Reklam
Reklam
istanbul escort
Bir fizyoterapistin günlüğü
Yağmur Denli(Veteriner Fizyoterapist)

Bir fizyoterapistin günlüğü

Bu içerik 618 kez okundu.
Reklam

 

 

 

 

 

 

 

Keyifsiz ve mutsuz başlayan ama çoğu zaman mutlu biten hikâyeler yazıyoruz. En masum meleklerin dindirilen ağrısı, bazen attığı bir adım, bazen bir koşması, bazen verdiği bir kilo, bazen ihtiyarlığını en konforlu şekilde geçirmesini sağlamak... ayrı ayrı mutluluk kaynağı.... Bundan daha büyük bir haz, daha güzel huzur, daha kocaman bir gülümseme olmasa gerek...

Felçli bir kedi sahiplenmem ile başladı bu yolculuk... Maalesef ki ülkenizde engelli, felçli bütün hayvanlarda direk ötenazi (ebediyen uyutulma ) yoluna gidiliyor. Hiç bir şans tanınmıyor, belki de en büyük engel bizler oluyoruz onlara. Emeksizliğimiz, inançsızlığımızla.

Bütün engelli canlar için geçerli olmasa da çoğu için söylemeliyim ki; evet biraz sabır ve mücadele ile bütün engelleri kaldırabiliriz... Engeller bizim zihnimizde. Onların yaşam hakları, hayatlarında umut varken çareler varken alamayız şuursuzca onlardan bunları. Empati yaparsanız, onların yerinde siz olsaydınız, hiç bir deneme yoluna gidilmeden vazgeçilen olsaydınız nasıl hissederdiniz?

 Son dönemlerde yeni yeni bilinçlendiğimiz hatta veteriner tıbbın en gözdesi diyebilirim veteriner fizyoterapi için.... Daha bilinçli hasta sahipleri , daha gelişmiş veteriner tıp ve can olduğunu kabul edip savaşlar veren insanlar.. Herkes bu kadar bilinçlenip tıp olarak ilerlerken daha uzun ömre sahip oluyor bu güzellikler.

 Geriatri dönemi start verdiğinde yaşlılığa bağlı oarak eklem ve kas problemlerinde de fizik tedavi artık ön planda.  Bebeklik döneminde eklem, kas ve iskelet  sisteminin güçlendirilmesinde, travmalar sonrasında, ortopedi  operasyonları akabinde iyileştirme sürecini kısaltmak ve konforlu hale getirmek için, böbrek, diyabet gibi hastalarda metabolik dengeyi kurabilmek, kilo fazlalığı yaşayan küçük dostlarımıza kilo kontrolü sağlamak, nörolojik operasyon ve sağlık sorunlarında hayatlarına resmen sihirli bir dokunuş oluyor fizik tedavi.

çeşitli yöntemler mevcut ve her geçen gün daha da gelişmekte veteriner fizik tedavi.  Elektroterapi, ultrasound terai , lazer ve hidro terapiler , manuel terapiler , tens , akupunktur ,isveç topu gibi teknikler tedavi amaçla kullanılmaktadır. Hatta ağrı kesici olarak da çoğu zaman fizik tedavi tercih edilmektedir.

İlk seanslarda bazen korku, bazen şaşkınlık ifadeleri ile karşılaşsam da bir süre sonra inanılmaz keyif haline geliyor küçük dostlarımız. Onların keyifli oyun alanları gibi....

 Terapiler sonucunda içinde bulundukları rahatsızlıkların giderini anlayınca lezzetinden geçinilmiyor. Seansların.  Bugüne kadar yüzlerce hayvana müdahale ettim. Fizyoterapilerin kamera arkaları inanılmaz eğlence ve aşırı mutluluk kokabiliyor. Çoğunda olumlu yanıt almak ise tarif edilemez.

Onlar en masumlarımız , en sessizlerimiz....Onların sessiz çığlığını ben çok derinden duyuyorum. Bu büyük mücadelelerinde yanlarında olmaktan, engellerini kaldırmaktan, ağrılarını hafifletmekten fazlasıyla keyif alıyorum... Ruhum doyuyor...

 Ve ben sonuna kadar bu mücadelede onlarla yürüyeceğim. Hemen vazgeçmeyin  .. Hemen pes etmeyin... Deneyin ,sabredin en önemlisi şans verin .. Engelleri kaldıran birer melek olun.. İzin verin yaşasınlar , izin verin adım atsınlar.. O zaman göreceksiniz asıl mutluluk bu ...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya- Pisa
İtalya- Pisa
 İtalya-Venedik
İtalya-Venedik