Reklam
Reklam
istanbul escort

Prof. Dr. A. Naki "Memur bir babanın üç oğlan çocuğundan biri olarak gecekondu muhitinde iyi bir çocukluk geçirdim."

Doktor, yazar ve muhteşem bir insan. Biz onu tanımaktan çok mutluyuz. Prof. Dr. A. Naki Selmanpakoğlu ile yaptığım keyifli ve güzel söyleşiyi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Prof. Dr. A. Naki
Bu içerik 2745 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

Söyleşi: Onur Sancak

 

 

 

 

Biraz sizi tanımak isterim. Doktorsunuz biraz bu yönünüzden konuşalım.

Doktorluğum: Elli yıl önce A.Ü.Tıp Fak.den mezun oldum. 2000 Yılına kadar askeri hekim olarak çalıştım. Daha sonra özel hastanelerde Plastik Cerrahi Uzmanı olarak çaba gösterdim. Hekimliğim sırasında demokratik kitle örgütlerinde de düşüncelerim doğrultusunda çalıştım. İlkin hekim olmanın verdiği olanakları özellikle estetik ameliyat için başvuran hastalarla aramda geçenleri öyküleştirerek yazmaya başladım. Daha sonra bir birey olarak yaşadıklarımı deneme veya öykü şeklinde kaleme aldım. Halen bir özel hastanede çalışıyorum.

Nasıl bir çocukluk geçirdiniz?

Memur bir babanın üç oğlan çocuğundan biri olarak gecekondu muhitinde iyi bir çocukluk geçirdim. O zaman yaşadıklarımı şimdi yumak açar gibi yeniden yaşamak istiyorum, öykülerimde. Bir tanesini ekliyorum. Eh biraz uzun ama nasıl bir çocukluğa güzel bir yanıt kanımca.

Biraz öykülerinizden konuşalım mı?

Öykülerim genelde anılar üzerine kurgulandı. İnsanı, ilişkilerin, iyi gözlemlediğimi düşünüyorum. Bir hekim olarak insana yaklaşmanın daha kolay olduğu kuşkusuz. Hekimliğin dışında bulunduğum ortamlarda beni bu konuda çok besledi. Eh ileri yaşıma rağmen yine de erken başladım. 2015 Ekim ayında um.ag öykü dersleriyle ,tuttuğum notların bir cana dönüşmesi gerektiğine karar verdim. Hocaların yardımıyla kıra döke devam ediyorum.

Günümüzde duygular neden sahteleşti?

Belki eskiden de sahteydi duygular. İnsanoğlunun geçmişe özenmesi doğaldır. Ruhun bir korunma mekanizması olarak görüyorum. Yaşanmış iyi anıları yâd etmeye meyilliyiz. Zaten acılar unutulmasa yaşam çekilmez olurdu. Günümüzde duyguların sahteleşmesi insanın ve çevrenin sahteleşmesiyle özdeştir. Akıl duygunun önünde olmalıdır ama arkadan gelen duygu da yürekten gelmeyip kabul gören yapay bir duyguysa nesiller boyu kanıksanır. Ayırdına varan ancak sanatçılardır. Bu nedenledir ki sanat asırlar boyu uygarlıkların tek göstergesi olagelmiştir.  Sanat damarları açık kalmış toplumlarda duygular gerçektir.

Yalnızlık yaşar mısınız?

Hiç yalnızlık yaşamadım. Yalnız kalmaya çalıştığım anlar oldu ama insansız yapamadığımı gördüm. Yalnız ancak bir şey üretiyorsam sınırlı zaman süresinde güzel.

Bir yazar, yazdığı kitabın gölgesinde kalabilir mi sizce?

Yazdığı kitabın gölgesinde yaşayan değil ama Lolita- Nobakov örneğinde olduğu gibi kimi zaman kitap yazardan çok bilinen olabilir.

Yazmak yaşanan kötü şeyleri unutma aracı olabilir mi?

Olamaz diye düşünüyorum. Tam tersi yazmak yeniden yaşamak, yeni yaşam yolları bulmak, yaşama anlam katmak için vardır. Hangi sanat dalı vardır ki kötü şeyleri unutmak için yapılsın. Onlar toplumun belleği, arşividir. Zaman zaman çıkarılıp – eğer yapılabiliyorsa- ders almak için paylaşılır.

Yazarken sizin için önemli olan nedir?

Önemli olan sizin duygularınızın okur tarafından algılanıp algılanmadığıdır. Ben yazarım herkes bundan istediğini alsın, anlayışının gelir- geçer olduğuna inanıyorum. Özellikle öyküler bunu için vardır. Damıtılmış duygu ve düşüncelerinin, insanın hallerinin, tarihi olayların bunların toplumdaki tepkilerinin güzel bir dille duru olarak aktarılmasıdır.

Sizin için iyi bir yazarda olması gerekenler nedir?

İyi bir yazarın olmazsa olmazı,  çok okuyan ve birikimli bir birey olmasıdır. Donanım, yetenekten önce gelir. Hamhalat birisinin güzel eser çıkartabileceğini düşünemiyorum. Bu tüm sanat dalları için önemlidir. Sesi güzel olan çobanın sahneye çıkması ancak filmlerde olur.

Yazıyı evlilik mi, ayrılık mı besler?

Yazıyı besleyen unsurlar arasında evlilik veya ayrılık epey sonda gelir diye düşünüyorum. Yazıyı yukarda belirttiğim gibi çok okuyup çok öğrenmek besler. Bir Sümer atasözü var: Bilgili olmak önemli değil onca bilgi ile ne yaptığın önemlidir. Yazar elde ettiği birikimini de toplumla paylaşma yollarını ona ulaşma yöntemlerini – yanı yazım kurallarını- da bilip o birikim ve duygusunu paylaşmalıdır.

Herkes öykü yazmalı mı?

Yazmamalı. Nasıl ki herkes heykel yapmamalı, şiir yazmamalıysa. Bu bir sevda işidir. Kimin neye sevdalandığı önemlidir.  okumaya tutunmak, ondan zevk almak, ihtira, hırs, kötülük, iyilik, neşe, hüzün ne kadar insana özgü duygu varsa onları derleyip toplayıp yola çıkmadır. Herkeste çıkamaz. Öykünün içine girilmeyince değerinin anlaşılamayacağını düşünüyorum. Bundan bir kez tat alanında bir daha bırakamayacağını biliyorum.

Yazarken edebi kaygı yaşar mısınız?

Belki yanlış ama yaşarım. Öykü de bir edebiyat türü olduğuna göre edebi kaygıyı da içinde barındır. Özellikle dilin özenli kullanılması, kimi zaman ironi veya mizahla beslenmesi beni mutlu kılar. Diğer bir değer öyküyü okuyup bitirdiğinizde uzun erimde sizde bıraktığı duygudur. Hemen unutmak veya uzun bir süre sonunda zaman zaman hatırlamak gibi.

Sizce kitaplar yeterince satıyor mu?

Elimizdeki rakamlar okumanın diğer çağdaş ülkeler göre giderek azaldığını gösteriyor. Bu iyi eserler verilmiyor anlamına gelmemeli. Batı uygarlıklarında metroda kitap okuyanlarla bizdeki durumu kıyaslarız hep. Doğrudur. Ama evdeki çocuk sayısı kitap sayısından çok olan bir ortalamada kitap satmaz. Öncellikler sırasına baktığımızda okumak epey gerilerdedir. Pahalı olması, yeterince tanıtılmaması, iyi yazarların çıkmaması gibi durumlar okumanın ne denli değerli olduğuyla özdeştir. Bir dizi filmde kitap okuyan bir ferdin olmaması yaşamdaki önceliğimize ufak bir örnektir.

Yakın projelerinizden konuşalım mı?

Yakın projem kaşar dilimleri gibi yazdığım öykülerin sonunda bir tekere dönüp kitap olması. Henüz öykü kitabım yok. Cemil ve Fadime hocaların yanında çalışarak, zevk alarak, mutlu olarak yeni bir öykümüm yayınlanması kısa hedefim. Uzun …

Çok teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim. Keyifliydi

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Selkut FIÇICI     0000-00-00 Benim yakışıklılığıma değer katan usta bir plastik cerrahi uzmanı, 1987 den beri övgü ve saygıyla yadettiğim değerli bir tıp adamı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik