Reklam
Reklam
istanbul escort
Sinsi düşman Hipertansiyon
Öznur Özpolat Bolat (Doktor)

Sinsi düşman Hipertansiyon

Bu içerik 281 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Geçtiğimiz günlerde ünlü oyuncu Oya Aydoğan'ın başına gelen aort diseksiyonu (yırtılması) bizleri de hipertansiyon ve komplikasyonları hakkında bir kez daha düşünmeye sevk etti.

 

Değerli oyuncumuza Allah'tan rahmet dilerken; gelin hipertansiyona ve yol açabileceği rahatsızlıklara birlikte göz atalım.

 

    Tansiyon kısaca kan basıncı olarak tanımlanır.

 

 Normal tansiyon; büyük tansiyonun (sistolik kan basıncı) 120 mm civa, küçük tansiyonun ( diyastolik kan basıncı) 80 mm civa civarında veya altında olmasıdır.

 

 Hipertansiyon ise büyük tansiyonun 140 mm civanın, küçük tansiyonun ise 90 mm civanın üzerinde olması ile karakterize kronik bir kalp damar sistemi hastalığıdır.

 

     Yüksek tansiyon vakalarının % 90-95'inde hastalığa yol açacak herhangi bir neden bulunmaz. Bu tip hipertansiyona "esansiyel hipertansiyon" adı verilir. Geriye kalan %5-10 luk dilimde ise altta tansiyon yüksekliğine yol açan başka bir rahatsızlık bulunmaktadır. ( böbrek rahatsızlıkları, troid bezi bozukluğu vb..)  Bu tip yüksek tansiyona ise "sekonder hipertansiyon" denir. Ülkemizde hipertansiyon oldukça fazla görülen bir sağlık problemidir. Erişkin her 3 kişiden 1'inde hipertansiyon vardır. Ancak hastaların yalnızca % 40'ı bunun farkındadır. Kadınlarda erkeklere göre görülme sıklığı daha fazladır.

 

     Bir çok rahatsızlıkta olduğu gibi hipertansiyon oluşumunda da bazı risk faktörleri bulunmaktadır.

 

•Kalıtım: ailesinde yüksek tansiyon olan kişilerde hipertansiyon riski artmıştır.

 

•Yaş: yaş ilerledikçe damar yapısındaki değişikliklere bağlı olarak hipertansiyon da daha fazla görülmektedir.

 

•Şeker hastalığı: bu kişilerde de hipertansiyon görülme riski daha fazladır.

 

•Sigara: yüksek tansiyonun damarlar üzerindeki olumsuz etkisini artıran bir unsurdur.

 

•Şişmanlık: Vücut kitle indeksinin 25 kg/ m2'nin üzerinde olması damarlar üzerinde olumsuz etki yaparak hipertansiyona zemin hazırlar.

 

•Stres: aşırı gerginlik ve sürekli bir stres hali yüksek tansiyonun çıkmasına zemin hazırlar.

 

•Hareketsiz yaşam: spor ve hareket damar sağlığımızı olumlu yönde etkiler.

 

     Hipertansiyon hastalarının bir çoğunda özellikle sabahları ense bölgesinde oluşan bir ağrı vardır. Bununla birlikte baş dönmesi, çarpıntı, sersemlik hissi ve baş ağrısı olabilir. Uzun dönemde gelişen yüksek tansiyonda ise kişi bu duruma yavaş yavaş alıştığı için tansiyon yüksek bile olsa kişide hiç bir şikâyet olmayabilir. Bu kişiler yıllarca bu hastalığı fark etmeden yaşayabilir ve hastalığın yol açtığı komplikasyonlar ile (kalp yetersizliği, böbrek yetersizliği, felç vb) karşımıza gelebilir. 

 

     Kan basıncının sürekli olarak yüksek seyretmesi kalp, aort damarı, beyin, böbrekler gibi hayati organları etkiler. Ani yükselen kan basıncı atakları beyin kanamasına yol açarak hayati risk oluşturabilir. Aort damarının genişlemesine ve yırtılmasına sebep olabilir. Göz damarlarına zarar vererek görme sorunlarına yol açabilir.

 

    Hipertansiyona bağlı birçok rahatsızlık erken tanı ve hastalığın kontrol altına alınması ile önlenebilir. Düzenli olarak tansiyon takibimizi yaptırmak çok basit ama erken tanı için çok önemli bir etkendir. Bu durum ileride oluşabilecek komplikasyonların önüne geçmek için ilk adımdır.

 

   Eğer hipertansiyon hastalığı tanısı almış iseniz bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmanız önerilmektedir. İlaç kullanıyor dahi olsanız bu tarz değişiklikler tansiyonun daha stabil seyretmesine neden olacaktır.

 

•tuz tüketimi kısıtlanmalıdır

 

•sigara, alkol ve kafeinli içeceklerden kaçınılmalıdır.

 

•düzenli fiziksel aktivite ve egzersiz yapılmalıdır.

 

•kilo fazlalığı söz konusu ise uygun diyet yapılmalıdır.

 

•stres tansiyon yükselmesini tetikleyebilir. Bu nedenle stresten ve gerginliklerden mümkün olduğunca uzak durmak gerekir.

 

    Tansiyonun normal aralıklarda seyretmesi için ilaç kullanmak gerekiyorsa, bu ilaçların da mutlaka düzenli olarak alınması ve uygun aralıklarla da hekim kontrolünüzü yaptırmanız gerekmektedir.

 

    Unutmayalım; hipertansiyon kontrol edilebilir bir rahatsızlıktır...

 

   Sağlıklı günler sizlerin olsun..

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik