Reklam
Reklam
istanbul escort

Kastamonu - Cide

Sizi güzel bir yere götürmek istiyorum. Cide'yi görmediyseniz mutlaka görün. Ama gitmeden önce bu gezi yazımı okuyun derim.

Kastamonu - Cide
Bu içerik 780 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

Gezgin: Onur Sancak

 

 

 

 

Cide gerçekten çok güzel bir yer. Öncelikle bana evlerini açan ve Cide’yi karış karış gezdiren Doğan ailesine ve arkadaşım Melisa’ya çok teşekkür ederim.

Yine burada tanıştığım bir hediyelik eşya dükkânından da bahsetmeden geçemeyeceğim. Sahibesi Havva Hanım gerçekten çok yetenekli, misafirperver birisi.  Yolunuz düşerse mutlaka dükkânını ziyaret edin. Havva Hanım Cide dokumasından o kadar güzel şeyler yapıyor ki, görmek lazım. Dükkânda rengârenk dokumalar dikkati çekiyor. Ben defalarca gittim dükkâna. İnsanın ayrılası gelmiyor. Sarı yazma da aldım elbette. Sarı yazmayı almadan gelmek olmazdı.

Piknik yapılacak deniz kenarında çok güzel yerler var. Ben yemek sonrası sahilde uzun bir yürüyüş yaptım.

Şehir merkezini de gezdim elbette. Taa Cide’ye kadar gidip evde oturacak halim yoktu. Her sokağı keşfettim desem yeridir.

Akşamları sahile kurulan stantları dolaştım ve alışveriş yaptım. Hediyelik eşyalar aldım.

Bence çok bilinmeyip ama çok güzel olan yerlerden biri de Cide.

Tuğ Tepesi

Cide manzarası için en güzel mekân. Araçla Cide merkezden en fazla 10 dk. sürer. Tesiste sıcak, soğuk içecek, pide çeşitleri mevcut. Pidesi harika, mutlaka bir karışık pide yiyin. Kahvaltıyı da söylemeden gidemeyeceğim. Biz manzaraya karşı kahvaltı yaptık. Park yerleri mevcut güzel bir tesis. Cide’ye gelmişken mutlaka gidilmeli.

Gideros Koyu

Çok güzel bir koy. İki girişi var Cide tarafından gelince ilk girişten koya inerseniz denize girmek için daha uygun. Bir kafe restoran var. Küçük bir sahili var taşlık ama deniz mükemmel, manzara harika.

Malyas kanyonu

Bu kanyonda yürürken 20 dakika tüm vücudunuzu pozitif enerjiyle doldurmaya yetiyor. Yayılan inekler ve bahar çiçeklerini yakalayabilirseniz muhteşem fotoğraflar da çekebilirsiniz. Suyun ferahlatıcı yanı anlatılamaz tabi ki.

Rıfat Ilgaz Müzesi

Beni en çok duygulandıran yerlerden birisi de, Rıfat Ilgaz Müzesi oldu. Rıfat Ilgaz’ın yaşadığı evi görmek anlatılmaz bir duygu. Saatlerce çıkamadım desem yeridir. Anlatırken kelimeler tükeniyor doğrusu. Cide’ye giderseniz mutlaka uğrayın. Rıfat Ilgaz’ın doğduğu ve hayran olduğu yer olan Cide de olmak elbette muhteşem bir duygu.

Loç Vadisi

Loç Vadisi,  küre dağlarının el değmemiş yerlerinden birisi. Burada rafting, kanyoning, trekking  gibi bir çok spora elverişli bir yer.

Valla Kanyonu Seyir Terası

İki farklı valla kanyonu seyir terası var, birinin yolu oldukça bozuk taş yol, ama manzara çok daha güzel kesinlikle gidilmeye değer, yüksekliği baş döndürücü, yol kenarında ki böğürtlenlerle ziyafet çekilebilir. Diğer seyir terası da ormanlar arasından yürüyerek gidiliyor.  burası daha aşağı konumda ama manzara olarak farklı açıya baktığı için manzarası güzel. İkisinin de girişi ücretsiz.

Çok keyifli günler geçirdim. Her yerini karış karış gezdim. Ve dilim döndüğünce size anlatmaya çalıştım.

Bir başka yerde buluşmak üzere sevgiyle kalın.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik