Reklam
Reklam
istanbul escort

Mevlana

Onur Yıldız'ın güzel yazısı Mevlana'yı haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Mevlana
Bu içerik 659 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

Yazan: Onur Yıldız

 

 

 

 

Mevlana, mesnevi ve tasavvuf öğretisi günümüzde dini bir öğretiler olmaktan ziyade, kendi gerçekliğinden, amacından çıkıp bir nevi insanların dünyevi ıstıraplarına, çıkmazlarına alternatif bir ruhsal öğreti olarak algılanmaktadır.

İslami bir kimlikten, dinin hakikatlerini daha iyi anlamaktan ziyade sanki mistik bir arınma, motivasyon aracı olarak görülmektedir.

Bu açıdan bireyler tutarlı ve verimli yaşantılar yaşamakta sorun çekebilirler.....

Özünden öğrenilmeyen bilgilerin ne kadarını birey hakiki manada hayatına aktarıp ruhsal dinsel boyutta gelişim gösterip doyuma ulaşabilirler ki? Tarihsel süreçte birçok öğreti zamanımızda çeşitli sebeplerle farklı algılanıp bir bakıma insanların derin yapıdaki boşlukları, çıkmazlarının telafisi için bir seçenek olarak algılanabilmektedir.

Bu da değerlerin, dinsel yapıların özünden kopuk dünyevi yapıya bürünmesine yol açmaktadır.

Bazen de mistik öğeler dini kimlikten sıyrılıp bireylerin suni de olsa kendisini merhamet, vicdan, evrensel bütünlük algılarının içinde olmasını algılatmaya yöneltmekte ki bu da bir bakıma teselli etme durumu veya duygusal yoğunluğa bürünüp kendisini arındırma işlevi görür.

Tabi bu yapay arınma süreci derin bilgiden, öz benlikle olan ilişkiden mahrum olduğu için kişi mistik ritüelden çıkınca tekrar kendisini dünyevi arzuların kucağındaki yaşamına itebilir.

Bir bakıma dini anlamada, yaşamada nedenselliğe dayalı düşünme biçimi, ilim öğrenme sorumluluğunu bireyler dünyevi hırslarından dolayı yapmadığı zaman kolayına kaçıp suni yapılarla kendilerini teselli etme sürecine girebilir ki zamanla bu süreçler dinin hakikatlerinin yerini alabilir.

Hz. Ömer' in dediği gibi :'' İnandığı gibi yaşamayan yaşadığı gibi inanır...'' algısı benimsenmiş olur...

Yozlaşmayla devam eden imanı yapıda bireyler tutarsız bir hayat yaşarken diğer yandan dini hakikatler dünyevi yapılara endeksli olarak gelişir.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik