Reklam
Reklam
istanbul escort

Özgür Bacaksız ‘‘İşte Özgür Bacaksız insanlardan oluşuyor. ‘’

Yakışıklı ve genç oyuncu Özgür Bacaksız ile yaptığımız keyifli ve güzel söyleşiyi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Özgür Bacaksız ‘‘İşte Özgür Bacaksız insanlardan oluşuyor. ‘’
Bu içerik 1652 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

 

Söyleşi: Onur Sancak

 

 

 

Biraz Özgür Bacaksızın yaşam öyküsünü dinleyelim mi?

Ankara'da doğdum. Küçük yaşta futbol tutkusuna kapıldım. 8 yaşımda bir kulübün futbol okuluna başladım. Bu süreç farklı kulüplerde lisanslı olarak yaklaşık 17 yaşıma kadar sürdü. Lise yıllarında şiirle tanıştım. Arzu Sabancılar başta olmak üzere lisedeki bütün hocalarımın desteği üzerimdeydi. Şiir yorumculuğu yaparken, aynı zamanda yazmaya da başladım. Milli Eğitim Bakanlığı'nın düzenlediği Ankara Şiir Olimpiyatı'nda Ankara ikincisi oldum. Bu durum başka konularda da önümü açtı. Kültür-sanat programları sunmaya başladım. 19 yaşıma geldiğimde ilk kez dünyanın birçok yerinden şairin katıldığı uluslararası bir program sundum. Eğitim, kültür ve sanata gönül vermiş bir isim; Uğur Kılıç hocamın bu aşamada ve sonrasında çok büyük desteği oldu. Hala da bu desteği her alanda hissetmekteyim. Daha sonra Başkent Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü'ne girdim. Üniversiteye başlamamla beraber Radyo Başkent'te Şiir ve Şair adında bir program hazırlayıp sundum. Şansel Barın bu konuda çok destek oldu. Bir süre sonra Kanal B'de Günce, Genç Düşünce ve Doğru Seçim programlarında yapım yardımcılığı yaptım. Murat Girgin'in hakkını ödeyemem bu konuda. Bu arada bütün bunlar üniversite yıllarında oluyor. Bu konuda da çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Gerçekten bölümdeki hocalarımın hepsi de bizi çok iyi yetiştirip yönlendirdiler. Hepsi de çok değerli. Yine üniversite yıllarında Film Tayfası adlı ekiple tanıştım. Zaim Güvenç - Deniz Güvenç çok değerli sanat aşıkları. Oyunculuğa başlamamdaki en büyük etken diyebilirim. Oyunculuk anlamında her şeyi onlardan öğrendim. Popüler olmaktansa, sanatçı yetiştirmeyi tercih eden iki değerli insan. Gerçekten çok kutsal bir tercih. Ve bu güzel insanlarla biraraya gelerek Eğreti Gelin Ladik adında bir sinema filmi çektik. Varımızı, yoğumuzu ortaya koyduk.Çok güzel bir iş çıkardık. Tabi ki Eğreti Gelinler'in yazarı Şükran Kozalı hep yanımızdaydı. Onun da çok emeği var üzerimizde. Oyunculuk demişken, şu ana dek 15'e yakın kısa film, tiyatro, bir dizi, bir sinema filmi oldu. İyi ki bu projelerde yer almışım. Geriye dönüp baktığımda çok değerli insanlarla, çok değerli işlerde çalışmışım. Hepsine de sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Hayatımda bir an bile bulunan herkes benim için çok kıymetli. Tabi burada birçok ismi de temsilen anmış olduk. Daha sayamayacağım yüzlerce insan var beraber yol aldığımız, ışığında yürüdüğümüz...Ve tabi ki ailem...İşte Özgür Bacaksız insanlardan oluşuyor. İnsanlarla paylaştıklarından oluşuyor. Paylaştığımız kadar varız. Paylaştıkça güzelleşeceğiz.

Tiyatro sahnesi sizin için ne ifade ediyor? Bu kadar yoğunluğa, yorgunluğa değecek ne buluyorsunuz sahnede?

Özgürlüğün tadına, insan olduğumun farkına varıyorum

Siz nasıl bir oyuncusunuz?

Bu soruya benim cevap vermem çok doğru olmaz. Hocalarımızın ve izleyicilerimizin takdiridir. Daha yolun çok başındayız. Öğreneceğimiz çok şey var. İyi bir oyuncuyum desem hem kendime kötülük yapmış olurum, hem de oyunculuğa yıllarını vermiş insanlara saygısızlık yapmış olurum.

Komediye mi, drama mı yatkınsınız?

Kesinlikle drama. Belki de edebiyatta takip ettiğim çizginin bunda etkisi büyüktür. Ya da gerçeklik duygusunu ve gerçekleri fazlaca önemsemem. Bu komedinin gerçeklikten uzak olduğu anlamına gelmiyor tabi ama günlük hayatta da karşılaştıklarımız, yaşadıklarımız, duyduklarımız ortada. Bunlardan kaçamayız. Bunları yansıtıyor olmak da beni daha fazla tatmin ediyor.

Sahne üzerinde olmak nasıl bir duygu? Size Dünyanın en büyük hazzını mı yaşatıyor?

Sahnede özgürsünüz. Söylemek isteyip de söyleyemediklerinizi söylüyorsunuz. Evde, kafede, okulda,arkadaş ortamında paylaşamadıklarınızı paylaşıyorsunuz. Mükemmel bir özgürlük.

Biraz Eğreti gelin Ladik filminde oynadınız. Biraz bu filmden ve rolünüzden konuşalım mı?

İnanılmaz bir emek, filmin çekilme sürecini anlatsam bir film daha çıkar. Filmde Ragıp karakterini canlandırdım. Ragıp, baba baskıları yüzünden köşeye sıkışmış, kimlik arayışında olan bir genç. Günümüzde de birçok insan bu sıkıntıyı yaşıyor. Kimim ben? sorusunu cevaplamak gerçekten çok zor. Alt metni oldukça dolu olan bir karakter. Oynarken çok tatmin etti beni.Çok keyif aldım.

Şöhret sizin için ne ifade ediyor?

Hiçbir şey. Sevmek, sevilmek, bir yere gittiğimde Özgür Bey hoş geldiniz yerine Özgür hoş geldin sesini duymak beni daha çok mutlu eder. Samimiyeti seviyorum. Şöhret bana göre diğer insanlarla aramıza koyulan bir duvar.

Tanınmak kimliğinizi değiştirir mi?

Kesinlikle hayır.

Kendinizi yakışıklı buluyor musunuz?

Herkes kadar. Fazlası yok.

Yaptığınız en çılgın şey neydi?

Henüz o ççılgınlığı yapmış değilim. Bir sonraki röportaja artık...

Aynalara baktığınızda aynalar size ne söyler?

İnan, güven...

Oyunculuk adına neler yapmak istiyorsunuz?

Hakkını vermek, gerçekten hakkını vermek...

Tiyatro mu, sinema mı?

İkisi de farklı tatlar. İkisi de çok değerli.

Duygusal mısınız?

Hem de çok. Ama çok belli etmem. Yazarak atarım dışarı.

Hedefleriniz neler?

Hem sektörde, hem de akademik anlamda sinema ve televizyon üzerine çalışmak istiyorum. Yeni bir düşünce, yeni bir eylem katmak istiyorum kesinlikle. İçimdekileri çıkarmam lazım. Zaman istiyor tabi. Henüz yolun çok başındayım.

Şöhret mi, Para mı?

Hepimiz insanız. Yaşamak ve sanat yapmak için para gerekli. Kafa rahat olması lazım. Kaldı ki şöhret olmak gibi bir derdim yok zaten.

Aynı filmde oynamak istediğiniz isimler var mı?

Çok isim var. Ama Erkan Avcı, Funda Eryiğit benim için ayrı...

Beğenmediniz bir yönünüz var mı?

Bazen olaylar karşısında çok sessiz kalabiliyorum insanları kırmamak adına. Bu da çok zarar veriyor farkındayım.

Eğitim mi, yetenek mi?

İkisi de birbirini o kadar destekliyor ki...Kesinlikle bir bütünün iki parçası.

Nelerden vazgeçemezsiniz?

Karekterimden, düşüncelerimden ve sevdiklerimden.

Kendinizi başarısız hissettiğinizde nasıl etkilenirsiniz?

Başarısızlık bana güç veriyor. Zeki Demirkubuz'un Masumiyet filminin bende yeri başkadır. Türk Sineması'nda olduğu gibi. Filmin sonunda bir yazı çıkar... 'Hep denedin, hep yenildin.Yine dene,yine yenil. Daha iyi yenil'

Biraz da projelerinizden konuşalım.

Çok güzel projelerimiz var yakında. Ama bazı şeyler netleşmeden konuşmak doğru olmaz. Biraz da sürpriz olsun.

Aşk var mı?

Hep vardı. Hala var.O olmadan olmaz. Umarım hep devam eder.

Nelere öfke duyarsınız? Sizi neler çileden çıkartır?

Tutarsızlık, yalan...Geri kalanının hepsi insan için.

Çok teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim. Sohbet çok keyifliydi. Hep var olun.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik