Reklam
Reklam
istanbul escort

Diş Beyazlatma(Bleaching) Diş beyazlatma nedir?

Diş Beyazlatma (Bleaching) Diş beyazlatma nedir? bilgilendirici yazıyı haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Diş Beyazlatma(Bleaching)  Diş beyazlatma nedir?
Bu içerik 747 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

Yazan: Ediz Cem Türk

 

 

 

 

Çeşitli etkenlerle (yaş, çay, kahve, sigara gibi etkenlere sık maruz kalma, mide rahatsızlıkları, genetik faktörler gibi) yapısı sarı olan dişlere uygulanan estetik tedavi yöntemidir. Diğer tedavilere nazaran çok daha kısa süreli ve ağrısızdır. Günümüzde 2 türlü beyazlatma yöntemi kullanıyoruz:

Ev tipi beyazlatma ( Home bleaching); Ev tipi dedim ama müjde! Yine de diş hekimine gitmeniz gerekiyor. Alt ve üst çenenize uygun size özel plağınız doktorunuz tarafından hazırlandıktan sonra bir set içerisindeki şırıngaları çok sevgili doktorunuz size verir. Markasına göre kullanma talimatı değişse de genelde 5 gün süresince kullanılır. Şırıngaların içerisindeki beyazlatıcıyı doktorunuzdan aldığınız plakların içerisine sürerek günde 4-8 saat arası ağzınızda tutmanız gerekiyor.

Tabi bu plaklı süre biraz sıkıcı geçeceği için (yemek ve içmek yasak, konuşmaya çalışsanız peltek, bilin bakalım ne yapıyor diğer insanlar) genelde “uyku” sırasında kullanılır. Nitekim uyku sırasında tükürük akış hızı azaldığı için beyazlatıcının verimliliği artacaktır. Marka tercihinde bilindik markalardan şaşmayın derim. Yurtdışı sitelerinden temin edeceğiniz şeylere garanti veremem. Domatesin üzerinde Çince yazı görseniz alır mısınız? Bir de tedaviden önce dişlerinizin temiz olduğuna emin olun. Zaten gerekirse doktorunuz diş temizliği önerecektir.Ofis tipi beyazlatma ( Office Bleaching ); Müjde! Bu yöntem için de diş hekimine gitmek zorundasınız.

Ev tipine göre çok daha kısa sürer ve daha etkilidir. Tabi genelde daha pahalıdır. Yaklaşık 1-1,5 saat süren bir işlemdir. Ağız hazırlığı yapılıp dişeti koruyucuları uygulandıktan sonra beyazlatıcı solüsyon(%35 hidrojen peroksit) dişlerinizin üzerine hekiminiz tarafından sürülür. Daha sonra ışıltısıyla gözlerinizi alacak mavi bir ışık ( namı değer lazer ) yardımıyla hızlandırılmış beyazlatma başlatılır. Kür sayısı 1 ile 4 arasıdır. Renk açılmasına göre kaç kür uygulanacağına hekim karar verir. Ben bunu anlamak için başlangıç halinin fotoğraflarını her zaman alırım.  Kürler bitince ince bir koruyucu bariyer veya diş macunu ile diş fırçalamak gerekir.

Zararlı mıdır? Eski teknoloji ile yapılan beyazlatma solüsyonlarının hem içeriği çok farklıydı hem de çok fazla ısı yaydığı için dişlerde uzun süre hassasiyet sorunu yaratıyordu. Ama yeni beyazlatma sistemlerinin çoğunda ısı bloklama sistemi (ısıyı dişe vermek yerine içinde hapsetmek) olduğu için bu hassasiyet çok daha az oluşup 24 saat sonra tamamen geçer hale getirildi.  Aynı zamanda demineralizasyon yaratmadan diş yüzeyinde beyazlatma yapıldığı için minenin yapısında bozulma yaratmıyor. Beyazlatmada ilk  andaki parlaklık hep kalmaz, ancak temiz tutulduğunda en az 6 ay ile 1.5 yıl arasında beyazlık korunu. 6 ay aralıklarla diş beyazlatma yaptırmanın sakıncası yoktur. Beyaz gülüşler dilerim.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik