Reklam
Reklam
istanbul escort

Tuğçe Uğur ‘İnsanların hayatında büyük veya küçük bir iz bırakmak bana inanılmaz bir mutluluk veriyor.’

Diyetisyen Tuğçe Uğur ile merak edebileceğinizi düşündüğümüz her şeyi konuştuğumuz bir söyleşi yaptık. Yılın son günlerinde yaptığımız bu güzel söyleşiyi haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Tuğçe Uğur ‘İnsanların hayatında büyük veya küçük bir iz bırakmak bana inanılmaz bir mutluluk veriyor.’
Bu içerik 866 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

Söyleşi: Onur Sancak

 

 

 

 

Biraz sizi tanımak isterim. Kısaca bahseder misiniz?

1990 yılında Ankara ‘ da doğdum. 2013 yılında Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü‘nden mezun olarak Beslenme ve Diyet Uzmanı / Diyetisyen unvanına sahip oldum. Eğitim süresince çeşitli kurumlarda staj yaparak deneyim kazandım, birçok kongre ve seminere katılarak lisans eğitimim üstüne bilgi kattım. Bunun yanı sır seyahat etmeyi, spor yapmayı, tiyatroya gitmeyi, eğlenmeyi, yeni tatlar denemeyi seven biriyim.

 Beslenme ve Diyet uzmanlığına nasıl başladınız? Bu süreç nasıl şekillendi?

Benden iki yaş büyük bir ablam var. Üniversite sınavına hazırlanıyordu ve ikimizin de çok sevdiği bir hocası vardı. Tercih yaparken beslenme ve diyetetik diye bir bölüm olduğunu (o zamanlar Türkiye ‘ de sadece üç üniversitede vardı ve birçoğumuz bölümle ilgili bilgi sahibi değildik) ve tercih yaparken mutlaka yazması gerektiğini söylemişti. Tam o sırada ablamın değil benim kafamda ampuller yanmaya başladı. Bu bölüm tam olarak nedir, ne iş yapar, nerede iş bulabilir kafamda bin tane tilki dolaşmaya başladı ve iki sene sonra girdiğim üniversite sınavında tercih rehberine başka hiçbir bölümü yazmadım ve istediğim bölüme yerleştim.

İnsanların hayatında büyük veya küçük bir iz bırakmak bana inanılmaz bir mutluluk veriyor. İnsanların hayatına dokunuş yapmak onların mutlu olduğunu görmek hem yaptığım işi iyi ki yapıyorum dedirtiyor hem de mesleki olarak tatmin olmamı sağlıyor.

Diyet programları hazırlarken kişinin bünyesine uygun ve sağlıklı olmasının yanı sıra kişisel isteklerini nasıl karşılayabiliyorsunuz?

Altı yıl boyunca özel hastanelerde çalıştım. Birçok endokrin, dâhiliye, onkolog, cerrah hekimle koordineli çalıştığım için hastalıklarda beslenme üzerinde uzmanlaştım. Öncelikli hedefim bireyin sağlık profilini düzeltmek olmuştur. Bu durum akabininde zaten sağlıklı zayıflamayı beraberinde getiriyor. Bu zamana kadar binlerce danışan gördüm ve her birinin kişisel istekleri olmuştur. Bir beslenme programının sürdürülebilir olması için bireye özgü olması gerektiğini düşünüyorum. Kişinin yaşam şekline, kullandığı ilaçlara, sosyallik durumuna bağlı olarak beslenme programları planlanmalıdır. Bu sebepten her danışanım ile her görüştüğümüzde mutlaka elimle diyet programlarını yazarım, matbu diyet kullanmam böylelikle bireylerin istekleri gerçekçi ve yapılabilir ise hepsine yanıt vermeye çalışırım.

 Doğru bilinen beslenme yanlışları neler?

Doğru bilinen o kadar çok yanlış var ki . Nereden başlasam. Bu konu başlı başına bir köşe yazısı olur.( bu sebepten bu soruya bir şeyler yazmayım ayrı bir köşe yazısı yapalım diye düşündüm)

Türk insanının beslenme alışkanlıklarını nasıl buluyorsunuz? Sık yapılan hatalar nelerdir?

Türk toplumu olarak öyle bir coğrafyada doğmuşuz ki  Asya,  Ortadoğu ve Akdeniz yemekleri, baharatlar, hamur işleri ,et yemekleri ve daha niceleri bir arada. Dünyanın en çeşitli üç mutfağından birisidir Türk Mutfağı. Bu bizim kültürümüz ve değiştiremeyiz, değiştirmeye de çalışmamalıyız. Yoksa mutsuz oluruz. Sağlıklı beslenmeyi, kültürümüze entegre etmeyi başarırsak eğer sürdürebileceğimiz beslenme alışkanlıkları kazanmış oluruz. Çünkü bizler cenazeye gider yemek yeriz , düğünde yemek yeriz, kutlama olur yemek yeriz.. Her koşul için bir yemek yeme aktivitesi içindeyiz. Pilav yerken aynı zamanda ekmek yememeyi, kebap yerken aynı anda kelle paça çorbası içmemeyi, mantı yerken aynı anda yaprak sarması yememeyi öğrenirsek eğer hayatımıza yasaklar koymadan hem sağlıklı bireyler olur hem de kilo kontrolünü sağlamış oluruz.

Eminim merak edenler vardır. Online diyetisyenlik desteği veriyor musunuz?

Öncelikle online diyet nedir ondan bahsetmek istiyorum. Mevcut yaşadığımız hayatta, yaşantımızın her alanında hız kazanmış online uygulamalar Online Diyet olarak sağlık sektöründe kendini gösteriyor. İnternet üzerinden diyetisyenden danışmanlık hizmeti almaktır. İş yaşantısından dolayı randevularına gidemeyenler, iş seyahatlerinden dolayı randevuları iptal ettirmek zorunda kalanlar, yurt dışında yaşayanlar, yaşadığı yerde diyetisyen olmayanlar için online takipli diyet sistemi sayesinde problemler ortadan kalkıyor. Telefonla, Whatsappla  veya e-mail üzerinden görüşmeleri yapıyorum. Her hafta mümkünse aynı gün görüşüyoruz, görüşmeden önce aç karna digital bir tartı ve mezura ile ölçülmüş bel kalça ölçülerini istiyorum ve size özgü hazırladığım beslenme programını yolluyorum. Bana ulaşmak istediğinizde whatsapp üzerinden iletişime geçebiliyorsunuz.

Size danışmak isteyenler nasıl ulaşabilir?

 2019 yılı bitmeden aralık ayında hep hayalini kurduğum ofisimi açtım. Artık sizlere Tuğçe Uğur Beslenme ve Danışmanlık Merkezi ‘nde hizmet vermekteyim.

Ofis adresim: Tunalı Hilmi Caddesi no:81/12 (Elizinn Üst)

İnstgaram adresim :  dyt_tugceugur

İş telefonum: 0552 652 52 62

Mail adresim : dyttugceugur@gmail.com

Sağlıklı beslenmek senin için ne ifade ediyor? Sağlıklı beslenebilmek için sunacağınız en basit ve etkili öneriler nelerdir?

 Sağlıklı beslenme; mutlu olacağımız, keyif alacağımız, hiçbir besinin mucizevi olmadığı gibi hiçbir besinin de tek başına suçlu olmadığını bildiğimiz, tıka basa değil ölçülü beslendiğimiz ve varsa hastalığımızı tedavi edici beslenme şeklidir. Sağlıklı bireyler olmak adına yiyeceğimiz her besinin öncelikle ölçüsünü bilmeliyiz. Çok sağlıklı bir besinin bile bir ölçüsü olması gerekir! Vücudun yüzde yetmişi sudan oluşurken ve içeride mucizevi bir çark dönerken dışarıdan yeterli miktarda su takviyesi yapılması şarttır. Vitamin ve mineral almak adına sebze ve meyve tüketimi şarttır, tabi ki ölçülü miktarlarda. Yine çeşitli besin ögelerinden yaralanmak adına süt ürünleri tüketilmesi gerekir. Tatlı tüketimini daha doğal bal, pekmez, kuru meyvelerden almak sağlıklı bir tercih olacaktır. Yine kaslar ve hücre yapılarımız için protein tüketimi önerilir. Ve sağlıklı bedenin olmazsa olmazı spordur.

Gördüğüm kadarıyla çok zayıfsınız. Peki, sizin mutfakla aranız nasıl? Sizin beslenme alışkanlığınız nasıl?

Beni tanıyanlar bilir, ben de yemek yemekten aşırı bir keyif alırım. İyi tatlar denemeyi severim. Ama sağlıklı bir bedene sahip olmak adına hayatta fedakârlıklar yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Hayatımdan basit şekeri çıkaralı yıllar oluyor, tatlı tüketimim ayda bir kereyi geçmez. Bunu nasıl başarıyorum, tatlı tüketimi bağımlılıktır, bağımlılıklardan nasıl kurtuluruz ondan uzaklaşarak benim yaptığımda bu aslında. Su içmeyi çok severim eskiden günü bir bardak su ile bitirirdim ama cilt sağlığım için bağırsak düzenim için kilomu korumak için organlarımı susuz bırakmamak için su içmem gerektiği bilincine vardım ve kendimi şartlandırarak su içmeyi de alışkanlık haline getirdim. Salataya bayılırım her yemeğin yanına veya bazen ana yemek olarak tüketmeyi çok seviyorum. Her türlü eti çok severim ama pişirme yöntemi ve yağsız olması çok önemlidir benim için. Aslına bakarsanız bu alışkanlıklarıma bir günde ulaşmadım zaman içinde hem mesleğim gereği yapmam gerekiyor, hem de gördüğüm danışanlarım ile empati yapabilmem adına deneyimlemem gerek hem de böyle beslenerek de keyif aldığımı ve sağlıklı olduğumu gördükçe hayatıma entegre etmeye çalıştım. Siz de eğer işini etik yapan, iletişim yönünden anlaşabileceğiniz, elektriğinizin tuttuğu, klinik bilgisi olan, empati yapabilen uzmanlarla çalışırsanız diyet yapmanın o kadar da sıkıcı olmadığını, sağlıklı beslenmenin zor olmadığını öğrenmiş olursunuz.

Bu güzel söyleşi için çok teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim bu keyifli sohbet için.

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik