Reklam
Reklam
istanbul escort

Adım Adım Halk Oyunları

Ayfer Yılmaz'ın güzel yazısını haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Adım Adım Halk Oyunları
Bu içerik 864 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

Yazan: Ayfer Yılmaz

 

 

 

 

Ben öğrencilerimin sürekli sosyal, kültürel,  sanatsal faaliyetlerin içinde bulunmalarına, onlarla yaşamalarına özen gösterdim. Öğretmenliğimin ilk yıllarında, çocuklarımın halk oyunları oynamaları için çareler aramaya başladım.

Kendim halk oyunu oynamayı bilmiyor fakat öğrencilerime oynatmak istiyordum. Bir gün Şerife öğretmenin de benim gibi halk oyunu bilmediğini ancak sınıfının çok güzel Silifke yöresi oyununu çıkardığını gördüm.

Bunu nasıl başardığını sordum. O da bana Eğitim Teknolojilerinde Adım Adım Halk Oyunları CD’lerinin satıldığını ve her yörenin bulunduğunu söyledi. Hemen vakit kaybetmeden gittim. Sanki orada, hazine bulmuşçasına sevindim.

Her yörenin oyunları, hem de adım adım figürlerle öğretiliyordu. Hemen her yörenin CD sini alıp okula geldim. On yıl aralıksız bütün öğrencilerime çeşitli yöreleri oynattım. Gerçekten de adım adım halk oyunlarını öğretip,  önemli günlerde çocuklarımın gösterilerini gururla izledim.

Ne onlar beni, ne ben onları unutabildik. Ankara’nın Hüdayda’sında, Silifke’nin Yoğurdunda, Elazığ’ın Çayda Çırasındaki figürler bizi birbirimize öylesine bağladı ki yıllar geçse de o bağlar hiç kopmadı.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik