Reklam
Reklam
istanbul escort

Ağız Bakımı

Ediz Cem Türk'ün bilgilendirici yazısı Ağız Bakımını haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Ağız Bakımı
Bu içerik 536 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

 

Yazan: Ediz Cem Türk

 

 

 

 

İnsanlarla konuşmak hayatımızın bir parçası. Ve nasıl siz biriyle konuşurken gülüşüne, duruşuna dikkat ediyorsanız onlar da sizinkine dikkat ediyor. Ferah bir nefes ve ışıldayan bir gülümsemesi olan biriyle mi, yoksa bir haftadır hijyenine dikkat etmeyen biriyle mi kahve içmek istersiniz? Her gün konuşmak, yemek yemek, gülmek gibi çeşitli eylemleri gerçekleştirmemizi sağlayan, dış görünüşümüzün büyük bir kısmını etkileyen ve ilk izlenimde maximum etkisi olan bu bölgeyi temiz tutmak ve bakımını yapmak sanırım bugün aldığımız bir otomobilin ertelemeden aman zamanı geçmesin diyerek yaptığımız bakımlarından daha önemli olsa gerek. Peki, bu bakım konusunu biraz açalım...

Öncelikle ağız bakımı günlük, 6 aylık ve yıllık olarak yapılır. Günlük bakımı herkes kendisi yapar. 6 aylık ve yıllık bakım ise profesyonel bakımdır ve bir hekim tarafından yapılır. Hekim kısmını daha sonra anlatacağım ama bakalım günlük bakımı ne kadar doğru yapıyorsunuz, kendinize bir test yapmaya hazır mısınız?

Ortalama günde 3 öğün tüketen biri için günde 3 defa önerebiliriz(yemeklerden sonra), ama biraz gerçekçi olalım herkes bu yoğun iş ve yaşam temposunda 3 defaya vakit ayıramayabilir. Sabah uyandığınızda işe yetişme acelesiyle ya da öğle yemeğinden sonra çayımı da içeyim sonra fırçalarım diyerek fırçalamayı unutanlarımız pek çok. Peki, ne yapmalıyız? Eğer günde 1 defa bakım için zamanımız varsa, bunu kesinlikle uykudan hemen önce yapmalıyız. Neden? Gün içerisinde tükürük salgısı(ortalama 1,5 - 2 litre) sürekli ağzı yıkamaktadır, ancak uykuda tükürük miktarımız ciddi miktarda azalır. Dolayısıyla tüm gece boyu ağız temizlenemez. Yani eğer akşam dişlerinizi fırçalamadan uyuduysanız tüm uyku boyunca (ortalama 8 saat) yediğiniz tüm gıdaların artıkları dişlerinizin arasında kaldı, diş taşı ve çürük oluşturmaya başladı bile, geçmişler olsun efendim. "Hocam ben sabah fırçalamayı seviyorum akşam unutuyorum" diyen sevgili okurlar, diş çürüklerine bir davetiye bastırmadığınız kalıyor tartarlar da düğünde halay çekiyor. Demek ki  ne yapıyoruz? Uykudan hemen önce bakımımızı yapıp 8 saat boyunca temizlenemeyeceği için ağzımız temiz uyuyoruz, düğün iptal oluyor. Peki, bu bakımı nasıl yapmalıyız?

Bakım ürünlerimiz neler? Sayıyorum hazır olun; diş fırçaları, arayüz fırçaları, ağız çalkalama suları, diş ipi ve diş macunu. Peki, bunların sırasını yapalım; önce diş fırçalama, sonra ara yüz fırçası ya da diş ipi, en son ağız çalkalama suları kullanılmalıdır. Fırçalamayı en az 2 dakika ve dişetinden dişe doğru yapmayı unutmayalım. Sonra araya sıkışan artıkları çıkarmak için ip en son köpürterek temizlik için çalkalama suları kullanılmalıdır.

6 aylık bakım için hekiminize gidiyoruz. Tabi normalde dişlerimiz ağrıyana kadar hekime gitmiyoruz. Hatta birkaç gün ağrıyana kadar gitmiyoruz bekliyoruz belki geçer kendi kendine iyileşir gibi harika inanışlarımız falan var. Neyse 6 ayda bir gidiyoruz. Bizim aynaya baktığımızda fark edemediğimiz sorunları hekim fark edip tedavi önerisinde bulunuyor. Bazı ülkelerde 6 ayda bir hekim kontrolüne gitmeyen vatandaşların sigortaları iptal oluyor ki bence güzel bir mecburiyet. Umarım yasal düzenlemelerle bir gün bizim ülkemizde de gerçekleşir.

Sıra geldi yıllık kontrole, hekim tarafından yapılan detaylı muayene sonucunda gerekirse temizlik yapılır ve panoramik röntgen alınır. Röntgen sayesinde dışarıdan göremediğimiz çürükler ve ileride sorun yaratabilecek durumlar hakkında bilgimiz olur. "Hocam röntgen zararlı diyorlar?". Her gün saatlerce cebimizde taşıdığımız akıllı telefon, evimizdeki televizyon, modem, mikrodalga fırın gibi cihazların yaydığı radyasyonun yanında emin olun röntgen okyanusta bir damla gibi oluyor. Radyasyon değerlerinin karşılaştırmasını internetten rahatça bulabilirsiniz. Bulamayanlar için mail yoluyla iletişime geçebilirsiniz. Beyaz gülüşler dilerim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik