Reklam
Reklam
istanbul escort
Hava değişimine dikkat!
Öznur Özpolat Bolat (Doktor)

Hava değişimine dikkat!

Bu içerik 318 kez okundu.
Reklam

   

 

 

 

 

 

 

 

 

İlkbahar döneminde ani hava değişikliklerinin olması; yağmur, rüzgar gibi durumlar ve bu durumlarda tedbirli olmamak üst solunum yolu hastalıklarının da sıkça karşımıza çıkmasına neden oluyor. 

   Teorik olarak nezle, grip, farenjit, larenjit, sinüzit gibi iltihabi durumların hepsi üst solunum yolu enfeksiyonu kapsamına girer. Ancak uygulamada sinüzit ve diğer spesifik iltihaplar bu kavramın dışında tutulmaktadır. ÜSYE dediğimizde genel olarak nezle ve grip anlaşılır. Bu duruma sıklıkla farenjit eşlik eder. Değişik mikroplar bakteriler ve virüsler bu hastalıklara sebep olmaktadır.

Yapılan araştırmalarda 200 den fazla virüsün ÜSYE 'na yol açtığı tespit edilmiştir.

    Kişide genellikle boğaz ağrısı, öksürük, hapşırık, eklem ağrıları, baş ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, ses kısıklığı ve bazen de ateş ile birlikte seyreden semptomlar verir.

    Evet, bazen kaçınılmaz gibi görünse de alacağımız basit tedbirler ile bu hastalıklardan korunmamız mümkün...

    Öncelikle mevsim geçişlerinde hava değişimleri göz önüne alınarak uygun kıyafetler seçilmesi önem arz ediyor. Tabi ki hem bakteriyel hem de viral ÜSYE’larından korunmak için bağışıklık sistemi dediğimiz vücudumuzun savunma sistemini de güçlü tutmamız gerekiyor.

     Peki, bunu nasıl sağlayacağız?

   Bağışıklık sistemini güçlendirecek pek çok gıda takviyeleri ve ilaçlar bulunmaktadır. Bitkisel olarak ise ekinezya bitkisinin bağışıklık sistemini ciddi olarak etkilediği bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Bunun yanında ev yapımı yoğurt ve kefir içeriğindeki bulunan probiyotikler ile immün direnci artırmakta ve günlük olarak tüketilmesi önerilmektedir. 

    Stres vücut direncini düşürdüğü için solunum yolu enfeksiyonlarının tetikleyicisi olabiliyor. Eğer geçmişte olduğundan daha fazla üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyorsanız bunun sebebi daha stresli olmanız olabilir. Dikkat!..

    Dengeli beslenmek, düzenli uyku, istirahat etmek, yeterli sıvı almak da vücut direncini olumlu yönde etkilemektedir.

   Kalabalık ortamlarda yaşıyoruz. Bu hastalıkların bulaşma yolu damlacık yoluyla olduğu için, çok yakın temaslardan kaçınmak, el temizliğine dikkat etmek, ellerin yüze fazla temas ettirilmemesi, el temizliğinde kâğıt havlu kullanmak da bizleri koruyacak tedbirlerdendir. 

   Bulunduğumuz ortamların sık sık havalandırılması da önem arz eder. Çünkü mikroplar durağan havada asılı kalırlar. Havalandırma, mikropları uzaklaştırmak için çok iyi bir yöntemdir.

 Virüslerden ve bakterilerden uzak sağlıklı günler sizlerin olsun..

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik