Reklam
Reklam
istanbul escort

Hindistan - Bombay (Mumbai)

Harika H. Özkan'ın Hindistan Bombay(Mumbai) gezisini haberimizin devamında okuyabilirsiniz.

Hindistan - Bombay (Mumbai)
Bu içerik 495 kez okundu.
Reklam

 

 

 

Gezgin: Harika H. Özkan

 

 

 

 

 

Hindistan, Bombay (Mumbai) gezimi sizlerle paylaşmayı sevdim. Orda Ayşe Arman ‘la karşılaşmamda ilginç bir tesadüftü.

Kalabalık bir şehir. Herkesin hoşuna gider mi bilmiyorum. Ama ben beğendim.  Sizlere bu güzel şehri anlatmak istiyorum. Umarım benim gibi siz de beğenirsiniz.

Marine Drive

Deniz ve düğün görmek isterseniz marine drive da gezmenizi tavsiye ederim, orada pek çok düğüne gittim.  Özellikle görülmesi gereken bir yer olduğunu söyleyemem;  ama insanların kalabalık olduğu, kadın erkek rahatlıkla koşup spor yapabildiği bir yer.

Bandra-Worli Sea Link

İnsanlar nasıl İstanbul'a geldiklerinde Boğaz Köprüsünden etkileniyorsa burası da öyle etkiliyor. Uzun bir köprü ve geçerken ne tarafın fotoğrafını çekeceğinizi şaşırıyorsunuz.

Gateway of India

Buraya akşam serinliğinde gitme fırsatı buldum. Tamamen turistik bir bölge. İngilizlerin Mumbai ye girdiği kapı olarak anlatılıyor. Devamında deniz üzerinde bir köprüde yürüyebilir tur yapan faytonlara da binebilirsiniz. Çook güzel bir otel tam da karşısında ve o da oldukça etkileyici.

Aksa Beach

Mumbai plajlarını neredeyse pek kimsenin olmadığı Aksa Beach taraflarına geldik. Şehir içindeki diğer plajlara göre daha küçük ama daha temiz bir plaj gibi.

High Street Phoenix

Tertemiz, büyük ve ferah bir alışveriş merkezi. Lüks markaları da bulabileceğiniz bir yer. Dışarının sıcak ve nemli havasından kaçmak için çok iyi bir fırsat. Çok güzel yemek yiyebileceğiniz mekânlar da var. Klasik alışveriş mekânı, biz daha çok ferahlamak için geldik. Beğendik de.

Colaba Market

Mumbaideki bir başka güzel ve renkli pazar caddesi daha. Rengârenk tekstil ürünleri, çantalar gel al beni diyor. Tabii ki mutlaka pazarlık yapmalısınız. Çok ilginç ve güzel bir alışveriş deneyimi olur. Tavsiye ederim.

Lokhandwala Market

Mumbai'de alışveriş yapılacak geleneksel kıyafetlerin de satıldığı derli toplu bir yer. Bol çeşit var ve de oldukça kaliteli. İlgilenenler için ilginç olabilir.

Dharavi

Her zaman güzel ve hoş yerleri gezdiyseniz burası size ilginç gelebilir. Hindistan pis derken pisin de dahası varmış diyorsunuz. Rehber eşliğinde 5-6 kişilik gruplarla geziliyor. Kişi başı 800 rupi civarıydı. Önceden yer ayırtmak gerekiyor. Resim çekilemiyor. Kendine ait bir sanayi geliştirmiş. Bana çok ilginç bir deneyim olarak geldi.

Sri Sri Radha Rasabihari Ji Temple

Gandhi'nin de sık sık ziyaret ettiği söylenen bu tapınağa da uğradık. Standart olarak ayakkabılarımızı çıkartarak girebildik ki burada tapınaklarda bu genel uygulama, tapınağın önünde ayakkabı emanetçileri var, küçük bir bahşiş ile ayakkabılarınızı siz içerdeyken muhafaza ediyorlar. Burası Krishna tapınağı ve çok renkli, aynı zamanda çok da temiz. Tapınaklar ilginizi çekiyorsa bunu gezmenizi tavsiye ederim.

Elephanta Caves

mumbai'de mutlaka görülmesi gereken bir yer . India Gate ten teknelerle yaklaşık 1 saat. İndikten sonra da 30 dakika tırmanıyorsunuz seyyar satıcıların arasından. Yanınıza su alınız. Adada bulunan mağaralardaki heykeller insanı etkiliyor. Maymunlara dikkat elinizdeki yiyeceklere atak yapıyorlar. Dönüşte tekneye binmeden önce India Gate e mi gidiyor diye sorun.

Chhatrapati Shivaji Terminus

Mumbai turistik gezimiz esnasında kısa bir mola verip bu muhteşem binayı da gördük kadar kalabalık ki...Biz akşamüstü saatine denk geldik, tam da yolcu trafiğinin en yoğun olduğu saatti. Binlerce insan o küçük kapılardan girip çıkıyordu.

Tavsiyem öğleden önce ve sonra erken bir saatte gitmeniz yoksa içeri girmek de çıkmak da mümkün değil, ezilirsiniz.

Chhatrapati Shivaji Maharaj Vastu Sangrahalaya

Özellikle binlerce yıllık kalıntılar çok ilgi çekiciydi. Her katta farklı dönem eserler sergileniyor.

Mani Bhavan Gandhi Müzesi

Bu efsane kişiliğin nasıl yaşadığını gösteren çok basit ama bence bir o kadar da dopdolu küçük ama şirin bir ev müze haline getirilmiş. Etkilenmemek mümkün değil. O ne sadelik öyle? Bazılarımız buradaki sadeliği görüp bundan ciddi dersler çıkarmalı diye düşünüyorum. Mumbai'yi ziyaret ederseniz mutlaka gezip görmeniz gereken bir yer, taksi şoförleri burayı kolayca bulamayabiliyor, yerel dilde yazdırırsanız sizin için daha kolay olacaktır.

Dünyanın başka bir yerinde buluşmak üzere hoşça kalın.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik