Reklam
Reklam
istanbul escort
Sanat içinde (tiyatro)
Ayşe İkiz (Oyuncu)

Sanat içinde (tiyatro)

Bu içerik 511 kez okundu.
Reklam

 

 

Sanat; bir insanın yaşadığı ve hissettiği duyguyu, bilerek ve isteyerek başkalarına aktarma olayıdır.  Başka bir deyişle sanat; yaratmak ve hayal gücünü ön plana çıkarmaktır.

Her insan doğarken yetenekli olarak doğar. Biz insanoğlu bu yeteneklerimizin pek farkında değilizdir. Aslında hepimizin içinde bir sanat ruhu vardır. Önemli olan içimizdeki bu ruhu ortaya çıkarabilmektir.

Sanat içinde varolmuş tiyatro; insan yaşamında geçmiş, geçebilecek olayların, benzetme, öykünme yollarıyla belli yerlerde, bir görücü topluluğu önünde, belirli kişilerle esere uygun bir dekor içinde, ışık müzik efekt kullanılarak tekelci bir sahne düzeniyle canlandırma olayıdır.

Tiyatroda; yaratıcılık, roldeki kişinin; yeni bir varlık olarak doğması, ortaya çıkmasıdır. Oyuncu sezgi yoluyla, bilinçaltı yoluyla yaratıcılığa erişir. Bunun sonucunda ortaya bir karakter doğmasına sebep olur. Tiyatrodaki en önemli olay da herkesin gördüğü şeyi, görüp; onunla ilgili farklı şeyler düşünebilmek ve onu sahneye koymaktır.

Tiyatroda yaratıcılık üç çeşittir: Tregedya, Dram, Komedi. Biz genellikle tregedya ve dramı birbirine yakın olgu olduğu için karıştırabiliyoruz.

Tregedya: Sahnede insanın yaşamını canlandırır. İnsanların kaygılarını; içinden çıkmaz zor durumlarını konu alır.

Dram: Tregedya gibi değilse bile oldukça acıklı bir olayı işler.

Komedya: İnsana ya da topluma özgü bir özelliği, bir olayı, bir davranışı, bir tutumu, bir durumu ele alıp konuyu gülünçleştirme olayıdır.

Bir oyuncu sahneye çıkmadan önce  bir heyecan içindedir. Unutur muyum telaşına kapılır. Mutlaka seyirci önüne çıkarken bütün oyuncularda heyecan olur. Heyecan, sanatçıyı daha çok motive edip, rolüne daha hazırlıklı olmasını sağlar. Bu da iyi bir yaratıcılık ortaya çıkarmak demektir. Bu heyecanın süresi sahneye çıkana kadardır.

Bir karakteri canlandırmak ve oynayabilmek için mutlaka iyi bir gözlemci olmak gerekir. Bir karakter yaratmak istiyorsanız; çevrenizi gözlemleyerek başlayabilirsiniz. Örneğin; yolda yürüyen insanları, otobüsteki yolcuları, pazardaki esnaf ve müşteri arasındaki diyalog ve hareketleri gözlemleyerek iyi bir karakter yaratma şansına sahip olunabilinir. Günlük hayattaki olaylardan muhteşem yaratıcılık doğabilir.

Sahnedeki tiyatro eğitimlerinin, insanda büyük özgüven oluşturacağını düşünüyorum. Mutlaka çocuklarımıza sahne sanatını aşılamak gerektiği kanısındayım.

Sanatsız bir yaşam düşünülemez. Atatürk “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş” diyerek, sanatın bir toplum için ne kadar hayati bir önem taşıdığını ifade etmiştir.

 Tiyatro bir “aşk”tır, bir “sevgi”dir. Sahnenin tozunu yutmak bir “ilâçtır”, Seyircinin alkışını almak ise bir “şifa”dır.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik