, günlük yaşantının bir parçası.  O yüzden tiyatronun rolünün önemli olduğunu düşünüyorum.

Tiyatro sadece eğlence olarak görülüyor. Bu konuya nasıl bakıyorsunuz?

Eğlendirirken, düşündüren, güldüren ve öğreten bir sanat tiyatro. İçinde eğlenceli kısmı da var elbette. Ama sadece eğlence diyemeyiz. Tiyatro konuşmaya kalksak sabaha kadar sürer bu konu. Sanırım bu kadar yeter.

Özel tiyatro biletlerinin pahalı olduğu söyleniyor. Buna katılıyor musunuz?

Bunu bütün tiyatrolar için söyleyemem. Bunların içinde pahalı olanda vardır, ucuz olanda vardır. Bizim tiyatromuz her bütçeye uygun oyunlar sergiliyor. Oyunlarımızın kalitesinden ödün vermeden ucuz biletle seyirciyle buluşturuyoruz. Bu konuda değerli yönetmenimiz ayın zamanda tiyatromuzun kurucusu Bahadır Tokmak’a birbirinden güzel tiyatro eserleri ve oyunlar için çok teşekkür ediyorum.

Bu kadar iyi bir ses ışık ve efekt teknisyeni olmamda çok büyük katkısı var. Ayrıca bunun içinde kendisine çok teşekkür ederim.

Işığını ben yapsaydım dediğiniz bir oyun var mı?

Zaten çok güzel oyunlara ışık, efekt ve ses yaparak imzamı attım.  O yüzden içim böyle bir his oluşmadı. 

Hep tiyatronun içindesiniz başka oyunlara gidebiliyor musunuz?

Fırsat buldukça, kendimi geliştirmek adına bir çok oyuna gidiyorum.

Herkesin hayatı bir roman mıdır?

Herkes yaşar ama bıraktığı etki farklıdır. Her filmi keyifle izleyemediğiniz gibi yaşantısından da keyif alamayacağınız insanlarda olacaktır. O yüzden herkesin hayatı romandır ama yazılmalı mıdır bunu düşünmek lazım.

Yalnızlık yaşar mısınız?

En büyük yalnızlığım hiç kimsenin olmadığı hatta hiçbir sesin bile olmadığı bir yerde oturup kendimle kalıp hata ve kusurlarımı düşünmek, kendi içsel eleştirimi yapmak. İşte o zaman doğru ve yanlışlarımı anlıyorum. Yalnızda olsam bunları yaparak yalnızlığımı gideriyorum.

Çok teşekkür ederim.

Ben de çok teşekkür ederim. Buralara kadar geldiniz. Benimle röportaj yaptınız. Ayaklarınıza sağlık. Herkesi Aktör stüdyoya güzel oyunlarımızı seyretmeye bekliyorum.

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik