Reklam
Reklam
istanbul escort

jinekolog opr. Dr Yüksel Kurban"Düşüklerin en önemli nedeni kromozomal bozukluklardır. "

Jinekolog opr. Dr Yüksel Kurban ile yaptığım keyifli ve güzel söyleşiyi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

jinekolog opr. Dr Yüksel Kurban
Bu içerik 2255 kez okundu.
Reklam

 

 

 

Söyleşi Onur Sancak

 

 

 

 

 

Doktor olmaya nasıl karar verdiniz.

Doktor olmamda annemin etkisi çok büyüktür. İlk kez teyzemin kızını Erzurum’da ameliyat ettirmeye getirdiklerinde annemin doktorlar hakkındaki o büyüleyici cümleleri beni doktor olmaya iten en büyük nedendir.

Biraz sizin uzmanlık alanınızdan konuşalım

Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanıyım. Diğer uzmanlık alanlarından çok farklı bir uzmanlık alanı. Tüm mahremiyeti ile size teslim olan bir hasta.  O artık sizin anneniz, kardeşiniz gibi olabiliyor. Diğer uçtan bir mutluluk tablosu. Yeni dünyaya getirmekte yardımcı olduğunuz bir can. İlk sizin elinizden dünyaya gelen küçük bir yavru.. Harika bir şey.

İnsanları iyileştirebilmek nasıl bir duygu?

Sonsuz tarif edilmesi imkânsız güzel bir duygu. Ölümden kurtardığınız bir hayat. Onun ötesi yok

Doktorluğun avantaj ve dezavantajları nelerdir

Doktorluğun avantajı veya dezavantajı olamaz. Bir kere isteyerek yapılması gerek.  çok büyük bir özveri gerektiren bir meslek grubu. Hekimliği bu nedenle avantajları ve dezavantajları nedeni ile tercih etmeniz gereken bir meslek grubu değil. Çünkü bazen geceniz olmaz. Sosyal hayatınız olmaz, tatiliniz olmaz.  Ama insanların öte yandan kurtardığınız bir hayatı var. Ama bazen de önüne geçemediğiniz kötü sonlar var.

Doktor olduktan sonra hayatınız ne yönde değişti.

Bir kere sevdiklerime daha az zaman ayırdım. İkincisi kendime daha az zaman ayırdım. Bundan da daha önemli bir değişiklik olmaz

Hastanelerde kavgalar oluyor. Sizin başınıza geldi mi? Bu kavgaların nedeni nedir? Nasıl önlenir?

Hastanelerde son yıllarda kavgalar çok. Bu tamamen toplumsal bir sorun. Kaygılar, saygısızlıklar, güvensizlikler, yasalar, gibi bir çok etken rol oynar bunlarda. Ama en önemli neden bence kişisel saygının yok olması. Toplum olarak birbirimize ve yaptığımız işlere saygımız olursa sorun kalmaz.

Anne ve bebeği ilk kez buluşturuyor olmanın size hissettirdikleri nedir?

Bundan daha güzel bir duygu yok.. Bir hayatın başlangıcına vesile olmanın verdiği haz. Bir ailenin mutluluk tablosunu görmekten daha güzel bir şey yok diye düşünüyorum

Mesleğiniz ile ilgili ‘’hayatım boyunca unutamam’’ dediğiniz anınız oldu mu?

Oldu. Aslında bizim yaşadığımız her an bir anı. Bazen kötü bazen güzel. Ama Karabükte çalışırken ilçeden Ankara’ya sevk edilen bir polis memuru arkadaşımızın hastası. O gün çok yoğun bir kar yağışı vardı. Yollar tamamen kapalıydı. Sevkine izin verseydim gebelik zehirlenmesi tanısı olan eşi yolda belki de ölecekti. Ama o gün nöbetteydim İzin vermedim sevkine. Ona  ‘’  Ben senin hastanı burada ameliyata alacağım. Giderseniz yolda kalırsınız ve hastanız hayatını kaybeder.’’ Dedim Polis memurunda öyle bir güven oluşmuştu ki, gözlerindeki ışıltıdan anlamıştım. Ve Karabük’te ekibimi toparladım ve ameliyata aldım. Annede iyiydi, bebekte sağlıklı doğdu. Polis memuru bana ‘’ hocam bu bebeğin adını siz koyun. Onu siz kurtardınız, bu isim hakkı da size ait.’’ Demişti. Bende küçük bebeğe kendi kızımın adını koydum. NAZLICAN::

Doğumdan ve ameliyattan korkan has­tanızı nasıl rahatlatırsınız? Hastaya yeterli bilgi vermenin buna etkisi olur mu?

Burada en önemli şey güven. Siz hastanıza güven verdiyseniz korkusunu da yenmişsinizdir. Güven, güven, güven..

İki nesil öncesinin doğum algısı normal doğumdan yana. Şimdi daha çok sezaryen doğum tercih ediliyor gibi. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bir nesilde nasıl bu kadar değişti?

Elbette normal doğum. Adı üzerinde NORMAL: Doğumun doğasında normal doğum vardır. Sezaryen anne ve bebek hayatı tehlikeye girdiğinde acil beklenmeksizin doğumu gerçekleştirilmesi gereken durumlarda olmalıdır. Burada sezaryen artışının en büyük nedeni kanımca hastaların normal doğum ile ilgili korkuları.

Siz normal doğumdan yana mısınız yoksa sezaryenden mi?

Ben öncelikle normal doğumdan yanayım. sezaryen gerektiğinde yapılmalı.  Doğumun normal doğasını gereksiz yere bozmayalım.

Sizce insan neslinin gelişimi açısından bir bebeğin dünyaya nasıl geldiği önemli mi?

Önemli. Kesinlikle normal doğum diyorum. Bebeğin hem motor hem de zihinsel gelişiminde normal doğum diyorum.

Bir kadın için hayat annelikten ibaret midir?

Hayır.  Asla.  önce kadın.. Ama onun dışında annedir, eştir, gelecektir,  yuvadır, sevgidir düzendir, mimardır, aşçıdır, terzidir, oyuncudur, doktordur,  Mühendistir, yöneticidir, öğretmendir,  işletmecidir,  kuafördür,  hemşiredir, doğurandır,   evrendir, büyütendir, kutsaldır…

Düşük yapma riski üzerine çok fazla söylem var. Hamilelerdeki en yaygın düşük korkuları nelerdir kanaatinizce?

Düşüklerin en önemli nedeni kromozomal bozukluklardır. Bence bu bir dengedir. Yani kromozom bozukluğu olanlar ya da anormal gelişimi olanlar düşüyor. Düşünsenize her anormal gelişimi olan bebek doğsaydı ….

Doğumun başladığını fark eden babaların çoğunluğu telaşlanır. Bu noktada baba adaylarına ne gibi telkinlerde bulunulabilir?

En önemli şey eşlerini anlayabilmeleri. Onların yanında olmayı bilebilmeliler. Onların korkularını yenmelerinde yardımcı olmaları gerekir ve anneleri yalnız bırakmamaları gerekir. Yapılabilecek en önemli şey budur

En yaygın kadın hastalığı hangisidir?

Uterus dedğimiz ana rahmin tümörleri ( myomlar) ve kısırlık en sık karşılaştığımız hastalıklar.

Bana vakit ayırdığınız için teşekkür ederim…

Ben teşekkür ederim. Güzel bir söyleşiydi.

 

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik